Skip links

راهکارهای رفع پلاک دندان کودکان

پلاک دندان کودکان

پلاک دندان کودکان نقش مهمی در پوسیدگی و تخریب مینا دارد که موجب بروز انواع بیماری‌ها مانند پریودنتال و تحلیل لثه می‌شود. پلاک‌ها لایه‌های نازک و چسبنده هستند که بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بر روی مینای دندان تشکیل می‌شوند. در این مطلب به راهکارهایی برای رفع پلاک دندان کودکان و بررسی جوانب مختلف آن خواهیم پرداخت. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید. 

یکی از مهم‌ترین دلایل تخریب و پوسیدگی تشکیل پلاک دندان کودکان است. اغلب کودکان به مصرف مواد غذایی شیرین و چسبنده تمایل دارند و معمولا بهداشت دهان و دندان را نیز رعایت نمی‌کنند. باقی ماندن باکتری بر روی دندان به مرور زمان باعث تشکیل لایه‌ای چسبناک و سخت بر روی مینای دندان به نام پلاک می‌شود. پلاک‌ها زمینه را برای انواع بیماری‌ها مانند پریودنتال فراهم می‌کند. پریودنتال نام تخصصی بیماری لثه است که می‌تواند علائمی از جمله تورم، قرمزی و خون ریزی لثه را در پی داشته باشد. عدم توجه به درمان بیماری‌های لثه منجر به تحلیل لثه و شل شدگی دندان‌ها خواهد شد. این بیماری نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز وجود دارد که می‌تواند سلامت کلی بدن را تحت تاثیر قرار دهد. زیرا تشکیل پلاک دندان کودکان می‌تواند عفونت لثه را نیز به همراه داشته باشد.

جرم دندان 

جرم دندان نیز همان پلاک است که تحت عنوان تارتار نیز شناخته می‌شوند .جرم‌ها می‌توانند در زیر خط لثه نیز به وجود آیند و ظاهری ناخوشایند را برای فرد ایجاد کنند. کودکان و افرادی که دچار پلاک‌های دندانی هستند معمولا لبخندی نازیبا دارند و علاوه بر تهدید سلامت دندان‌ها جنبه زیبایی آن‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

واقعیت این است که سطح مینای دندان دارای حفره‌های بسیار ریزی است که بعد از مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و نوشابه باقی مانده آن به درون حفره‌ها نفوذ می‌کند و هنگامی که شما بعد از هر وعده غذایی اقدام به تمیز کردن دندان‌ها نکنید به تدریج مینای دندان رو به زردی می‌رود و لایه‌ای سخت بر روی آن تشکیل می‌شود. برخی از پلاک دندان کودکان به چشم قابل تشخیص نیست و شما برای تشخیص آن باید نزد دندانپزشک متخصص اطفال بروید تا با انجام معاینات لازم اقدام به درمان پلاک کنید.

پلاک دندان کودکان

عواقب تشکیل پلاک دندان کودکان 

پوسیدگی مینای دندان 

هنگامی که جرم و پلاک بر روی دندان کودک تشکیل می‌شود او دیگر توانایی تمیز کردن مینا را نخواهد داشت. زیرا پلاک‌ها مانع از تماس خمیر دندان و دهان شویه به دندان‌ها می‌شود. به همین دلیل در مدت زمان کوتاهی شاهد پوسیدگی و تخریب دندان خواهیم بود. پوسیدگی در دندان‌های شیری بیشتر از دندان‌های دائمی است. حفظ سلامت دندان‌های شیری بسیار واجب است زیرا زمینه‌ای برای رشد و سلامت دندان‌های دائمی می‌باشند. برخی از والدین تصور می‌کنند که دندان‌های شیری اهمیت ندارند زیرا عمر آن‌ها اندک است در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.

بیماری لثه 

بیماری لثه جزو خطرناک‌ترین بیماری‌های دهان است که در صورت پیشرفت کردن آن می‌تواند کل دندان‌های فرزند شما را از بین ببرد. در مطلب پیشین تحت عنوان بیماری پریودنتال و نشانه‌های آن به طور کامل و جامع به بیماری لثه، نشانه‌ها و درمان آن اشاره کردیم. خو‌ن‌ریزی، تورم، قرمزی و التهاب لثه از عمده علائم این بیماری است. پلاک‌ها بسیار مرموز هستند و برخی از آن‌ها بدون رنگ‌اند که می‌تواند شما را در خصوص عدم تشکیل پلاک به اشتباه بیندازد.

