Skip links

5 راهکار جلوگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها

 فاصله بین دندان ها 

وجود فاصله بین دندان ها اغلب در دندان های قدامی بروز پیدا می کند اما در برخی از افراد مشاهده شده که سایر دندان ها نیز دچار این مساله شده اند.  این مفهوم جلوه ای ناخوشایند را برای فرد ایجاد می کند که مهم ترین آن ایجاد لبخندی نازیباست. افراد بنا بر دلایل مختلف مانند ارتقای سلامت و زیبایی خود اقدام به پر کردن این فاصله می کنند. در این مطلب به 5 راهکار رایج در خصوص جلوگیری از ایجاد فاصله در بین دندان ها و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم.برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

فاصله بین دندان ها چگونه ایجاد می شود؟

فاصله بین دندان ها به دلیل عدم تناسب اندازه دندان و استخوان فک به وجود می آید. حتما توجه کرده اید افرادی که دچار فاصله در بین دندان های قدامی هستند از نظر سایز دارای دندان های کوچک تری نسبت به بقیه افراد هستند. در حقیقت زمانی که اندازه دندان نسبت به استخوان فک کوچک تر باشد باعث ایجاد فاصله بین آن ها خواهد شد. و بالعکس این مساله نیز وجود دارد یعنی اندازه دندان ها بزرگ تر از سایز استخوان فک است. در این شرایط شاهد درهم رفتگی دندان ها و فشردگی در ظاهر آن ها هستیم. زیرا دندان در هنگام رویش فضای کافی برای رشد در اختیار نداشته است.

روش های جلوگیری از ایجاد فاصله بین دندان ها 

همیشه ایجاد این مورد به دلیل عدم تناسب سایز دندان و استخوان فک صورت نمی گیرد. در برخی از افراد به دلایل مختلف از جمله ژنتیک شاهد عدم وجود برخی از دندان ها هستیم. ایجاد فاصله به دلیل عدم بودن دندان اغلب مربوط به دندان های کناری فک بالا که اصطلاحا به آن ها دندان نیش گفته می شود شایع است. اما عواملی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم جزو عواملی هستند که می توان از بروز آن ها جلوگیری کرد تا این مشکل به وجود نیاید.

استفاده از فضا نگهدارنده

اگر شاهد به وجود آمدن فاصله در بین دندان های شیری هستید نگران نباشید. زیرا برخی از کودکان دندان های شیری خود را زودتر از موعد از دست می دهند و خالی شدن جای آن باعث می شود که دندان ها حرکت کنند و فاصله بین آن ها به وجود بیاید. بهترین راه کار برای جلوگیری از این مساله این است که زمانی که دندان شیری زودتر از موعد از لثه جدا شد از ابزاری به نام ” فضا نگهدارنده ” استفاده کنیم تا دندان دائمی در محل خود رویش کند. ” فضا نگهدارنده ” ابزاری از جنس پلاستیک یا فلز است که در محل افتادن دندان شیری نصب می شود و آن را تا زمان رویش دندان دائمی خالی نگه می دارد.

فاصله بین دندان ها 

جراحی فرنوم لبی 

فرنوم لبی به بافتی گفته می شود که لب بالا را به لثه فک بالا متصل می کند. اگر این بافت دارای اندازه ای بزرگ باشد موجب می شود که در بین دندان های قدامی قرار گرفته و بین آن ها فاصله ایجاد کند. اگر کودک در سنین پایین دچار این عارضه شود به احتمال قوی با افزایش سن نیز این مساله با او همراه خواهد بود. اما می توان بزرگی فرنوم لبی را با انجام جراحی درمان و از بروز این مورد جلوگیری کرد.

عدم مکیدن انگشت در سن پایین 

به جرات می توان گفت که مکیدن انگشت توسط کودکان عوارض بسیار زیادی دارد که اغلب آن ها در سن بالا و بعد از رویش دندان بروز پیدا می کنند. یکی از این عوارض ایجاد ناهماهنگی بین دندان ها و وجود فاصله در بین آن هاست. زمانی که کودک انگشت خود را با فشار می مکد دندان ها به سمت جلو و عقب رانده می شوند که در نهایت باعث نابهنجاری در رشد آن ها و فاصله بین دندان های قدامی و کناری خواهد شد.

درمان بلع فشار زبان 

منظور از بلع فشار زبان این است که فرد در هنگام بلعیدن توسط زبان به دندان های جلویی فشار وارد می کند . انجام این کار در طولانی مدت موجب می شود تا نیرویی که دائما به دندان فشار وارد کرده موجب ایجاد فاصله در بین آن ها شود. بهترین راهکار این است که با انجام تمریناتی در این باره فرد از ایجاد فشار توسط زبان به دندان جلوگیری کند.

