Skip links

5 علت تغییر رنگ دندان کودک که والدین حتما باید بدانند

تغییر رنگ دندان کودک

علت تغییر رنگ دندان کودک چیست؟ لبخند کودک یکی از معجزات و زیبایی های طبیعت است که هنر و آفرینش خدا را به نمایش می گذارد. اما کودکان به دلایل مختلف دچار تغییر رنگ دندان می شوند که ممکن است زیبایی و لبخند آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. در این مطلب به معرفی 5 علت مهم و بررسی زوایای مختلف در تغییر رنگ دندان کودک می پردازیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

نگرانی والدین از تغییر رنگ دندان کودک

برخی از والدین با مشاهده تغییر رنگ دندان کودک دچار نگرانی می شوند و تصور می کنند که مشکل بزرگی برای کودک به وجود آمده است. اگر شما هم جزو این دسته از والدین هستید و تمایل دارید تا سریعا به علت تغییر رنگ دندان کودک و برطرف کردن آن بپردازید با ادامه مطلب با ما همراه باشید.

 

انواع تغییر رنگ دندان

در واقع تغییر رنگ دندان در کودکان دارای دو نوع است که می توان آن ها را به تغییر رنگ داخلی و تغییر رنگ خارجی تقسیم بندی کرد.

تغییر رنگ داخلی

این مشکل زمانی رخ می دهد که دندان کودک ضربه خورده است. ضربه های ناگهانی که از آن ها به عنوان ” تروما ” یاد می شود مهم ترین دلیل در بروز تغییر رنگ داخلی دندان ها محسوب می شود. زیرا عصب و ریشه دندان آسیب می بیند. این مشکل اغلب در پسر بچه ها اتفاق می افتد زیرا یکی از دلایل آن وجود شیطنت در آن هاست. در این شرایط باید بلافاصله به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه و اقدام به درمان کرد. دلیل دیگری که موجب تغییر رنگ داخلی دندان کودکان می شود وجود پوسیدگی هاست. اگر در موقع مناسب اقدام به درمان پوسیدگی نکنید گسترش پیدا می کند و سطح دندان را درگیر می کند. پوسیدگی به تدریج به ریشه دندان نفوذ می کند و ممکن است رنگ دندان را به رنگ سیاه تبدیل کند.

تغییر رنگ خارجی دندان

عواملی مانند استفاده از قطره آهن , تغذیه نامناسب و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از شایع ترین موارد در تغییر رنگ خارجی دندان محسوب می شود. اگر کودک شما نیاز به مصرف قطره آهن دارد باید آن را به نحوی مصرف کند که موجب تغییر رنگ دندان نشود. به طور مثال می توانید آن را به وسیله قطره چکان به او بدهید و بعد از مصرف با یک دستمال تمیز اقدام به پاک کردن دندان هایش کنید. تغذیه نامناسب و مصرف بیش از حد خوراکی هایی مانند پفک نیز موجب از دست دادن سفیدی دندان ها خواهد شد.  توصیه می شود که روزانه حداقل 2 بار مسواک بزنید. اگر کودک این مورد را رعایت نکند باکتری ها بر روی دندان و لثه او تجمع می کنند و به مرور زمان موجب تشکیل پلاک می شود. پلاک ها به رنگ زرد هستند که زیبایی کودک را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

تغییر رنگ دندان کودک

دلایل تغییر رنگ دندان

علاوه بر مطلبی که در بالا اشاره کردیم قصد داریم 5 دلیل مهم دیگر در تغییر رنگ دندان را نیز بررسی کنیم که علاوه بر کودکان ممکن است بزرگسالان را نیز درگیر کند.

فلوروزیس

فلوئوروزیس ” به معنای مسمومیت ناشی از فلوراید است. فلورید ماده ای طبیعی است که در خمیردندان ها , آب آشامیدنی , شیر مادر و …. وجود دارد. هنگامی که کودک بیش از حد نیاز از فلوراید استفده می کند دچار ” فلوروزیس ” می شود. به همین دندانپزشکان توصیه می کنند که مقدار ناچیزی از خمیر دندان بر روی مسواک کودک قرار دهید. زیرا خطر بلعیدن خمیردندان در کودکان به شدت زیاد است. معده کودکان آسیب پذیر و حساس می باشد و وارد شدن موادی مانند فلوراید برای او خطرناک است. کودکانی که دچار مسمومیت ناشی از فلوراید می شوند رنگ دندان های آن ها تغییر می کند .

هیپوپلازی مینای دندان

همان طور که در مطالب پیشین اشاره کردیم مشکلات دهان دندان در کودکان می تواند ریشه ارثی داشته باشد. مواردی مانند پوسیدگی ها و جنس دندان نیز شامل این ارث خواهد شد. اما یکی دیگر از مسائلی که کودکان درگیر آن می شوند و می توان آن را ارثی نامید هیپوپلازی مینای دندان است. در این شرایط مینای دندان بسیار نازک می شود و یا به طور کلی از دست می رود. این مساله موجب تغییر رنگ دندان و زیبایی آن خواهد شد.

