Skip links

کج شدن دندان کودک، علت رفتارهای نامناسب در کودکی

کج شدن دندان کودک

کج شدن دندان کودک علل مختلفی دارد که به جرات می توان گفت مهم ترین و تاثیر گذار ترین آن ها ژنتیک است. ژنتیک یکی از مواردی است که می تواند در کیفیت و جنس دندان موقعیت آن ها و …. موثر باشد. در این مطلب به عوامل مهم در کج شدن دندان کودک و بررسی جوانب مختلف آن از جمله عوارض و بهترین روش درمانی اشاره می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.کج شدن دندان کودک 

کج شدن دندان کودک و تاثیر آن در بزرگسالی

کج شدن دندان کودک چه در سن کم و چه در بزرگسالی می تواند زیبایی و لبخند فرد را تحت تاثیر قرار دهد. این عارضه باید در سنین کودکی تشخیص داده و درمان شود زیرا عدم توجه به آن و درمان نکردن موجب می شود تا کودک در سنین بالاتر با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم کند. تغییر موقعیت دندان ها می تواند زمینه را برای ابتلا به پوسیدگی های وسیع و پنهان فرآهم کند. ژنتیک از مهم ترین عوامل درکج شدن دندان محسوب می شود اما این عامل تنها عامل در کج شدن دندان محسوب نمی شود زیرا اغلب کودکان عادات نادرستی دارند که موجب بروز این مساله در آن ها خواهد شد.

علت کج شدن دندان کودک چیست؟ 

در این بخش به موارد مهمی اشاره می کنیم که با توجه به آن ها می توانید اقدامات درمانی مناسب را در پیش بگیرید و موقعیت دندان ها را تثبیت کنید.

ژنتیک 

شاید تصور کنید که فقط رنگ چشم , زیبایی , قد و …. از طریق ژنتیک به کودک منتقل می شود. این تصور کاملا اشتباه است. یکی از مواردی که از این طریق به کودک منتقل می شود موقعیت دندان و جنس آن است. برخی از والدین که دچار پوسیدگی های زودهنگام بر روی مینای دندان و یا پوسیدگی های پنهان می شوند این ویژگی را از طریق ژنتیک به فرزند خود منتقل می کنند. والدینی که دارای فاصله در بین دندان ها و کج شدگی آن ها هستند باید شاهد بروز این عارضه در کودک شان نیز باشند.

عدم رشد صحیح فک 

اگر فک کودک به دلایل مختلف رشد صحیحی نداشته باشد دندان ها فضای کافی برای رشد پیدا نخواهند کرد. یکی از دلایلی که در مطالب پیشین به آن اشاره کردیم فشردگی دندان ها و بهم ریختگی آن هاست. این معضل هنگامی به وجود می آید که فضای دهان کوچک است و دندان ها امکان قرار گیری در جای مناسب خود را ندارند. به همین دلیل بعد از رشد شاهد بهم ریختگی و عدم نظم در آن ها هستیم. در برخی از کودکان جلو زدن فک بالا و پایین از عواقب عدم رشد صحیح فک محسوب می شود. این مساله می تواند پیامدهایی مانند انسداد راه بینی را در پی داشته باشد. در این شرایط کودک قادر به تنفس از راه بینی نیست و مجبور است تا اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق تنفس دهانی به دست بیاورد. کودک در تنفس دهانی با مسائل آزاردهنده ای از جمله خشکی دهان , لب و لثه ها مواجه است زیرا دائما دهان خود را باز نگه می دارد تا بتواند عمل تنفس را انجام دهد. کودکان بین 2 تا 6 سال که دچار کج دندان های شیری می شوند به دلیل تنفس دهانی است.

عدم موقعیت صحیح زبان 

یکی دیگر از علل مهم کج شدن دندان این است که زبان در موقعیتی نامناسب قرار گرفته است. در حالت عادی زبان در حفره دهان و بین دندان ها قرار می گیرد. اما هنگامی که زبان در حالت بیرون زدگی قرار می گیرد به دلیل موقعیت نا صحیح آن است. اغلب کودکانی که نمی توانند حروف الفبا مانند ” س” و ” ش ” را به طور صحیح ادا کنند نیز دچار این عارضه هستند.

