Skip links

یکی از برترین متخصصین لثه کودکان را بشناسید

متخصص لثه کودکان 

دکتر فهیمه کوشکی دندانپزشک اطفال و متخصص لثه کودکان در این بخش همراه شماست و با ذکر نکاتی مهم شما والدین گرامی را از مشکلات لثه ای کودکان آگاه می کند. مشکلات دهان و لثه فقط مختص به بزرگسالان نیست و به دلایل مختلفی کودکان را نیز درگیر می کند که با اقدام زود هنگام می توان از گسترش آن پیشگیری و آن را درمان کرد. در این مقاله به مهم ترین نکات در خصوص لثه و پزشک متخصص لثه کودکان خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

متخصص لثه کودکان

مشکلات لثه ای در کودکان 

بهترین متخصص لثه کودکان و دندانپزشک اطفال خانم دکتر فهیمه کوشکی به والدین متذکر می شود که بیماری های لثه فقط مختص به بزرگسالان و افراد سالخورده نیست بلکه برخی از کودکان نیز در معرض این نوع از بیماری قرار می گیرند و در صورتی که درمان نشوند این مشکلات را با خود به بزرگسالی خواهند برد. اما بیماری لثه چگونه بروز می کند و چه عواملی در بروز آن دخیل هستند؟

بیماری لثه در کودکان  

متخصص لثه کودکان در خصوص بیماری لثه اینگونه بیان می کند که : ” ریشه اصلی مشکلات لثه ای در کودکان و افراد بزرگسال تنها یک کلمه است , پلاک. “

پلاک ها چگونه موجب بروز بیماری لثه در کودکان می شود؟ واقعیت این است که این بیماری به دلیل عدم مسواک زدن کودکان و بزرگسالان و عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان به وجود می آید. کودکان و بزرگسالانی که کمتر از 2 وعده در روز دندان های خود را مسواک می زنند بیشتر از بقیه افراد در معرض تشکیل پلاک قرار دارند. زیرا باقی مانده غذاها بر روی دندان می ماند و با تجمع و انباشته شدن باکتری ها بر روی آن لایه ای چسبناک تشکیل می شود که به مرور زمان سفت شده و حالت رسوبی به خود می گیرد. زمانی که پلاک ها بیشتر شوند موجب قرمزی و تورم لثه خواهد شد و عوارضی از جمله آسیب رساندن به بافت نرم و شل شدگی دندان ها را در پی دارد.

بیماری لثه در کودکان چه علائمی دارد؟

متخصص لثه کودکان اظهار می کند که این بیماری نشانه های مشخصی دارد و والدین با بررسی دندان و لثه کودک می توانند به راحتی وجود مشکل را شناسایی و برای درمان اقدام کنند. در ادامه به رایج ترین علائم بیماری لثه در کودکان اشاره می کنیم.

خون ریزی لثه 

شاید تا حالا با این صحنه مواجه شده باشید که کودک شما بعد از مسواک زدن دچار خون ریزی لثه می شود و شما تصور می کنید که احتمالا مسواک او زبر است. اما زمانی که مسواک او را تعویض می کنید باز هم شاهد خون ریزی لثه کودک هستید. این مساله می تواند نشانه مهمی در بروز بیماری لثه داشته باشد. زیرا در این مواقع لثه به راحتی دچار خون ریزی می شود حتی با استفاده از نرم ترین مسواک ! شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از بهترین مسواک برای دندان مقالات دیگر ما را مطالعه کنید.

 

متخصص لثه کودکان

بوی بد دهان 

بوی بد دهان نه تنها علائم مهمی در ایجاد پلاک و مشکلات لثه ای در کودکان است بلکه می تواند به شدت بر روحیه و اعتماد به نفس آن ها تاثیر منفی بگذارد. این بوی بد به هیچ عنوان با مسواک بر طرف نمی شود و بسیار مزمن شده است. اگر کودک شما دچار این مساله است حتما او را به نزد متخصص لثه کودکان ببرید تا وضعیت دندان و لثه او به خوبی بررسی شود.