داروهای خاص

برخی از داروهای خاص منجر به تغییر تدریجی رنگ دندان می شوند. یکی از این داروها تتراسایکیلین است که برای درمان برخی از عفونت ها به کار می رود. کودکان بالای 8 سال مجاز به مصرف این دارو با تجویز پزشک هستند. اما این مورد مختص به مصرف دارو توسط او نیست بلکه اگر مادر در هنگام بارداری اقدام به مصرف داروی تتراسایکلین کند کودک بعد از روش دندان شاهد تغییر رنگ آن خواهد بود.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

برخی از افراد تصور می کنند که تنها عامل در تغییر رنگ دندان عدم رعایت بهداشت است. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است اما می تواند یکی از مهم ترین دلایل محسوب شود. کودکان و بزرگسالان باید حداقل 2 بار در روز اقدام به مسواک زدن کنند. کودکان در سنین پایین نیاز به آموزش دارند. والدین موظف هستند آموزش های لازم در خصوص کشیدن نخ دندان , مسواک زدن و استفاده از دهان شویه را به کودک بدهند. کشیدن نخ دندان قبل از مسواک زدن بسیار ضروری است زیرا باقی مانده غذا را از بین دندان ها خارج می کند و باعث می شود که خمیر دندان حاوی فلوراید به خوبی در آن نفوذ کند.

شکستگی دندان

ضربه های ناگهانی که به دندان وارد می شود موجب شکستگی و آسیب به ریشه دندان خواهد شد. این مساله می تواند رنگ دندان را سیاه و آن را دچار شل شدگی کند. در این شرایط با مراجعه سریع به دندانپزشک از بروز مشکلات عدیده ای مانند افتادن زودهنگام دندان ها جلوگیری کنید.

 

تغییر رنگ دندان کودک

تغییر رنگ دندان کودک نشانه چیست؟

لکه هایی که بر روی دندان کودک به وجود می آید دارای رنگ های مختلفی است که هر کدام بیانگر مشکل خاصی است. در این بخش به بررسی رنگ ها و لکه های مختلف می پردازیم تا با تشخیص به موقع اقدام به درمان مناسب کنید.

قهوه ای

غالبا وجود لکه های قهوه ای و زرد بر روی دندان کودک نشان دهنده تغذیه نامناسب است. مصرف نوشیدنی هایی مانند نوشابه , قهوه و آبمیوه های صنعتی و غیر طبیعی از عمده ترین دلایل در بروز لکه های قهوه ای و زرد هستند. همچنین قهوه یکی از نوشیدنی هایی است که دارای رنگدانه بسیار غلیظی می باشد. این رنگدانه ها بر روی مینای دندان میچسبند و مسواک زدن هم به سختی آن ها را پاک می کند. پس اکر می خواهید کودک شما دارای دندان هایی سفید و لبخندی زیبا باشد مراقب تغذیه او باشید. اغلب این لکه ها بعد از اصلاح رژیم غذایی از بین می روند و بسیار کمرنگ خواهند شد.

سفید 

وجود لکه ها یا رگه های سفید بر روی مینای دندان نشان دهنده 2 مورد مهم است. اولین و شایع ترین آن علائم اولیه پوسیدگی است. اغلب پوسیدگی هایی که در حال به وجود آمدن هستند به صورت لکه های سفید بروز پیدا می کنند. و اما دومین دلیل وجود لکه های سفید مسمومیت ناشی از فلوراید است که در بالا به آن اشاره کردیم.

آبی یا بنفش

اگر دندان کودک بر اثر ضربه دچار آسیب شده باشد به رنگ آبی یا بنفش تغییر رنگ خواهد داد. این رنگ نشان دهنده آسیب به ریشه و عصب دندان است که باید بلافاصله توسط دندانپزشک درمان شود. عدم درمان دندان های آسیب دیده باعث افتادن و شل شدگی دندان خواهد شد. افتادن زودهنگام دندان شیری باعث بروز مشکلاتی از جمله اختلال در رشد دندان دائمی و به وجود آمدن دندان نهفته می شود که در مطالب پیشین به آن اشاره کردیم.

نارنجی

لکه های نارنجی نشان دهنده تشکیل پلاک بر روی دندان است. به طور کلی کودکان نسبت به بزرگسالان توجه کمتری به رعایت بهداشت دهان و دندان دارند. به همین خاطر بیشتر از آن ها دچار تغییر رنگ دندان خواهند شد. تشکیل پلاک بر روی مینای دندان باعث پوسیدگی , تضعیف مینای دندان , عفونت لثه و تحلیل آن می شود.

 

درمان تغییر رنگ دندان کودک

درمان رنگ دندان کودک بستگی به نوع و ریشه آن دارد. به طور مثال اگر رنگ دندان کودک بر اثر مصرف قطره آهن تغییر کرده است با قطع مصرف و جایگزین کردن آن با مکمل های دیگر شاهد بهبود آن خواهید بود. اگر تغییر رنگ دندان به دلیل مصرف غذای نامناسب و الگوی رژیمی نامتعادل بود با اصلاح آن شاهد اصلاح در رنگ دندان کودک نیز خواهیم بود.

 

 

Opinions

    1. Post comment

      سلام بله ، در مطالب پیشین به این موضوع اشاره کردیم میتونید مطالعه کنید

      Permalink

Join the Discussion