Skip links

دندان در آوردن کودکان

دندان در آوردن کودکان


دندان در آوردن کودکان : این متخصص کودکان و نوزادان درباره سن دندان درآوردن بچه‌ها می‌گوید: «لثه‌های بچه‌ها از حدود ۳ ماهگی شروع به خاریدن می‌کند و آب دهانشان می‌ریزد که این ریزش آب دهان می‌تواند به دلیل ریفلاکس بیولوژیک نیز باشد.

معمولا اولین دندان کودکان در ۷ ماهگی در می‌آید، اما این فرایند ممکن است از ۴ ماهگی تا ۱۳ ماهگی نیز طول بکشد. فاکتور‌های ژنتیکی در دندان درآوردن بچه‌ها بسیار مهم هستند.

اما دیر یا زود درآوردن دندان در جنس دندان‌های آینده شیرخوار تأثیری ندارد.»


این متخصص کودکان و نوزادان درباره سن دندان درآوردن کودکان می‌گوید: «لثه‌های بچه‌ها از حدود ۳ ماهگی شروع به خاریدن می‌کند و آب دهانشان می‌ریزد که این ریزش آب دهان می‌تواند به دلیل ریفلاکس بیولوژیک نیز باشد.

معمولا اولین دندان نوزادان در ۷ ماهگی در می‌آید، اما این فرایند ممکن است از ۴ ماهگی تا ۱۳ ماهگی نیز طول بکشد. فاکتور‌های ژنتیکی در دندان درآوردن کودکان بسیار مهم هستند. اما دیر یا زود درآوردن دندان در جنس دندان‌های آینده شیرخوار تأثیری ندارد.»

برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان بر روی لینک کلیک کنید.

سن دندان درآوردن نوزادان


بسیاری از مردم معتقدند اگر دندان‌های کودکان دیر در بیایند بهتر است و سیاه نمی‌شوند.

به همین دلیل دکتر می‌گوید: «شاید دلیل اعتقاد مردم این باشد که قطره آهن دیرتر با دندان‌های نوزادان تماس پیدا می‌کند و میزان سیاه شدن آن‌ها را کاهش می‌دهد.

در صورتی که سیاه شدن دندان بستگی به جنس آن دارد و دیر یا زود درآوردن دندان ربطی به سیاه شدن آن ندارد.»

یک فرمول تقریبی برای دندان درآوردن کودکان وجود دارد؛ به این صورت که سن کودک منهای عدد ۶ تعداد دندان‌ها در آن سن را نشان می‌دهد.

مثلا اگر سن نوزاد ۱۲ ماه باشد، این عدد را منهای ۶ می‌کنیم بنابر این او باید در این سن ۶ دندان داشته باشد.

دندان در آوردن کودکان :

اما باید بدانید که این فرمول تقریبی است و متوسط فرایند دندان درآوردن را در جامعه نشان می‌دهد و نمی‌توان آن را قطعی و برای همه دانست.

این متخصص کودکان و نوزادان معتقد است بچه‌هایی که با دندان به دنیا می‌آیند، مورد نادری هستند، اما دیر دندان درآوردن نوزاد نباید پدر و مادر را نگران کند: «کودکان تا ۱۳ ماهگی برای دندان درآورن فرصت دارند.

اما اگر بچه ها بعد از این سن هنوز یک دندان هم نداشته باشند، باید چک آپ شوند و شاید حتی لازم باشد از دهانشان عکس برداری شود تا مشخص شود که جوانه دندان دارند یا نه. البته کمبود ویتامین D. و مشکلات تیروئیدی هم ممکن است باعث دیر شدن این فرایند شوند.»

پدر و مادر‌ها معمولا برای تسکین دندان درد بچه‌ها خودشان را به آب و آتش می‌زنند و راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند.

به همین دلیل توصیه می‌کند: «یکی از شایع‌ترین روش‌هایی که هنوز هم دیده می‌شود، استفاده از ژل دندان و شربت دیفن هیدرامین ساده است که تأثیر چندانی ندارد. چون هنوز تأثیرشان ثابت نشده، بنابراین استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

والدین باید بدانند که بچه‌ها خودشان خارش لثه‌ها را به نحوی برطرف می‌کنند و معمولا این کار را با خوردن انگشتانشان انجام می‌دهند.

باید بدانید هرچقدر کودک در محیطی آرام‌تر قرار داشته باشد و پدر و مادر استرس کمتری داشته باشند، فرایند رشد بیولوژیک و طبیعی کودک راحت‌تر سپری می‌شود.»

روش آرام کردن درد دندان آوردن نوزادان


یکی از نکات مهم این است که دندان درآوردن و خارش لثه‌ها هیچ دردی ندارد. این موضوع در تحقیقاتی که بر روی فرایند دندان درآوردن کودکان و استاندارد‌هایی که برای درد نظر گرفته شده ثابت شده است. حتی دندان درآوردن و خارش لثه‌ها برای بچه‌ها آزار دهنده نیست.

اما بسیاری از والدین با خیال درد زیاد کودکان در این دوران، راهکار‌هایی را برای درمان این درد در پیش می‌گیرند و اقداماتی را انجام می‌دهند که به جای کمک کردن به این فرایند بیولوژیک، به آن ضربه می‌زنند.

بعضی از پدر و مادر‌ها برای برطرف کردن خارش دندان کودکشان به آن‌ها سیب و هویج می‌دهند که بسیار بهتر از دندان گیر است.

اما باید بدانید که این کار ممکن است در بچه‌ها منجر به خفگی شود بنابر این لازم است که یک عضو بزرگتر خانواده که حواسش هم به شدت جمع باشد، در موقعی که بچه سیب یا هویج را می‌جود، او را زیر نظر بگیرد تا تکه‌های این میوه‌ها به گلویش نپرد.

وی درباره دندان گیر‌ها و استفاده از آن‌ها برای کودکان می‌گوید: «استفاده از دندان گیر‌ها به شرطی که کاملا بهداشتی باشند و از جنسی تهیه شده باشند که به راحتی شستشو، جوشانده و استریل شوند مانعی ندارد و فرم دندان بچه‌ها را هم خراب نمی‌کند.

اما چون دندان گیر‌ها معمولا بهداشتی نیستند و از جنس خوب تهیه نشده اند، استفاده از آن‌ها نیز توصیه نمی‌شود. باید بدانید که بچه‌ها معمولا وقتی خارش لثه داشته باشند، هر وقت به آن‌ها دندان گیر بدهید آن را می‌گیرند و زمان مشخصی برای این کار ندارند.»

Join the Discussion