Skip links

چرا پستانک ارتودنسی برای کودک لازم است؟

پستانک ارتودنسی

استفاده از پستانک ارتودنسی در نوزادان می تواند از مشکلات آتی در آن ها جلوگیری کند. به همین دلیل برای نوزادان بسیار لازم هستند. این نوع از پستانک ها علاوه بر رفع نیاز کودک به مکیدن جایگزین مناسبی برای مدل قدیمی خود هستند. در این مقاله به معرفی پستانک ارتودنسی و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم. همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

پستانک ارتودنسی چیست ؟

پستانک ارتودنسی نوعی از پستانک های نسل جدید هستند که بیشترین شبیه سازی با سینه مادر را دارند. واقعیت این است که اغلب مشکلات و ناهنجاری های کودکان مربوط به استفاده ناصحیح از پستانک ها در دوران نوزادی است. پستانک های سنتی دارای نوک گرد بودند که موجب می شد تا به لثه و روند رشد دندان کودک فشار وارد آورند. اما حالت پستانک های ارتودنسی به نحوی است که کودک هیچ گونه فشاری را متحمل نمی شود. البته شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از ارتودنسی دندان کودکان مقالات پیشین ما را نیز مطالعه کنید.

ویژگی های این پستانک

مهم ترین ویژگی پستانک ارتودنسی در فرم آن است. این نوع از پستانک ها در بالا گرد و در بخش پایینی صاف می باشند. مکیدن این پستانک ها توسط کودک در نوزادی موجب می شود تا به مشکلاتی از اعم کج شدگی دندان در بزرگسالی , مشکلات ارتودنسی و … دچار نشوند. اغلب کودکانی که بعد از رشد دندان های دائمی شاهد بیرون آمدگی و یا تو رفتگی دندان های قدامی هستند به دلیل عدم استفاده از پستانک مناسب بوده است.

مزایای استفاده از پستانک ارتودنسی

 • متاسفانه برخی از کودکان به ریفلاکس مبتلا می شوند. ریفلاکس معده نه تنها برای نوزادان بلکه برای بزرگسالان نیز بسیار ناخوشایند است. مکیدن پستانک های ارتودنسی می تواند موجب آرامش و تسکین آن ها شود و از بی قراری آن ها جلوگیری کند.
 • استفاده از پستانک های ارتودنسی از بروز بسیاری از ناهنجاری های دندانی در بزرگسالی جلوگیری می کند و اگر صحیح تر به ای مساله نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که نوعی سرمایه گذاری بلند مدت است.
 • بهتر است نوزادان به جای مکیدن انگشت از پستانک استفاده کنند. این کار موجب می شود تا علاوه بر وارد نشدن باکتری به درون معده کودک از مزایای آن نیز استفاده کنند.
 • استفاده از پستانک های ارتودنسی می تواند برخی از درد های کودک را تسکین دهد. به طور مثال هنگامی که با هواپیما پرواز می کنید درد خفیفی را در گوش میانی احساس می کنید که این درد با مکیدن پستانک برطرف خواهد شد.

پستانک ارتودنسی

مضرات پستانک ارتودنسی

هر وسیله ای علاوه بر مزایا دارای یک سری مضرات نیز می باشد. اگر استفاده از پستانک را به خوبی مدیریت کنید مضرات آن را به حداقل خواهید رساند. پس نکات زیر را در نظر بگیرید.

 • سن مناسب برای دادن پستانک به کودک را در نظر بگیرید. متاسفانه برخی از والدین زودتر از موعد مناسب اقدام به دادن پستانک به نوزاد می کنند که این مساله می تواند او را نسبت به گرفتن و خوردن شیر مادر دلزده کند.
 • اگر شما جزو مادرانی هستید که تمایل دارید فرزندتان را با شیر خود تغذیه کنید بهتر است ابتدا او را به مکیدن سینه خود عادت دهید و بعد پستانک. زیرا در صورتی که نوزاد به پستانک قبل از سینه مادر عادت کند تولید شیر در شما دچار مشکلاتی خواهد شد که منجر به درد سینه می شود.
 • در نتیجه برخی از تحقیقات آمده است که مکیدن بیش از حد پستانک در نوزاد منجر به عفونت گوش خواهد شد.
 • استفاده از پستانک ارتودنسی در مواقعی که قصد دارید کودک را از شیر بگیرید بسیار مناسب است. زیرا حالتی شبیه به سینه مادر دارد و نوزاد بی قراری نخواهد کرد.
 • یکی از دلایلی که نوزادان شب ها گرسنه تر می شوند این است که در طول روز به مقدار زیادی پستانک می مکند. این مساله موجب می شود تا کمتر احساس گرسنگی کنند و شب ها به دلیل گرسنگی از خواب بیدار شوند.
 • کودک خود را به مدت طولانی به پستانک عادت ندهید زیرا ممکن است ترک دادن آن برای کودک عذاب آور شود. پستانک در هر صورت نباید بیش اندازه استفاده شود چون ممکن است در طولانی مدت برای دندان ضرر داشته باشد.

پستانک ارتودنسی

استفاده از پستانک را چگونه مدیریت کنیم؟

 • برخی از نوزادان تمایل به استفاده از پستانک ندارند. اگر نوزاد شما جزو این دسته است به هیچ عنوان او را وادار به مکیدن پستانک ارتودنسی نکنید. زیرا مشکلات دیگری به همراه خواهد داشت. بسیاری از کودکان برای آرام کردن خود به طور طبیعی شروع به مکیدن انگشت شصت خود می کنند. والدین این کودکان باید مراقب باشند تا همیشه انگشت کودک تمیز باشد تا باکتری از راه دهان وارد معده کودک نشود.
 • اگر می خواهید که مکیدن پستانک باعث به وجود آمدن احساس سیری در نوزاد نشود بهتر است که بعد از شیردهی اقدام به این کار کنید. مکیدن پستانک در زمان سیری باعث بروز مشکلاتی از قبیل سیری کاذب نخواهد شد.
 • به هیچ عنوان از پستانک به عنوان ابزار استفاده نکنید. استفاده ابزاری از پستانک به این معنی است که کودک گرسنه است اما شما برای به تعویض انداخت شیردهی اقدام به گذاشتن پستانک ارتودنسی در دهان او می کنید.
 • برخی از والدین به محض اینکه شاهد گریه نوزاد می شوند به سرعت پستانک را در دهانش قرار می دهند. بهتر است برای آرام کردن او ابتدا راه های دیگر مانند بازی کردن , تکان دادن و آواز خواندن را امتحان نکنید. تا علاوه بر تقویت دهن کودک از مکیدن بیش از اندازه پستانک نیز جلوگیری کرده باشید.
 • نوزاد نهایتا تا سن 2 سالگی می تواند از پستانک استفاده کند. بعد از سن باید از مکیدن پستانک منع شود. هیچ گاه به زور او را منع نکنید بلکه با بازی این کار را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

Join the Discussion