ژنژیویت

ژنژیویت یا التهاب لثه نام بیماری خفیف لثه است. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که مدت زیادی از تشکیل پلاک بر روی دندان کودک نمی‌گذرد و با راهکارهایی ساده می‌توانید آن را از بین ببرید. درمان این بیماری می‌تواند به صورت خانگی انجام شود زیرا بسیاری از کودکان از درمان‌های کلینیکی هراس دارند. ارتقای بهداشت دهان و دندان مانند استفاده از نخ دندان، خمیر دندان حاوی فلوراید و دهان شویه می‌تواند علائم ژنژیویت را کاهش دهد و به بهبود بیماری کمک کند. اگر نسبت به درمان این بیماری بی توجه باشید به تدریج دچار بیماری پریودنتال و عفونت شدید لثه خواهید شد.

پلاک دندان کودکان

راهکارهایی برای رفع پلاک دندان کودکان 

مسواک زدن

اغلب کودکان تمایلی به استفاده از مسواک ندارند و از این کار امتناع می‌کنند. واقعیت این است که مسواک زدن اولین قدم در پیشگیری و حتی درمان پلاک‌های دندان به شمار می‌رود. کودک خود را تشویق کنید تا روز 2 بار بعد از صبحانه و قبل از خواب دندان‌های خود را با مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید تمیز کند. در هنگام استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید در کودکان زیر 3 سال مراقب باشید. اغلب کودکان در این سن توانایی خارج کردن خمیردندان را از دهان خود ندارند و ممکن است آن را ببلعند. بلعیدن خمیر دندان و ورود فلوراید به معده زمینه را برای فلوروزیس مسمومیت ناشی از فلوراید فراهم می‌کند. پس باید از مقدار ناچیزی خمیر دندان بر روی مسواک آن‌ها استفاده کنید. به اندازه یک دانه برنج !

آموزش نحوه صحیح مسواک زدن

نحوه صحیح مسواک زدن از خود مسواک زدن مهم‌تر است. برخی از کودکان و حتی بزرگسالان به نحوه صحیح مسواک زدن آشنا نیستند و تصور می‌کنند که تنها مسواک زدن می‌تواند دندان‌های آن‌ها از پوسیدگی در امان نگه دارد. در صورتی که در هنگام استفاده از مسواک باید آن را در زاویه 45 درجه در دست خود نگه دارید و آن به صورت چرخشی بر روی تمام دندان‌ها حرکت دهید. مدت زمان مسواک زدن نباید کمتر از 2 دقیقه و بیشتر 5 دقیقه باشد. زیرا مسواک زدن به مدت طولانی می‌تواند موجب ساییده شدن مینای دندان شود که پیامدهایی مانند افزایش حساسیت به دمای سرد و گرم را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از نخ دندان

کشیدن نخ دندان موجب می‌شود تا باکتری‌ها و باقی مانده غذاها از بین دندان خارج شود. باقی ماندن غذا در بین دندان‌ها موجب بروز نوعی از پوسیدگی به نام پوسیدگی پنهان می‌شود. این نوع از پوسیدگی که بسیار مرموز است با چشم قابل دیدن نیست و برای تشخیص آن باید از عکس رادیوگرافی استفاده کرد. اغلب کودکان دچار پوسیدگی‌های پنهان می‌شوند.

دهان شویه

استفاده از دهان شویه یکی دیگر از بهترین راهکارها برای رفع پلاک دندان و پاکسازی محیط دهان از باکتری است. دهان شویه‌ها بر اساس سنین مختلف تولید می‌شوند و بهتر است قبل از تهیه با دندانپزشک کودک مشورت کنید. برای استفاده از دهان شویه باید سن کودک شما به حدی رسیده باشد که بتواند دهان شویه را در دهان خود نگه دارد و آن را قورت ندهد. زیرا اغلب دهان شویه‌ها حاوی فلوراید هستند و بلعیدن آن منجر به فلوروزیس خواهد شد.

رژیم غذایی مناسب 

یکی از عوامل تشکیل پلاک دندان کودکان مصرف خوراکی‌های شیرین و چسبناک مانند آبنبات و آدامس است. این شیرینی‌ها بر روی مینای دندان می‌چسبند و به راحتی باعث تشکیل پلاک می‌شوند. بهتر است مصرف این نوع از خوراکی‌ها را محدود کنید و بلافاصله بعد از آن مسواک بزنید و دندان‌های خود را تمیز کنید. هنگامی که باقی مانده مواد شیرینی بر روی دندان کودک بماند پلاک‌ها سریعا از آن برای تخریب مینا استفاده می‌کنند.

معاینات دوره ای

معاینات و چکاپ‌های دوره‌ای مهم‌ترین عامل در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان است. کودک خود را هز 6 ماه یکبار برای انجام چکاپ نزد دندانپزشک متخصص ببرید تا در صورت بروز احتمال هر گونه بیماری یا مشکل سریعا اقدام به درمان شود .

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

Join the Discussion