Skip links

کشیدن دندان کودکان به چه مراقبت هایی نیاز دارد؟

کشیدن دندان کودکان

گاهی اوقات دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان کودکان است. عواملی مانند خرابی و پوسیدگی وسیع در این امر دخیل هستند. واقعیت این است که اگر کودک بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند می تواند از خرابی و در نهایت کشیده شدن دندان پیشگیری کند. در این مقاله به مراقبت های لازم بعد از کشیدن دندان کودکان می پردازیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

امور مربوط به کشیدن دندان کودکان

کشیدن دندان کودکان با درد همراه است. حتی اگر در حین کشیدن از دارو و تزریقات بی حسی دندان کودکان استفاده کنیم بعد از گذشت چند ساعت و از بین رفتن خاصیت دارو دوباره شاهد درد کودک خواهیم بود. اغلب والدین در این شرایط دچار نگرانی می شوند و نمی دانند که برای تسکین درد کودک باید چکاری انجام دهند. کودکان نیز در این شرایط دچار ترس و به دنبال آن بی قراری می شوند. اما چه مراقبت هایی لازم است تا کودکان دچار درد کشیدن دندان نشوند؟

 

مصرف مسکن

به جرات می توان گفت تمام دندانپزشکان متخصص اطفال که کشیدن دندان کودکان را انجام می دهند برای جلوگیری از بروز درد و مشکلات استامینوفن و ایبوبروفن را تجویز می کنند.

فشار بر روی گاز استریل

زمانی که کشیدن دندان کودکان انجام می شود گاز استریل بر روی محل مورد نظر قرار داده می شود تا از خون ریزی جلوگیری شود. یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید در این هنگام انجام دهید این است که کودک را ترغیب کنید تا بر روی گاز استریل فشار وارد کند. با این کار می توان از لخته شدن خون و بروز مسائل بعدی جلوگیری کرد.

کمپرس یخ 

یخ می تواند موجب پیشگیری از خون ریزی و تسکین درد شود. بدین منظور تکه ای کوچ از یخ را بر روی دندان کودک قرار دهید تا تورم آن نیز کاسته شود. این کار را هر 10 دقیقه یکبار انجام دهید.

محلول آب و نمک

استفاده از محلول آب و نمک بلافاصله بعد از کشیدن دندان کودکان توصیه نمی شود بلکه بهترین زمان برای غرغره کردن آن 24 ساعت بعد از عمل است. با این روش علاوه بر ضد عفونی کردن لثه موجب تسکین درد کودک نیز خواهد شد.

 

کشیدن دندان کودکان

عدم شستن دهان

دندانپزشکان اطفال به والدین توصیه می کنند که اگر دندان کودک شان را کشیده اند بهتر است تا 24 ساعت دهان خود را با آب نشویند. زیرا تماس دندان با آب می تواند موجب عفونت و آبسه لثه شود. زمانی که هم که احساس تشنگی کردند باید آب سرد مصرف کنند. علاوه بر این مسواک زدن و استفاده از دهان شویه ها نیز ممنوع است.

مصرف مواد غذایی مناسب

مناسب ترین مواد غذایی بعد از کشیدن دندان کودکان مواد غذایی نرم و سبک است. زیرا لثه بسیار تحریک پذیر است و اگر غذای سفت با آن خورده شود موجب تشدید خون ریزی خواهد شد. سوپ و آش مناسب ترین غذاها در این ایام محسوب می شوند.

نحوه صحیح خوابیدن

نحوه صحیح خوابیدن نیز یکی از  مراقبت هایی است که والدین باید در مورد کودک شان انجام دهند. زمانی که کودک در حال استراحت است بالشی را زیر سر او قرار دهید. موقعیت قرار گرفتن بالش به نحوی باشد تا سر بالاتر از حد نرمال باشد تا از تشدید خون ریزی جلوگیری شود.

استفاده از چای کیسه ای

چای کیسه ای می تواند موجب تسکین درد دندان کودک شود. این مورد نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز صدق می کند. چای کیسه ای که دمای خود را از دست داده و سرد شده است را به مدت نیم ساعت بر روی لثه کودک قرار دهید. می توانید با دست مقداری آن را فشار دهید تا به خوبی در لثه نفود کند.

عدم خروج آب دهان

برخی از والدین تصور می کنند که خروج آب دهان باید بعد از کشیدن دندان کودکان انجام شود. در صورتی که این تصور اشتباه است. خارج کردن آب دهان می تواند موجب افزایش فشار به لثه و خون ریزی شود. بهتر است کودک آب دهان خود را قورت بدهد حتی اگر کمی با خون همراه باشد.

عدم صحبت کردن

بهتر است کودک تا 24 ساعت در حد ضرورت صحبت کند. صحبت کردن زیاد موجب تحرک بیش از حد فک می شود و پیامدهای منفی برای لثه کودک در بر خواهد داشت. عدم قطع شدن خون ریزی جزو این پیامدها به شمار می رود.

عدم استفاده از نی

برای خوردن و نوشیدن از نی استفاده نشود. زیرا مکیدن باعث می شود که درد لثه بیشتر شود. بهترین حالت برای خوردن غذا این است که غذاهای نرم و مایعات به طور عادی و با وارد کردن کمترین فشار انجام شود.

 

کشیدن دندان کودکان

عدم زبان زدن به لثه

برخی از کودکان بسیار کنجکاو هستند و زمانی که دندان خود را می کشند بعد از قطع درد و خون ریزی با زبان با محل کشیدن دندان بازی می کنند. این کار می تواند موجب تحریک لثه شود. در این شرایط دندانپزشک متخصص اطفال و والدین باید کودک را قانع کنند که این کار را نکند.

مراجعه به پزشک

اگر بعد از کشیدن دندان کودکان محل مورد نظر بخیه شد باید یک هفته بعد از کشیدن دندان برای باز کردن بخیه ها به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

نکات مهم

اگر با انجام تمام مراحل بالا درد کودک تسکین پیدا نکرد و یا شاهد افزایش خونریزی بودید به هیچ عنوان اعمال خودسرانه انجام ندهید و از مصرف آنتی بیوتیک های بیتشر اجتناب کنید زیرا این آنتی بیوتیک ها می توانند موجب آسیب رساندن به کودک شوند. بهترین کار در این شرایط مراجعه به کلینیک تخصصی دندانزپزشکی کودکان است تا با معاینه و بررسی به علت ماجرا پی برده شود.

بوی نامطبوع دهان در این شرایط طبیعی است. زمانی که کودک دندان خود را از دست می دهد ممکن است دهان او بوی ناخوشایندی بدهد که در بزرگسالان نیز همین مساله وجود دارد. پس نگران نباشید.

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام ممنون از مطلب خوبتون. آیا کشیدن دندان عوارض جانبی هم دارد؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام مرسی از لطف شما. کشیدن دندان در بیشتر مواقع در صورت متخصص بودن دکتر دندانپزشک و توصیه های لازم برای مراقبت، عوارض خاصی ندارد. اما اگر کار کشیدن دندان اصولی انجام نشود ممکن است عوارضی مثل بی حس شدن چانه و لب و درد فک را به همراه داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

   Permalink

Join the Discussion