Skip links

رعایت 4 نکته در جلوگیری از کرم خوردگی دندان در کودکان

کرم خوردگی دندان در کودکان

کرم خوردگی دندان در کودکان مانند بسیاری از مشکلات دیگر ریشه در عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. رژیم های غذایی نامناسب و مصرف خوراکی های شیرین و چسبناک می تواند به میزان زیادی در پوسیدگی و کرم خوردگی دندان در کودکان موثر باشد. از این روی تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به ببرسی و ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از این مشکل بپردازیم. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

روش های درمان کرم خوردگی

کرم خوردگی دندان در کودکان با روش های زیادی قابل حل و درمان است. در سال های گذشته این تصور وجود داشت که تنها راه درمان دندان های کرم خورده پر کردن آن با مواد شیمیایی بود. در صورتی که ساختار و ترکیبات این مواد به گونه ای است که می تواند برای کودکانی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف است خطرناک باشد. زیرا 50 % این مواد از جیوه تشکیل شده است. همچنین ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی این مواد بیافتد و برای ترمیم آن باید مجددا هزینه های گزافی را پرداخت کنیم. اما چه راهکارهایی برای رفع این معضل وجود دارد؟

 

کرم خوردگی دندان در کودکان

ارتقای بهداشت دهان با آلوئه ورا

آیا تا کنون نام دهان شویه آلوئه ورا را شنیده اید؟ آب آلوئه ورا می تواند به عنوان یک دهان شویه طبیعی عمل کند و استفاده طولانی مدت از آن باکتری ها و جرم های موجود در دهان کودک را از بین می برد. لازم به ذکر است که در سال های گذشته تحقیقاتی در این راستا انجام شده و ثابت کرده که آلوئه ورا به دلیل ترکیبات طبیعی که دارد می تواند دندان ها را در برابر پوسیدگی و کرم خوردگی مقاوم کند. استفاده از آن نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز بسیار مفید است. علاوه بر استفاده از آب آلوئه ورا به عنوان دهان شویه می توانید از ژل آن نیز به عنوان خمیر دندان استفاده کنید و هر روز مقداری از آن را بر روی مسواک قرار دهید و دندان های خود را مسواک بزنید.

 

تغییر رژیم غذایی

یکی از مواردی که می تواند به میزان زیادی در کرم خوردگی دندان در کودکان تاثیر منفی داشته باشد مصرف شکر است. متاسفانه اغلب کودکان تمایل زیادی به مصرف شیرینی و آبنبات دارند. اما از میزان مضر بودن آن اطلاع ندارند. مصرف این نوع از خوراکی شیرین و چسبناک می تواند دندان های کودک به سرعت فاسد کرده و اصطلاحا آن ها را دچار کرم خوردگی کند. پس یکی از مهم ترین کارهایی که می توان در جهت جلوگیری از این مشکل معرفی کرد تغییر رژیم غذایی و اجتناب از مصرف خوراکی و نوشیدنی هایی مانند نوشابه است. همچنین مصرف غذاهای طبیعی مانند سبزیجات , غذاهای دریایی , تخم مرغ و … تاثیر بسیار مثبتی در افزایش سلامت دندان ها دارد. زیرا این نوع از مواد غذایی خاصیت ذخیره شدن بالایی دارند و با تقویت مینای دندان از کرم خوردگی و آسیب های احتمالی آن جلوگیری می کنند.

 

کرم خوردگی دندان در کودکان

استفاده از مکمل ها

واقعیت این است که شما نمی توانید تمام مواد مغذی در خوراکی ها را جذب کنید. به طور مثال ویتامین D جزو آن دسته از ویتامین هایی است که در اغلب مواد غذایی وجود ندارد و شما دو راه برای دریافت آن دارید. اولین راه استفاده از نور خورشید و دومین راه استفاده از مکمل های ویتامین D است. مصرف این ویتامین به میزان چشم گیری در افزایش استحکام استخوان ها موثر است. می توانید ماهی 1 مکمل ویتامین D که حاوی 50 هزار واحد است را مصرف کنید. این مکمل تا یک ماه بدن شما را از دریافت ویتامین D بی نیاز می کند و موجب افزایش سلامت دندان ها و جلوگیری از کرم خوردگی دندان در کودکان می کند.

 

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

فلوراید ماده ای طبیعی است که تاثیر زیادی در افزایش مقاومت و استحکام مینای دندان دارد. یکی از روش های جلوگیری از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان استفاده از خمیر دندان مناسب است. امروزه اغلب خمیر دندان ها حاوی ماده ای به نام فلوراید هستند. این نوع از خمیر دندان ها با طعم و مزه های مختلفی در بازار وجود دارند که می تواند کودکان را به استفاده از آن ها ترغیب کند. مسواک زد نبا خمیر دندان حاوی فلوراید حداقل دو بار در روز بسیار ضروری است و می تواند سلامت دندان کودک شما را تضمین کند. کشیدن نخ دندان و استفاده از دهان شویه های طبیعی و حاوی فلوراید نیز می تواند از کرم خوردگی جلوگیری کند. همچنین برای اطلاعات بیشتر از وارنیش فلوراید می توانید مقالات دیگر ما را مطالعه کنید.

 

Join the Discussion