Skip links

مضرات نخ دندان را بشناسید !

مضرات نخ دندان

نخ دندان یکی از حیاتی ترین ابزارها برای حفظ سلامت دندان هاست. در این مطلب به مضرات نخ دندان اشاره خواهیم کرد. در واقع فواید نخ دندان بسیار بیشتر از مضرات آن است اما برخی از عادات در افراد موجب می شود تا دچار آسیب های آن شوند. مضرات نخ دندان در صورتی استفاده نادرست موجب خون ریزی لثه و ایجاد درد در آن خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

مضرات نخ دندان 

مضرات نخ دندان چیست ؟ بهداشت دهان و دندان به وسیله ابزارهایی مانند مسواک و نخ دندان می تواند باعث ارتقای آن شود. معمولا بعد از صرف غذا باقی مانده آن در بین دندان ها رسوخ می کند که با مسواک های معمولی برطرف نخواهد شد. توصیه تمام دندانپزشکان متخصص این است که بعد از مصرف غذا و قبل از مسواک زدن اقدام به پاکسازی بین دندان ها کنید. زیرا باقی ماندن ذرات غذا در لابلای دندان می تواند در زمان کوتاهی شما را به انواع پوسیدگی مانند پوسیدگی پنهان دچار کند. پوسیدگی دردناک ترین بیماری دهان است که می تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

آسیب دندان بر اثر استفاده از نخ دندان 

نقاطی مانند بین دندان ها جزو نقاطی به شمار می روند که دسترسی به آن ها بسیار سخت است. به همی دلیل نسبت به مناطق دیگر بیشتر در معرضه پوسیدگی قرار می گیرند. همچنین در برخی از افراد شاهد خونریزی لثه در حین مسواک زدن هستیم. به همین دلیل در هنگام استفاده از نخ دندان باید نکات مهم را در نظر بگیریم و دست به انتخابی صحیح در خرید آن بزنیم که مناسب با شرایط دندان های ما باشد.

جالب است که بدانید بهداشت دهان و دندان می تواند رابطه مستقیمی با سلامت قلب و بهبود عملکرد آن داشته باشد و احتمال ابتلای فرد به بیماری های قلبی به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند. اما مضرات نخ دندان چیست و چه آسیب هایی متوجه شما خواهد شد؟

پاره شدن 

متاسفانه یکی از مضرات نخ دندان پاره شدن آن در حین استفاده است. نخ دندان ممکن است در بین برخی از دندان ها گیر کند و منجر به پاره شدن آن شود. اگر نتوانید نخ دندان را به خوبی بین دندان های خود حرکت دهید مشکلات عدیده ای نصیب شما خواهد شد. مهم ترین مشکل این است که بین دندان ها به خوبی تمیز نمی شود و باقی مانده غذاها در بین آن باقی می ماند و به مرور زمان موجب پوسیدگی خواهد شد.

مضرات نخ دندان

خون ریزی لثه 

استفاده از نخ دندان قاعده و اصولی دارد که اگر نسبت به آن بی توجه باشید موجب خون ریزی لثه خواهد شد. نخ دندان تیز است و برخی از افراد به طور ناصحیح و با سرعت از آن استفاده می کنند. لثه دارای بافتی حساس است و سریعا آسیب می بیند. اما در تمام مواقع خون ریزی لثه ارتباطی به نحو استفاده از نخ دندان ندارد. همان طور که می دانید افراد دارای چینش های متفاوتی در دندان های خود هستند. اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به چینش نامنظم و یا بهم ریختگی دندان دچار هستید بیشتر از سایرین دچار خون ریزی لثه بر اثر استفاده از نخ دندان خواهید شد. وجود جرم و پلاک بر روی دندان ها یکی دیگر از موارد ناهمواری محسوب می شود که می تواند مشکلات آتی را برای شما به وجود آورد. همچنین اگر به تازگی دندان خود را ترمیم کرده اید ممکن است در حین استفاده از نخ دندان دچار سختی شوید.