تورم لثه 

زمانی که والدین دهان کودک را بررسی می کنند باید حتما وضعیت تورم لثه را نیز به دقت کنترل کنند. زیرا اگر کودک دچار بیماری لثه شده باشد یکی از مهم ترین نشانه های آن تورم و قرمزی لثه ها می باشد.

تغییر رنگ دندان 

هنگامی که کودک کمتر از 2 وعده در روز مسواک می زند و باقی مانده غذا بر روی لثه و بین دندان ها قرار می گیرد به مرور زمان دچار تغییر رنگ دندان شده و به رنگ زرد متمایل خواهد شد.

حتما با دیدن این نشانه ها کودک را برای بررسی و معاینه بیشتر به نزد متخصص ببرید زیرا اگر مشکلات لثه در کودکی حل نشوند منجر به صدمه رساندن به دندان های در حال رشد خواهد شد.

متخصص لثه کودکان

درمان بیماری لثه 

اگر از بروز بیماری لثه در کودک مطمئن شدید حتما علاوه بر مراجعه به متخصص لثه کودکان از راهکارهای زیر نیز بهره ببرید تا روند درمان سریع تر شود.

افزایش وعده های مسواک زدن

اولین قدم برای بهبود مشکلات لثه ای افزایش وعده های مسواک زدن در روز است. کودک را تشویق کنید تا صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب , بعد از صرف صبحانه , ناهار و شام حتما مسواک بزند.

استفاده از نخ دندان 

بسیاری از متخصصین و دندانپزشکان توصیه می کنند که به مسواک زدن بسنده نکنید و حتما بعد از هر وعده غذایی از نخ دندان استفاده کنید. زیرا کشیدن نخ دندان موجب می شود تا باقی مانده های غذا که در بین دندان ها گیر کرده اند و با مسواک پاک نمی شوند به خوبی از لثه جدا و از ایجاد پلاک پیشگیری شود. برای اطلاعات بیشتر از روش صحیح نخ دندان کشیدن به مقالات دیگر ما مراجعه کنید.

استفاده از دهان شویه 

دهان شویه راه دیگری برای بهبود مشکلات لثه و جلوگیری از بروز آن هاست. دهان شویه را با توجه به روش مصرف استفاده کنید و حتما در استفاده از آن از پزشک معالج خود مشورت بگیرید.

 

روش های کلینیکی در درمان بیماری لثه 

جرم گیری و پاکسازی دندان 

کودکان و بزرگسالانی که دچار بیماری خفیف لثه هستند می توانند با انجام جرم گیری و پاکسازی اقدام به برداشتن پلاک از روی دندان ها کنند. در این روش تمام پلاک های تشکیل شده از روی لثه و دندان توسط دستگاه مخصوص برداشته می شود.

استفاده از آنتی بیوتیک

ممکن است متخصص لثه کودکان پس از اینکه تشخیص بیماری را داد اقدام به تجویز آنتی بیوتیک کند. حتما آن ها را مصرف کنید زیرا آنتی بیوتیک ها این توانایی را دارند که باکتری ها را از بین ببرند و عفونت ها را کاهش دهند. آنتی بیوتیک ها می توانند به صورت قرص و یا آمپول باشند.

پیوند لثه

پیوند لثه برای افرادی انجام می شود که بیماری آن ها پیشرفت زیادی کرده و به هیچ روش دیگری پاسخ نمی دهند. در این روش پزشک اقدام به برداشتن بافت سالم از بخش دیگر دهان می کند و آن را در جای لثه که دچار بیماری است قرار می دهد. در این روش زمان زیادی برای بهبودی لازم است و در حین دوران نقاهت باید به تمام توصیه های پزشک عمل کنید.

جراحی 

اگر پلاک ها به قدری در لثه نفوذ کرده باشند که پزشک متخصص لثه کودکان دسترسی به آن نداشته باشد مجبور به شکافتن محل بیماری و تمیز کردن آن است. در این روش تمام عفونت و پلاک از ریشه دندان جدا می شود و موجب بهبود لثه خواهد شد.

Join the Discussion