درمان تحلیل رفتگی لثه 

یکی از عواملی که موجب می شود تا کودک دچار ایجاد فاصله بین دندان شود تحلیل لثه است. زمانی که فرد بهداشت دهان و دندان را رعایت نکند به تدریج شاهد تشکیل پلاک بر روی دندان های او خواهیم بود. پلاک ها به مرور زمان می توانند در لثه ایجاد عفونت و التهاب کنند. این مساله به راحتی باعث لق شدن دندان , ایجاد فاصله های دندانی و بسیاری از مشکلات دیگر خواهد شد. پس اگر دچار این عارضه هستید حتما التهاب و تحلیل رفتگی لثه را درمان کنید.

فاصله بین دندان ها 

فاصله نامرئی در بین دندان ها 

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که همیشه فاصله های دندانی به وسیله چشم ها قابل رویت نیستند. در بسیاری از مواقع روند ایجاد فاصله بسیار کند انجام می شود و شما در مواقعی مانند کشیدن نخ دندان و یا مسواک زدن متوجه آن خواهید شد. در برخی دیگر از مواقع تشخیص فاصله در بین دندان توسط دندانپزشک انجام می شود. افرادی که دچار این مشکل هستند بعد از گذشت مدت زمانی شاهد بروز درد در فک خود در حین غذا خوردن می شوند که جدی گرفتن این نشانه می تواند در درمان زود هنگام به شما کمک کند.

 

درمان فاصله بین دندان 

تا به اینجای مطلب در خصوص نحوه جلوگیری از ایجاد فاصله بین دندان در سنین پایین سخن گفتیم. در سن پایین می توان از بروز این عارضه جلوگیری کرد اما افرادی هستند که در سن بزرگسالی قرار دارند و تمایل به درمان فاصله دندان هایشان دارند. برخی از مواردی که در ادامه بررسی می کنیم برای کودکان نیز قابل انجام است.

لمینت

استفاده از روکش های لمینتی اولین راه حل برای افراد بزرگسال است. زیرا نیاز به درمان های طولانی مدت ارتودنسی ندارد و معمولا در یک یا دو جلسه انجام می پذیرد. بدین منظور سطح رویی دندان به مقدار اندکی تراشیده شده و سطح آن برای چسباندن ماده آماده می شود. برخی از دندانپزشکان اعتقاد دارند که چسباندن لمینت نیاز به تراش دادن مینای دندان ندارد و می توان آن را به طور مستقیم بر روی آن قرار داد. این روش درمانی لبخند شما را بسیار زیبا می کند.

باندینگ 

در این روش که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مناسب است اقدام به پر کردن فاصله بین دندان ها با استفده از مواد کامپوزیتی می کنند. این ماده از رزین تهیه شده و می تواند نقش مهمی در ترمیم ظاهر و فزایش زیبایی لبخند شما ایفا کند. این کار در طی یک جلسه قابل انجام است و نسبت به روش قبل هزینه مناسب تری دارد. مهارت و تجربه دندانپزشک در این باره تعیین کننده میزان زیبایی دندان است. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مواد کامپوزیتی نسبت به روکش های لمینت رنگ پذیری بیشتر و عمر کمتری دارند و احتمال شکستگی در آن ها بالاتر است.

بریچ

بریچ نوعی از روکش های دندانی است که برای اصلاح حالت دندان ها نیز بکار می رود. زمانی که به دلایل مختلف نتوان از روکش های لمینتی یا کامپوزیتی استفاده کرد بریچ کاربرد زیادی پیدا می کند. بریچ ها به طور یک دست بر روی سطح چند دندان نصب می شوند.

ارتودنسی 

امروزه استفاده از روش ارتودنسی جزو آخرین راهکارها برای درمان فاصله بین دندان ها بکار می رود. زیرا روش های درمانی به قدری متنوع شده اند که کمتر افرادی تمایل به ارتودنسی پیدا می کنند. البته افرادی که دچار نابهنجاری ها فکی هستند لازم است که از این روش استفاده کنند. برس های سنتی در سال های قبل کاربرد وسیعی داشت اما چند سال است که بریس های نامرئی نیز وارد دنیای دندانپزشکی شده اند که زیبایی دندان ها را در طول درمان تحت تاثیر منفی قرار نمی دهد.

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

اطلاعات بیشتر در این زمینه:
www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com


www.aapd.org

Opinions

 1. Post comment

  سلام
  بنده از کودکی یک دندان کم دارم یعنی یک دندون از دندان های وسط فک پایین در نیومده و همین هم باعث ایجاد فاصله شده
  چی کارش میتونم بکنم ؟

  Permalink
  1. Post comment

   رضا جان یکی از کار هایی که میتونی انجام بدی لمینت دندان های جلویی هستش
   در این مورد میتونی با کارشناسان ما هم در ارتباط باشی.

   Permalink

Join the Discussion