راهکارهایی برای کاهش مضرات نخ دندان 

استفاده صحیح

بسیاری از افراد تصور می کنند که نحوه صحیح استفاده از نخ دندان به صورت رفت و برگشتی است. در صورتی که تمیز کردن دندان ها با این روش می تواند آسیب زیادی به لثه وارد کند. بهترین نحوه استفاده از این ابزار حیاتی برای سلامت دندان ها این است که نخ دندان را از یک طرف وارد فاصله موجود بین دندان ها کنید و از طرف دیگر خارج کنید. با این کار به لثه فشار مضاعف وارد نکرده و از خون ریزی آن جلوگیری خواهد شد.

انتخاب بهترین نوع نخ دندان 

نخ دندان دارای مدل های مختلفی است. اگر نگران پاره شدن نخ دندان و باقی ماندن آن در بین دندان هایتان هستید به شما توصیه می کنیم نوعی از نخ دندان را تهیه کنید که مقاومت زیادی داشته باشد و به راحتی پاره نشود. امروزه انواع مختلفی از این وسیله در داروخانه ها موجود هستند که برای انتخاب آن ها می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید. علاوه بر این می توانید نخ دندان هایی را خریداری کنید که از متریال تفلون تولید شده اند. این نوع از نخ دندان ها مقاومت بالایی دارند و اگر پاره شوند نیز به راحتی قابل خارج شدن از بین دندان هستند.

رفع ناهمواری های دندان

ناهمواری های دندان ممکن است به دلیل روکش و یا وجود جرم بر روی مینا باشد. برای اینکه بتوانید از نخ دندان به طور بهینه تر استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنیم با مراجعه به دندانپزشک متخصص از او بخواهید که با کمک ابزارهای مخصوص اقدام به صاف کردن ناهمواری ها و یا زدودن جرم از روی مینای دندان شما کند.

تعویض روکش دندان 

روکش ها و فیلینگ هایی که بر روی دندان نصب می شوند بعد از گذشت زمان طولانی دچار آسیب دیدگی می شوند و ناهمواری هایی را بر سطح مینای دندان به وجود می آورند. این مساله می تواند استفاده از نخ دندان را برای شما مضر کند .در مضرات نخ دندان باید به شما بگوییم که اگر روکش های قدیمی دندان خود را تعویض کنید در استفاده از نخ دندان دچار آزار نخواهید شد.

مضرات نخ دندان 

توصیه های مهم

در این بخش به بیان توصیه هایی می پردازیم که در هنگام استفاده از نخ دندان باید به آن ها توجه کنید.

  • استفاده از دهان شویه به هیچ عنوان نمی تواند جای نخ دندان را برای شما پر کند. زیرا دهان شویه به اندازه نخ دندان قدرت پاکسازی بین دندان ها را ندارد. نخ دندان هایی که حاوی فلوراید هستند گزینه مناسبی برای افرادی که مستعد پوسیدگی های دندان هستند محسوب می شوند.
  • استفاده سایشی از نخ دندان می تواند به سرعت موجب ساییده شدن مینای دندان شما شود. همان طور که اشاره کردیم بهترین روش در استفاده از این ابزار و کاهش مضرات نخ دندان این است که آن را به صورت رفت و برگشتی به کار بگیرید.
  • روزانه حداقل یکبار و قبل از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید. توصیه دندانپزشکان متخصص به شما این است که بعد از هر وعده غذایی این کار را انجام دهید تا همیشه دندان های شما در بهترین و ایده آل ترین حالت خود باشند.
  • دندان هایی را تمیز کنید که دسترسی به آن ها سخت تر است. زیرا این دندان ها مانند دندان های آسیاب بیشتر از سایر دندان ها در معرض پوسیدگی قرار دارند و مسواک به آن ها برخورد نمی کند.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

Join the Discussion