Skip links

5 ویژگی که پستانک نوزاد باید داشته باشد

پستانک نوزاد

استفده از پستانک نوزاد اولین راهی است که به ذهن والدین برای آرام کردن کودک می رسد. اغلب والدین برای کاهش بی قراری و گریه کودک اقدام به گذاشتن پستانک در دهان او می کنند. امروزه پزشکان استفاده از پستانک نوزاد را منع کرده اند زیرا برخی از عوارض مانند نفخ را برای نوزاد در پی دارد. در این مطلب به ویژگی ها مهم پستانک اشاره می کنیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

درباره پستانک نوزاد بیشتر بدانیم

از دید والدین این وسیله جزو یکی از ضروری ترین وسایل کودک است زیرا می تواند موجب آرام کردن کودک در هنگام گریه و بی قرار شود. اما این وسیله جذاب و محبوب کودکان چه ویژگی ها , مزایا و معایبی دارد؟ ابتدا به بررسی مهم ترین ویژگی های پستانک نوزاد می پردازیم و سپس به جوانب مختلف آن اشاره می کنیم.

 

ویژگی های این پستانک چیست؟

 • یکی از مهم ترین ویژگی هایی که درباره پستانک وجود دارد این است که باید دارای منافذ بر روی خود باشد. وجود منافذ ریز در آن موجب می شود تا هوا در آن جریان داشته باشد و احساس خوشایندی به کودک هدیه کند.
 • پستانک های سیلیکونی از متریال بهتری نسبت به پستانک های لاتکس بهره مند هستند. این نوع از پستانک ها بدون بو و مزه می باشند و دارای عمر بیشتری هستند. اغلب پستانک های لاتکس دارای بو و مزه هستند که نه تنها برای کودک مضر است بلکه برای او ایجاد دافعه خواهد کرد.
 • اغلب دندانپزشکان متخصص اطفال توصیه به استفاده از پستانک ارتودنسی می کنند. زیرا یکی از دلایل رشد نا بهنجار دندان ها در سنین بالاتر استفاده مکرر از پستانک های غیر استاندارد است. به همین دلیل پستانک های ارتودنسی از فک نوزاد مراقبت می کنند و موجب می شود تا دندان های او در سال های آینده ردیف و منظم رشد کنند.
 • این مورد باید مناسب با سن او باشد. اگر کودک شما سن بسیار کمی دارد به هیچ عنوان نمی توانید از پستانک های سایز بزرگ استفاده کنید. زیرا فک کودک هنوز شکل نگرفته و اگر مدت زمان زیادی از پستانک های بزرگ استفاده کند موجب تغییر شکل فک و رشد نابهنجار آن خواهد شد.
 • در هنگام خرید پستانک به این نکته توجه داشته باشید که دارای قطعات ریز و جداشونده نباشد. زیرا قطعات این نوع از پستانک ها می توانند جدا شوند و خطر خفگی را برای کودک به وجود آورند.

 

پستانک نوزاد

دلایل منع استفاده از پستانک

همان طور که اشاره کردیم متخصصین اطفال استفاده از پستانک نوزاد را منع کرده اند و دلایل منطقی و صحیح را برای آن بیان می کنند که در ادامه به بررسی این دلایل اشاره می کنیم.

بلع هوا

وجود منافذ ریز هوا بر روی پستانک موجب می شود تا کودک در حین مکیدن آن هوا را ببلعد. وارد شدن هوا به معده کودک موجب افزایش نفخ و ناراحتی هایی مانند درد معده خواهد شد.

جلوگیری از تغذیه مناسب

اگر نوزاد به مکیدن پستانک عادت کند موجب می شود که در تغذیه او اختلال ایجاد شود. پس زمان استفاده از پستانک را مدیریت کنید تا کودک بدعادت نشود.

خطر عفونت گوش

عفونت گوش میانی یکی از بیماری های رایج در بین نوزادانی است که به مکیدن پستانک عادت کرده اند. بهترین زمان برای مکیدن پستانک نوزاد از 1 ماهگی تا 6 ماهگی است. بعد از این دوران باید پستانک را از نوزاد بگیرید تا از عوارض بعدی جلوگیری شود. ترک پستانک برای نوزادان بسیار سخت است اما شدنی است.

آسیب های فک و دندان

هر چه زمان استفاده از این وسیله طولانی تر باشد خطر آسیب های فک و دندان افزایش پیدا می کند. زیرا نوزاد در سن رشد و شکل دهی فک است. مخصوصا اگر سایز پستانک متناسب با سن نوزاد نباشد این مشکل به طور جدی تری بروز پیدا خواهد کرد.

 

چه زمانی به نوزاد پستانک ندهیم؟

مکیدن پستانک در تمام نوزادان جایز نیست. بلکه نوزادانی که شرایط زیر را دارند باید از مکیدن پستانک منع شوند تا دچار مشکلات بیشتری نشوند.

 • اگر نوزاد شما دارای عفونت گوش میانی است و یا استعداد عفونت را دارد به هیچ عنوان نباید اقدام به مکیدن پستانک کند. زیرا موجب ایجاد بیماری و پیشرفت آن خواهد شد. پس قبل از تهیه پستانک برای نوزاد با پزشک او مشورت کنید.
 • نوزادانی که کاهش وزن دارند نباید از پستانک استفاده کنند. زیرا یکی از دلایل منع مکیدن پستانک توسط نوزادان اختلال در تغذیه است. بروز اختلال در تغذیه نوزادان کم وزن می تواند باعث جلوگیری از افزایش وزن در آن ها بشود.
 • اگر نوزاد شما هنوز مکیدن سینه مادر را یاد نگرفته به هیچ عنوان نباید به او پستانک دهید. زیرا اگر به پستانک عادت کند دیگر سینه مادر را نخواهد گرفت.
 • برخی از مادران شیر کافی برای تغذیه نوزاد ندارند و اقدام به دادن پستانک به او می کنند. این کار بسیار اشتباه است و باید از آن خودداری کرد.

 

پستانک نوزاد

نکات مهم در استفاده از پستانک

 • به هیچ عنوان پستانک را با زنجیر به گردن نوزاد آویزان نکنید. این کار موجب می شود تا پستانک آلوده شود. زیرا نوزاد دائما در حرکت است و اشیاء مختلفی را لمس می کند.
 • از بدو تولد نوزاد را به پستانک عادت ندهید. بلکه بهترین زمان برای این کار 1 ماه بعد ازتولد است. زیرا در این زمان نوزاد با سینه مادر ارتبط برقرار کرده و تغذیه او با شیر مادر تثبیت شده است.
 • هنگامی پستانک را در دهان نوزاد قرار دهید که مطمئن هستید سیر است. زیرا مکیدن پستانک در هنگام گرسنگی باعث اختلال در تغذیه او خواهد شد.
 • اگر پستانک از دهان کودک افتاد حتما آن ر تمیز و ضد عفونی کنید و سپس در دهان او قرار دهید. زیرا ورود باکتری به معده کودک موجب بیماری او خواهد شد.
 • پستانک را به مواد غذایی و نوشیدنی ها آغشته نکنید. کودکانی که زیر یک سال دارند به هیچ عنوان نباید پستانک آن ها آغشته به موادی مانن عسل شود زیرا مصرف این خوراکی برای کودکان زیر 1 سال به شدت خطرناک است.

 

Join the Discussion