Skip links

هزینه فلوراید تراپی کودکان چقدر است ؟

هزینه فلوراید تراپی کودکان

هزینه فلوراید تراپی کودکان در برابر بسیاری از امور دندانپزشکی بسیار ناچیز است. اگر والدین در سنین کم اقدام به فلوراید تراپی کودکان کنند و مقاومت مینای دندان را افزایش دهند از بروز بسیاری از مشکلات و هزینه های سنگین جلوگیری می کنند. در این مقاله به هزینه فلوراید تراپی و جوانب مختلف آن اشاره می کنیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

هزینه فلوراید تراپی کودکان به چه صورت تخمین زده می شود؟

هزینه فلوراید تراپی کودکان بستگی به میزان تخصص دندانپزشک , کلینیک , دندان های کودک  و … دارد. به همین دلیل نمی توان مبلغ مشخصی را به عنوان یک مبلغ قطعی در نظر گرفت. اما نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که فلوراید تراپی باید حتما توسط دندانپزشک متخصص انجام شود و کودکانی که بر روی دندان آن ها فلوراید تراپی انجام می شود باید بالای 5 سال سن داشته باشند تا بتوانند آب دهان خود را تخلیه کنند. بلعیدن مواد فلوراید می تواند موجب بروز آسیب در کودکان شود. اما فلوراید تراپی چیست و چرا امری ضروری برای کودکان محسوب می شود ؟

 

فلوراید تراپی چیست؟ 

در فلوراید تراپی ماده فلوراید که به صورت ژل است به وسیله قلم مو بر روی دندان کودک قرار داده می شود. این ژل بعد از گذشت مدتی کوتاه بر روی مینای دندان سفت می شود و لایه ای محافظ بر روی آن ایجاد می کند. بعد از انجام فلوراید تراپی ممکن است رنگ دندان کودک به طور موقتی و برای 2 یا 3 روز تغییر کند و به رنگ زرد در بیاید اما نگران نباشید زیرا تغییر رنگ به زودی برطرف خواهد شد و رنگ دندان به رنگ معمولی خود برمی گردد.

مینای دندان خارجی ترین بخش دندان به شمار می آید و روزانه با تعداد زیادی از مواد غذایی سالم و ناسالم سر وکار دارد. اگر بهداشت دهان و دندان در کودکان رعایت نشود موجب بروز پوسیدگی های زود هنگام و گسترش آن خواهد شد. این مساله می تواند بر هزینه فلوراید تراپی کودکان نیز موثر باشد زیرا هر چه پوسیدگی گسترده تر باشد و دندان های بیشتری را درگیر کرده باشد باید فلوراید بیشتر و زمان بیشتری برای آن گذاشت. فلوراید تراپی تنها در کودکان انجام نمی شود بلکه بزرگسالان نیز می توانند برای افزایش مقاومت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی اقدام به فلوراید تراپی ” وارنیش فلوراید ” کنند.

 

هزینه فلوراید تراپی کودکان 

بهترین سن برای انجام فلوراید تراپی

بهترین سن برای انجام فلوراید تراپی و کاهش هزینه فلوراید تراپی کودکان دوران قبل از مدرسه است. یعنی سن 5 تا 7 سالگی. در این سن احتمال پوسیدگی دندان ها در کودک افزایش پیدا می کند و اگر والدین در سن 5 تا 7 سالگی کودک را نزد دندانپزشک اطفال ببرند ضمن اینکه پوسیدگی های احتمالی آن ها تشخیص داده می شود بلکه می توانند با هزینه کمتر و انجام وارنیش فلوراید از بروز مشکلات بعدی در بزرگسالی آن ها جلوگیری به عمل آورند.

 

مراحل انجام فلوراید تراپی چیست؟

ابتدا باید دندان کودکان با مسواک کاملا تمیز شود به طوری که هیچ گونه باقی مانده غذا در بین دندان آن ها وجود نداشته باشد. سپس دندانپزشک متخصص اقدام به خشک کردن دندان کودک با استفاده از گاز استریل می کند.

در این مرحله مقداری از ماده فلوراید را به وسیله قلم مو بر روی دندان کودک قرار می دهد. لازم به ذکر است که فلوراید ماده ای بسیار خوشبو و خوش طعم است که می توانید آن را بر طبق ذائقه کودک به دندانپزشک اطفال سفارش دهید. مدت زمانی که فلوراید بر روی دندان ها قرار می گیرد حداکثر 4 دقیقه است. در این مدت مقداری از فلوراید به دندان جذب می شود و باقی مانده آن توسط گاز استریل از روی آن پاک می شود.

 

نکته مهم

بعد از اتمام مراحل فلوراید تراپی کودک تا 30 دقیقه نباید دندان های خود را بشوید زیرا باقی مانده فلوراید از روی دندان او جدا می شود و عملا فلوراید تراپی هیچ تاثیری نخواهد داشت. خوردن و آشامیدن نیز تا چند ساعت بعد از انجام وارنیش فلوراید ممنوع است و زمانی که کودک اقدام به خوردن غذا می کند باید این کار را با مایعات و غذاهای نرم شروع کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله بعد از فلوراید تراپی کودکان چه باید کرد را بخوانید.

برخی از والدین تصور می کنند که فلوراید تراپی فقط بر روی دندان های دائمی انجام می شود و دندان های شیری به این دلیل که از دست می روند اهمیتی ندارند. در صورتی که اگر به دندان های شیری رسیدگی نشود موجب بروز اشکال در رشد دندان های دائمی خواهند شد. پس فلوراید تراپی را می توان بر روی دندان های شیری و دائمی انجام داد. هزینه فلوراید تراپی کودکان در دندان های شیری و دائمی بر اساس نظر دندانپزشک اطفال تعیین می شود.

 

هزینه فلوراید تراپی کودکان

مهم ترین مزیت فلوراید تراپی در کودکان

به جرات می توان مهم ترین مزیت فلوراید تراپی در کودکان را افزایش استحکام مینای دندان در آن ها دانست. فلوراید ماده ای طبیعی است که سال های طولانی در دنیا به عنوان ماده محافظ دندان استفاده می شود. این ماده در تمام خمیر دندان های معمولی و با کیفیت وجود دارد. وارنیش فلوراید در کودکان می تواند تا 75 درصد از احتمال پوسیدگی دندان آن ها جلوگیری کند و دندان هایی سالم را در بزرگسالی به آن ها هدیه دهد.

نا گفته نماند که کودکانی که تحت درمان های ارتودنسی دندان و فک هستند باید هر 6 ماه یکبار اقدام به انجام وارنیش فلوراید کنند. زیرا مواد غذایی در زیر براکت ها نفوذ می کند و با مسواک زدن و نخ دندان به طور کامل تمیز نمی شوند. زیرا اغلب خمیر دندان ها حاوی مقدار کافی از ماده فلوراید نیستند و نمی توانند پاسخگوی نیاز کودکان باشند. اگر فلوراید تراپی در این کودکان انجام نشود بعد از اتمام دوره ارتودنسی و برداشتن براکت ها با طیف وسیعی از پوسیدگی بر روی مینای دندان مواجه خواهیم بود.

 

 

Join the Discussion