Skip links

علت کیست دندان و راه درمان

کیست دندان 

کیست دندان به عارضه‌ای گفته می‌شود که نه تنها در دندان بلکه در سایر اعضای بدن نیز احتمال تشکیل آن وجود دارد. کیست‌ها برآمدگی‌هایی مانند کیسه هستند که درون آن‌ها مایعی وجود دارد که در برخی مواقع عفونی و دردناک و در برخی مواقع بدون درد است. در این مطلب به کیست دندان، دلایل به وجود آمدن و راه‌های رفع آن خواهیم پرداخت. همچنین شما می‌توانید با مطب دکتر کوشکی متخصص لثه کودکان در صورت بروز هرگونه مشکل در تماس باشید.

کیست دندان به برآمدگی‌هایی گفته می‌شود که درون آن‌ها با مایعی اغلب از نوع عفونی پر شده است. این کیست‌ها می‌توانند در لثه، گونه و فک ایجاد شوند و در گاهی مواقع نیز بسیار دردناک باشند. کیست‌ها قطر کوچکی دارند و در زیر پوست تشکیل می‌شوند. برجسته شدن فک، لق شدن دندان و آسیب‌های لثه‌ای از عوارض کیست دندان به شمار می‌آیند. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، عفونت ریشه دندان و عصب کشی ناقص از مهم‌ترین دلایل در ایجاد آبسه‌های لثه محسوب می‌شوند.

بهترین راه برای پیشگیری از کیست دندان

کیست‌های دندان که از آن‌ها به عنوان آبسه لثه نیز یاد می‌شود اغلب به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان به وجود می‌آیند. عدم استفاده از مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید، عدم استفاده از نخ دندان و دهان شویه مهم‌ترین عامل در تجمع باکتری بر روی لثه و تشکیل کیست‌ها دندانی محسوب می‌شود. دندانپزشکان متخصص توصیه می‌کنند که حداقل روزی دو بار  دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید تا باکتری‌ها و باقی مانده غذاها از محیط دهان شما پاکسازی شوند.

عدم رعایت موارد بالا نه تنها منجر به عفونت و آبسه لثه نخواهد شد بلکه عوارض دیگری مانند انواع پوسیدگی‌ها نیز بر روی مینای دندان نیز به وجود می‌آید. کشیدن نخ دندان به منظور جلوگیری از بروز پوسیدگی‌های پنهان نیز توصیه می‌شود. این پوسیدگی‌ها که از آن‌ها با عنوان پوسیدگی مرموز نیز یاد می‌شود فضای بین دندان‌ها را درگیر می‌کند و با چشم دیده نمی‌شود. دندانپزشک برای تشخیص آن‌ها باید از دندان‌ها عکس رادیوگرافی تهیه کند.

انواع کیست دندان 

اغلب کیست‌هایی که در نزدیکی دندان به وجود می‌آیند از نوع التهابی هستند که دلایلی از جمله پوسیدگی دندان، عصب کشی ناقص، ضربه دندان و عفونت‌های دندانی دارند. در ادامه به انواع مختلفی کیست‌های دندانی اشاره می کنیم.

کیست دندان

کیست پریفرال 

کیست لثه که از آن با عنوان کیست پریفرال نیز یاد می شود نوعی از کیست های دندانی محسوب می شود که تاثیر مستقیمی بر استخوان فک و ساختار آن ندارند بلکه به طور سطحی و بر روی لثه ایجاد می شوند. این نوع از کیست ها راحت تر درمان می شوند و در بسیاری از مواقع دردناک نیستند.

کیست پریودنتال

کیست یا آبسه پریودنتال زمانی به وجود می ‌آیند که پلاک‌هایی بر روی مینای دندان تشکیل شده است و باعث ساییدگی آن می‌شود. در اغلب مواقع وجود پلاک بر روی دندان موجب آسیب به لثه و تحلیل آن می‌شود که در نهایت فاصله‌ای را بین دندان‌ها به وجود خواهد آورد. این فاصله مکان مناسبی برای تشکیل کیست‌های پریودنتال محسوب می‌شود.

