Skip links

با چند روش ساده مسواک خود را ضد عفونی کنید

ضد عفونی کردن مسواک 

آیا ضد عفونی کردن مسواک ضرورت دارد؟ مسواک اولین و بهترین وسیله برای تمیز کردن دندان‌ها و پاکسازی آن‌ها از انواع باکتری است. اما این وسیله به مرور زمان و به دلیل استفاده طولانی مدت دچار آلودگی می‌شود و باید آن را ضد عفونی کرد تا موجب حفظ سلامت دندان‌ها شود. در این مطلب به راه‌های مختلفی برای ضد عفونی کردن مسواک و روش‌های مناسب برای نگهداری از آن اشاره خواهیم کرد. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

ضد عفونی کردن مسواک باعث جلوگیری از ورود باکتری از راه دهان به درون بدن می‌شود. مسواک بهترین وسیله برای تمیز کردن دندان‌ها محسوب می‌شود اما جالب است که بدانید مسواک نیز نیاز به ضد عفونی کردن دارد. زیرا به مرور زمان باکتری‌های دهان بر روی آن قرار می‌گیرند و با آب معمولی از بین نمی‌روند. مجاورت مسواک با هوا نیز در آلوده کردن آن موثر است. اما سوال اینجاست که روش‌های ضد عفونی کردن مسواک چیست و چگونه می‌توان آن را عاری از باکتری کرد ؟

قرار دادن مسواک در دهان شویه

دهان شویه جزو محلول‌هایی است که به خوبی با باکتری‌ها مبارزه می‌کند. از محلول‌های دهان شویه برای پاکسازی محیط دهان و دندان استفاده می‌شود اما می‌توان از آن برای ضدعفونی کردن مسواک نیز کمک گرفت. بدین منظور می‌توانید مسواک را به مدت 15 دقیقه در محلول دهان شویه قرار دهید تا به خوبی تمیز شود. قرار دادن طولانی مدت مسواک در این محلول می‌تواند موجب آسیب به رشته‌های مسواک و تخریب آن‌ها شود.

قرار دادن مسواک در جوش شیرین و سرکه 

در مطالب پیشین به خواص بی کربنات سدیم یا جوش شیرین برای پاکسازی دهان و همچنین سفید کردن دندان‌ها اشاره کردیم. جوش شیرین یک ماده طبیعی است که می‌توان استفاده‌های فراوانی از آن کرد. به طور مثال ضد عفونی کردن مسواک با ترکیب جوش شیرین و سرکه موجب تمیز شدن آن خواهد شد.

2 قاشق غذاخوری سرکه سفید را در یک فنجان آب گرم ترکیب کنید و 1 قاشق چای خوری جوش شیرین را به آن اضافه کنید. مسواک را به مدت 30 دقیقه در محلول قرار دهید تا به خوبی خیس بخورد. بعد از 30 دقیقه آن را خارج کنید و با آب ولرم بشوئید. اگر مسواک بوی سرکه به خود گرفته است می‌توانید آن را با خمیر دندان حاوی فلوراید شستشو دهید تا بوی آن برطرف شود.

ضد عفونی کردن مسواک

قرار دادن مسواک در آب جوش

آب جوش خاصیت میکروب کشی دارد به همین دلیل توصیه می‌شود که هفته‌ای یکبار مسواک خود را با استفاده از آب جوش ضد عفونی کنید. نکته‌ای که در خصوص استفاده از این روش وجود دارد نرم‌تر شدن برس‌های مسواک با قرار دادن در آب جوش است. اگر برس مسواک شما زبر است می‌توانید با انجام این روش به نرم کردن آن‌ها کمک کنید.

اگر از درپوش‌های پلاستیکی و محافظ برای نگهداری مسواک استفاده می‌کنید این نکته را در نظر بگیرید که بعد از ضد عفونی کردن مسواک اجازه دهید تا به خوبی خشک شود و سپس درپوش را بر روی آن قرار دهید. زیرا محیط مرطوب و خیس زمینه را برای رشد باکتری فراهم می‌کند .