عادات غلط در کودکی

برخی از عادات در کودکی می تواند موقعیت دندان ها را در سنین بالاتر تغییر دهد و آن را کج کند. در ادامه به برخی از این عادات اشاره کردیم.
مکیدن انگشت 
مکیدن انگشت شاید در سنین نوزادی و قبل از رشد دندان های شیری و دائمی موجب بروز مشکل نشود اما ادامه دار شدن آن می تواند موجب عواقب منفی شود. زمانی که کودک در دراز مدت انگشت خود را می مکد فک بالایی تغییر حالت می دهد و این مساله یکی از مهم ترین عوامل در رشد ناصحیح و کجی دندان ها به شمار می رود. در مطالب پیشین به عوارض مکیدن انگشت در کودکان اشاره کردیم.
استفاده از پستانک 
استفاده طولانی مدت و بی رویه از پستانک می تواند موجب کج شدن دندان کودک شود. در سال های قبل پستانک های معمولی در اختیار نوزادان قرار می گرفت اما در سال های اخیر با تولید پستانک های ارتودنسی باعث افزایش سلامت دندان ها و حفظ موقعیت آن ها شده است. پستانک های ارتودنسی ظاهری متفاوت با نوع معمولی آن دارد که موجب می شود تا کودک دچار عارضه ای نشود. اما به طور کلی استفاده از پستانک های ارتودنسی و معمولی در طولانی مدت توصیه نمی شود.
کج شدن دندان کودک
تکیه بر روی چانه 
شاید در نگاه اول تکیه دادن دست بر روی چانه نتواند شما را در برزو این عارضه قانع کند. اما اگر کودک به مدت طولانی و بی رویه به این کار عادت کند در سنین بالاتر شاهد کج شدگی دندان ها در او خواهیم بود. زیرا این کار می تواند به فک بالا و پایین فشار وارد آورده و موقعیت صحیح دندان ها را تحت تاثیر منفی قرار دهد. شما به عنوان والدین باید مراقب تمام رفتارها و عادات کودک باشید. 
دندان قروچه
دندان قروچه به دلیل فشار وارد آمدن دو دندان به یکدیگر رخ می دهد که عواملی مانند استرس , نگرانی و ژنتیک دارد. در مطلبی جداگانه تحت همین عنوان به موضوع دندان قروچه و روش های مقابله با آن پرداختیم. زمانی که دندان قروچه به طور دراز مدت ادامه پیدا کند علاوه بر تغییر موقعیت دندان ها می تواند به سطح جونده و مینای دندان نیز آسیب برساند. زیرا باعث ساییده شدن آن و بروز مشکلاتی مانند حساسیت ها و آلرژی های دندانی می شود.
رشد زودهنگام دندان دائمی
در بسیاری از کودکان کج شدن دندان ها در سنین 7 تا 12 سالگی رخ می دهد. زیرا در این سن شاهد افتادن دندان های شیری و به دنبال آن رشد دندان های دائمی هستیم. اگر دندان دائمی تمایل به رویش زودهنگام داشته باشد و دندان شیری هنوز از لثه جدا نشده موجب کج شدگی موقت آن ها خواهد شد. اگر دندان شیری لق شده اما از لثه جدا نمی شود با مراجعه به دندانپزشک اقدام به درمان و کشیدن دندان کنید.

توصیه مهم

کج شدن دندان کودک تان را جدی بگیرید. اگر شاهد این عارضه هستید حتما او را نزد دندانپزشک متخصص کودکان ببرید. در صورتی که اقدام به درمان نکنید این مساله می تواند در بزرگسالی برای فرد دردسرهای متعددی ایجاد کند. عدم تنفس صحیح و ایجاد مشکل در بلع غذا از شایه ترین عوارض کج شدگی در دندان ها به شمار می رود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر نگران نباشید. ارتودنسی می تواند به عنوان یک راهکار مطمئن در اختیار شما قرار بگیرد. درمان کج شدن دندان ها در سنین پایین راحت تر است زیرا طول دوره درمان و هزینه کمتری را می طلبد.با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Join the Discussion