کیست پری اپیکال

در بسیاری از مواقع که شاهد آسیب دیدگی عصب هستیم راهی به جز کشیدن آن وجود ندارد. زیرا عصب جزئی زنده از ساختار دندان است که بسیار حساس می‌باشد. در برخی از مواقع که عصب کشی انجام می‌شود شاهد بروز کیست‌هایی در آن ناحیه هستیم که به آن کیست‌های پری اپیکال گفته می‌شود. این نوع از کیست‌ها اغلب زمانی تشکیل می‌شوند که عصب کشی به صورت ناقص و توسط دندانپزشک غیر ماهر انجام شده باشد.

کیست دنتی ژروس

دندان‌های نهفته در فک برخی از افراد وجود دارد. این نوع از دندان‌ها از سنین کودکی و قبل از رشد دندان‌های دائمی به وجود می‌آید. علت اصلی به وجود آمدن دندان‌های نهفته افتادن زود هنگام دندان شیری است. اگر شاهد افتادن زودهنگام دندان شیری در فرزندتان هستید باید از فضا نگهدارنده استفاده کنید تا جای خالی دندان تا هنگام رشد دندان دائمی توسط دندان های مجاور پر نشود. در غیر این صورت دندان‌های شیری به سمت جا خالی حرکت می‌کنند و مسیر رشد دندان دائمی را مسدود می‌کند. این کودکان در سنین بزرگسالی با مشکلی به نام دندان نهفته روبرو می‌شوند که کیست‌های دنتی ژروس نیز در این محل تشکیل خواهد شد.

درمان کیست دندان

معمولا کیست‌ها توسط دندانپزشک تخلیه می‌شوند در فشار و درد آن کاهش پیدا کند. برای جلوگیری از بروز کیست‌های دندان اغلب دندانپزشکان بعد از درمان‌هایی مانند کشیدن دندان اقدام به تجویز آنتی بیوتیک می‌کنند تا بیمار با مصرف آن‌ها از بروز عفونت در محل مورد نظر جلوگیری کند.

دندانپزشک بعد از تخلیه کیست‌های دندانی مکان مورد نظر را کاملا ضد عفونی می‌کند تا احتمال باقی ماندن عفونت را به صفر برساند. کیست‌ها و روند رشد آن‌ها در تمام افراد یکسان نیست اما به طور کلی کیست‌ها عارضه‌ای نگران کننده نیستند و معمولا سرعت رشد پایینی دارند. کیست‌ها نمی‌توانند به بافت‌های مجاور خود آسیب برسانند. اما به هر حال باید به دنبال درمان آن باشید زیرا در مواقع بسیار نادر شاهد پیشرفت کیست‌ها و تبدیل شدن آن‌ها به تومورهای بدخیم بوده‌ایم.

کیست دندان

کیست دندان در نوزادان 

خوشبختانه کیست دندان در نوزادان بسیار خوش خیم است و جای هیچ گونه نگرانی نیست زیرا در مدت زمان کوتاه و در عرض چند هفته پاره می‌شود و از بین می‌رود. کیست‌های نوزادان به نام کیست لایه دندانی نامیده می‌شوند که در بین نوزادان شایع است. ظاهر این نوع از کیست‌ها به صورت برآمدگی است که رنگی سفید یا زرد دارند. اغلب بر روی لثه یا سقف دهان نوزاد تشکیل می‌شوند.

6 ماهه اول زندگی زمان تشکیل‌های دندانی در نوزادان است که ممکن است دائما تشکیل شوند و از بین بروند. اگر نوزاد در حین تغذیه دچار درد می‌شود نشانه این است که کیست‌های او عفونی و دردناک هستند. در این شرایط بهتر است هر چه سریعتر برای درمان به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنید تا درمان نوزاد آغاز شود.

خبر خوبی که در مورد کیست دندان نوزادان وجود دارد این است که والدین به راحتی می‌توانند از بروز آن‌ها جلوگیری کنند. همان‌طور که اشاره کردیم مهم‌ترین دلیل در تشکیل این کیست‌ها عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. شاید تصور کنید که نوزاد به دلیل نداشتن دندان نیازی به رعایت بهداشت دهان ندارد. در صورتی که شما باید لثه های او را همیشه تمیز نگه دارید تا باکتری بر روی آن تجمع نکند. بدین منظور می‌توانید بعد از هر وعده تغذیه با شیر به وسیله یک دستمال نرم و مرطوب لثه های او را تمیز کنید.

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

Join the Discussion