قرار دادن مسواک در محلول قرص تمیز کننده

قرص‌هایی به نام قرص پروتز برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن مسواک وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. باکتری‌ها و پروتئین‌هایی که بر روی مسواک می‌چسبند به وسیله قرص‌های پروتز جوشان شکسته می‌شوند و از برس‌ها جدا خواهند شد. قرص را در یک فنجان آب گرم حل کنید و مسواک را به مدت 30 دقیقه در آن قرار دهید. سپس آن را خارج کنید و با خمیر دندان حاوی فلوراید به خوبی شستشو دهید.

نکات مهم در ضد عفونی کردن مسواک 

در محل مناسب نگهداری شود 

برخی از افراد مسواک را در توالت نگهداری می‌کنند. طبق تحقیقاتی که انجام شده ثابت شده است که توالت پر از میکروب‌هایی است که نه تنها در هوا معلق و سرگردانند بلکه قابلیت جابجایی تا چند متر را نیز دارند. افرادی که مسواک خود را در این محل نگهداری می‌کنند به سرعت آلودگی به آن جذب شده و برای سلامت عمومی بدن نامطلوب است.

مسواک خود را بعد از استفاده بشوئید

بعد از اینکه دندان‌های خود را به خوبی با مسواک تمیز کردید باید مسواک را نیز بشوئید. توصیه می‌شود که مسواک را با خمیر دندان حاوی فلوراید شستشو دهید تا باکتری‌هایی که از دهان بر روی آن قرار گرفته از آن جدا شود.

از درپوش استفاده نکنید

همان‌طور که اشاره کردیم محیط‌های مرطوب زمینه مناسبی را برای رشد باکتری فراهم می‌کنند. بعد از استفاده از مسواک نباید درپوش را بر روی آن قرار دهید. اجازه دهید مسواک به خوبی خشک شود و رطوبت خود را از دست بدهد سپس درپوش را بر روی آن قرار دهید.

ضد عفونی کردن مسواک

مسواک را عمودی نگهدارید

بعد از اینکه مسواک زدن را به پایان رساندید از وسیله استوانه‌ای مانند لیوان برای قرار دادن مسواک در آن استفاده کنید. مسواک نباید بر روی سطح و به صورت افقی نگه داشته شود زیرا رطوبت در آن باقی می‌ماند و علاوه بر خراب شدن زود هنگام مسواک باعث ایجاد آلودگی در آن خواهد شد. نگهداری صحیح از مسواک از ضدعفونی کردن مسواک مهم‌تر است.

مسواک یک وسیله شخصی است

همیشه این جمله را شنیده‌اید که نباید از وسایل شخصی دیگران استفاده کنیم و وسایل شخصی خود را نیز در اختیار دیگران قرار ندهیم. مسواک نیز یک وسیله شخصی محسوب می‌شود که به هیچ عنوان نباید در اختیار شخص دیگری قرار دهیم. زیرا بیماری‌های دهان و لثه مسری هستند و اگر شخصی دچار التهاب لثه باشد این بیماری نیز به شما منتقل خواهد شد.

تعویض مسواک در بازه های زمانی

هر 3 ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. افرادی که مدت‌های طولانی از یک مسواک استفاده می‌کنند نه تنها باکتری‌های زیادی بر روی آن می‌نشیند بلکه برس‌های آن نیز تخریب می‌شود و به مرور زمان کارآیی خود را از دست می‌دهد. اگر دچار بیماری‌های لثه و دهان مانند پریودنتال هستید باید در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری اقدام به تعویض مسواک کنید.

کلام آخر !

عدم توجه به ضد عفونی کردن مسواک، تعویض آن در بازه‌های زمانی مشخص، نگهداری آن در مکان‌های نامناسب و باعث تجمع باکتری بر روی آن می‌شود. تجمع باکتری از مهم‌ترین عوامل در ایجاد بوی بد دهان، تشکیل پلاک و انواع بیماری‌ها می‌شود. بیماری‌هایی مانند افت دهان و بیماری پریودنتال که مربوط به لثه است ارتباط مستقیمی با رعایت بهداشت دهان و دندان دارد و مسواکی که برای این افراد در نظر گرفته می‌شود باید کاملا تمیز و عاری از هر نوع باکتری باشد تا علائم بیماری در آن‌ها کاهش یابد و رو به بهبودی رود.

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید

Join the Discussion