Skip links

رابطه بوی بد دهان کودک و دندان های او چگونه است ؟

بوی بد دهان کودک

یکی از مهم ترین و شایع ترین دلایل بوی بد دهان کودک مشکلات مربوط به دندان اوست. اغلب کودکان پوسیدگی دندان را تجربه کرده اند و این مساله بر کیفیت تنفس و ارتباط آن ها با اطرافیان تاثیر منفی گذاشته است. در این مطلب قصد داریم شما را با مهم ترین دلایل بوی بد دهان کودک آشنا کنیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

بوی بد دهان کودک

بوی بد دهان کودک برای او و اطرافیان به شدت آزار دهنده است. اگر کودک بهداشت دهان و دندان را رعایت می کند اما همچنان دهان او بوی نامطبوعی دارد باید موارد زیر را به دقت بررسی کنید و در صورت نیاز او را نزد یک پزشک متخصص ببرید تا دلیل این مورد را تشخیص دهد و اقدام به درمان آن کند.

 

سینوزیت

برخی از کودکان به سینوزیت مبتلا هستند. سینوزیت به معنای وجود حفره هایی در صورت و پیشانی است که معمولا پر از هوا هستند. در فصول سرد مانند زمستان این حفره ها با خطر ابتلا به عفونت همراه هستند. عفونت سینوس ها با علائمی مانند گرفتی بینی و گلو درد همراه است که موجب می شود تنفس کودک بوی نامطبوعی داشته باشد زیرا عفونت در گلو و بینی تجمع پیدا می کند. در این شرایط رعایت بهداشت دهان و دندان نمی تواند موجب رفع بوی بد دهان کودک شود بلکه برای درمان لازم است او را به نزد پزشک متخصص ببرید.

 

عفونت لوزه

لوزه ها یکی از دیوارهای دفاعی بدن در برابر ورود باکتری و ویروس به درون آن است. لوزه ها که در مسیر گلو قرار گرفته اند موجب می شوند تا هیچ گونه باکتری مضر از راه گلو وارد بدن نشود. یکی دیگر از دلایل بوی بد دهان کودک عفونت یا ورم لوزه هاست که اغلب در هنگام سرماخوردگی رخ می دهد. زیرا لوزه توانایی مقابله با ویروس سرماخوردگی را ندارد و به صورت ورم و عفونت واکنش نشان می دهد. در این شرایط کودک را برای درمان به نزد پزشک ببرید. معمولا با رفع عفونت لوزه بوی بد دهان نیز از بین خواهد رفت. والدین نیز می توانند در منزل اقدام به معاینه لوزه های کودک کنند. یک چراغ قوه بردارید و ته گلوی کودک را با دققت نگاه کنید. اگر لوزه متورم , قرمز و دارای لکه های سفید بود به معنی عفونت آن است.

 

بوی بد دهان کودک

پوسیدگی دندان

همان طور که اشاره کردیم پوسیدگی دندان از شایع ترین عوامل ایجاد بوی بد در دهان کودک به شمار می رود. دندان های پوسیده نیاز به درمان سریع دارند زیرا پوسیدگی قابل انتقال است و اگر نسبت به درمان آن بی توجه باشیم به سرعت به دندان های مجاور منتقل خواهد شد. دندان های شیری مانند دندان های دائمی نیز به مراقبت و درمان دارند. برخی از والدین تصور می کنند که دندان های شیری به این دلیل که موقتی هستند نیاز به رسیدگی ندارند زیرا در نهایت از لثه جدا می شوند و دندان های دائمی جای آن ها را خواهد گرفت. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و اگر نسبت به درمان دندان شیری بی توجه باشید رشد و سلامت دندان های دائمی تحت تاثیر منفی قرار خواهد گرفت.

 

التهاب لثه

التهاب لثه به دلایل مختلفی مانند تجمع باکتری بر روی لثه و مصرف مواد غذایی نامناسب به وجود می آید. اگر نسبت به بهداشت دهان و دندان بی توجه باشید و به طور روزانه اقدام به مسواک زدن نکنید باکتری ها به صورت پلاک بر روی دندان ها ظاهر می شوند که در نهایت موجب عفونت و التهاب لثه خواهد شد. یکی از نشانه های التهاب لثه این است که کودک در حین مسواک زدن با خون ریزی لثه مواجه می شود. در این مواقع باید با مراجعه به پزشک اقدام به درمان کنید.

 

 

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب و مصرف برخی از مواد غذایی می تواند منشا بوی بد دهان کودک باشد. امروزه مصرف مواد غذایی مانند فست فود بسیار رایج شده است. وجود سوسیس و کالباس در انواع ساندویچ و پیتزاها علاوه بر آسیب رساندن به گوارش موجب بوی بد دهان نیز خواهد شد. این آسیب نه تنها متوجه کودکان بلکه بزرگسالان را نیز درگیر خود می کند.

 

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

کودکان و بزرگسالان برای در امان ماندن از بوی بد دهان باید روزانه حداقل 2 بار مسواک بزنند. کشیدن نخ دندان قبل از مسواک نیز باعث می شود تا باقی مانده غذا از بین دندان ها خارج شود و خمیردندان حاوی فلوراید به خوبی در بین آن ها نفوذ و موجب پاکسازی آن ها شود. از مهم ترین دلایل بوی بد دهان کودک وجود باقی مانده غذا در بین دندان ها و عدم تمیز کردن آن هاست که در نهایت موجب بروز پوسیدگی های پنهان خواهد شد. پوسیدگی های پنهان به نوعی از پوسیدگی گفته می شود که در بین دندان ها رخ می دهد و به راحتی قابل تشخیص نیست مگر با عکس برداری و معاینه تخصصی.

 

بوی بد دهان کودک

بوی بد دهان در نوزادان و کودکان زیر 2 سال

اغلب نوزادان و کودکان زیر 2 سال کمتر به بوی بد دهان دچار می شوند زیرا بسیاری از عوامل ایجاد بوی بد دهان را ندارند. اما در برخی از نوزادان این مشکل مشاهده می شود که می توان به عوامل زیر اشاره کرد.

  • اگر نوزاد یا کودک زیر 2 سال هنوز شیر می خورد یکی از دلایل ایجاد بوی بد دهان مصرف بیش از حد شیر است. با کنترل میزان شیر مصرفی می توانید این مشکل را به راحتی حل کنید.
  • ورود آلودگی به دهان کودک از طریق در دهان گذاشتن اسباب بازی و لوازم در دسترس می تواند باعث بروز بوی بد در دهان آن ها باشد. به طور کودکانی که در حال رشد دندان هستند و از دندانگیر نوزاد استفاده می کنند ممکن است به دلیل نامرغوب بودن نوع دندانگیر دچار این مشکل شوند.

 

 

 

Join the Discussion