Skip links

پر کردن دندان کودکان چه زمانی الزامی است ؟

پر کردن دندان کودکان

پر کردن دندان کودکان در هنگام پوسیدگی الزامی است. متاسفانه این تصور در جامعه وجود دارد که دندان های شیری به این دلیل که زود از لثه جدا می شوند نیاز به پر کردن ندارند در صورتی که عدم توجه به آن ها موجب فروپاشی ساختار در دندان های شیری و لثه شده و باعث می شود که رشد و نمو دندان های دائمی نیز دچار اختلال شود. در این مطلب به پر کردن دندان کودکان و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم ،برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

پر کردن دندان کودکان چگونه انجام میشود ؟

پر کردن دندان کودکان ارتباطی به دائمی یا شیری بودن آن ندارد. زیرا هر دوی آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. اغلب کودکان در سن 4 تا 6 ماهگی شاهد رویش دندان های شیری هستند و در سن 5 تا 7 سالگی رشد دندان های دائمی را تجربه می کنند. عوامل مختلفی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث بروز پوسیدگی در سطح مینای دندان خواهد شد که عدم توجه به آن و به تعویق انداختن درمان موجب نفوذ پوسیدگی به عصب و ریشه آن خواهد شد.

پر کردن دندان شیری در کودکان به همان اندازه مهم است که دندان های دائمی. پس نباید اینگونه تصور کرد که دندان های شیری نیاز به مراقبت و نگهداری ندارند. برخی از والدین به پوسیدگی دندان های شیری در کودکان توجه نمی کنند و با این تصور که دندان شیری بالاخره از لثه جدا می شود و جای خود را به دندان دائمی می دهد نسبت به آن بی اعتنایی می کنند. در صورتی که بارها در مطالب مختلف اشاره کرده ایم که عدم درمان پوسیدگی دندان های شیری باعث می شود تا به عصب دندان آسیب های جدی وارد شود. بروز عفونت , تورم و قرمزی از مهم ترین علائم آن است که منتج به لق شدگی و افتادن زودهنگام دندان دائمی خواهد شد.

پر کردن دندان کودکان تنها مختص به دندان های شیری نیست بلکه پر کردن دندان های دائمی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. زیرا جایگزینی برای دندان های دائمی وجود ندارد و اگر به هر دلیلی آن ها را از دست دادیم باید از تاج و دندان مصنوعی استفاده کنیم.

[ultimate_heading main_heading=”چرا باید دندان کودکان را پر کنیم؟” heading_tag=”h3″][/ultimate_heading]

دلایل بسیار مهمی در پر کردن دندان کودکان وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

سلامت دندان ها

اولین و مهم ترین دلیل در پر کردن دندان کودکان حفظ سلامت آن هاست. به طور مثال اگر به پوسیدگی دندان شیری کودکان اهمیت ندهید به دلایلی که در بالا به آن پرداختیم باعث می شود که دندان شیری زودتر از موعد از لثه جدا شود. افتادن زودهنگام دندان شیری موجب می شود که تا چند سال جای آن خالی بماند و دندان های مجاور با حرکت به سمت جای خالی آن را پر کنند. این مساله یکی از شاخص ترین علت ها در به وجود آمدن دندان نهفته است. زیرا دندان دائمی توانایی رویش و از خارج شدن از لثه را نخواهد داشت. اما همیشه علت افتادن دندان شیری عدم رسیدگی به آن نیست بلکه ” ضربه ” , ” شکستگی ”  و … نیز ممکن است باعث کنده شدن دندان شیری شود. در این شرایط باید از ابزاری به نام ” فضا نگهدارنده ” برای خالی نگه داشتن فضای دندان افتاده استفاده کرد که رویش دندان دائمی تحت الشعاع قرار نگیرد.

پیشگیری از عفونت

هنگامی که دندان شیری و دندان دائمی نیاز به پر کردن داشته باشد باید بلافاصله با مراجعه به متخصص دندانپزشکی کودکان اقدام به پر کردن آن کرد. در غیر این صورت دندان دچار عفونت و گسترش پوسیدگی شده و به عصب دندان خواهد رسید. نفوذ پوسیدگی به عصب دندان باعث گستردگی عفونت و تورم لثه خواهد شد که تحلیل آن را در پی دارد. پس پر کردن دندان باعث جلوگیری از عفونت دندان و فروپاشی ساختار دندان و لثه خواهد شد

سهولت در جویدن غذا

هنگامی که دندان کودک دچار پوسیدگی باشد و نیاز به پر کردن پیدا کند جویدن غذا نیز مشکل خواهد شد. زیرا دندان کودک دردناک می شود و نمی تواند به راحتی غذا را بجود. این مساله در خصوص نوشیدنی ها هم صادق است. مینای دندان بر اثر عواملی مانند پوسیدگی دچار ضعف می شود و اصطلاحا حساس خواهد شد. نوشیدن مایعات سرد و گرم باعث تیر کشیدن و درد در کودکان می شود که با پر کردن آن مشکل برطرف خواهد شد.

افزایش اعتماد به نفس و زیبایی

لبخند زیبا یکی از ویژگی های چهره زیباست. هنگامی که دندان های کوک به هر دلیلی دچار مشکل می شوند موجب می شود که لبخند او نیز تحت تاثیر قرار بگیرد و اعتماد به نفس او کاهش یابد. پس پر کردن دندان امری ضروری در حفظ زیبایی و لبخند کودک شمرده می شود.

مواد پر کردن دندان کودکان چیست؟

مواد مختلفی برای پر کردن دندان کودکان وجود دارد که در این بخش به معرفی برخی از آن ها پرداخته ایم تا با شناخت کافی اقدام به درمان کودک خود کنید.

[ultimate_heading main_heading=”مواد آمالگام” heading_tag=”h4″][/ultimate_heading]

مواد آمالگام از قدیمی ترین مواد پر کردنی دندان به شمار می رود که اغلب به رنگ هایی مانند زرد و نقره ای هستند. این رنگ به دلیل ساختاری است که مواد آمالگام دارد زیرا به طور معمول از فلزات مختلفی مانند مس , نقره و زینک ساخته شده اند. تا کنون گزارش خاصی از بروز عوارض در این مواد مشاهده نشده است و هنوز هم برای پر کردن دندان از این مواد استفاده می کنند. آمالگام دارای مزایا و معایبی است که آن ها را بررسی می کنیم.

مزایا

برخی از افراد تمایل دارند که عملیات پر کردن دندان هایشان خیلی سریع و در یک جلسه انجام شود. مواد آمالگام برای این افراد مناسب است زیرا زمان پر کردن دندان با آن بسیار کوتاه است. از نظر اقتصادی هزینه مناسبی دارد و تقریبا تمام اقشار جامعه می توانند با استفاده از این مواد اقدام به پر کردن دندان های خود کنند. عمر طولانی و با دوام بودن آمالگام از دیگر ویژگی ها و مزایای ان محسوب می شود و اغلب تا 10 سال بر روی دندان باقی می ماند. ماندگاری مواد بر روی دندان بستگی به میزان مهارت دندانپزشک نیز دارد. دندان های آسیاب به این دلیل که فشار بیشتری را نسبت به دندان های دیگر تحمل می کنند گزینه مناسبی برای استفاده از مواد آمالگام به شمار می روند.

معایب

یکی از معایبی که مواد آمالگام دارد این است که به دلیل رنگی که در آن وجود دارد باعث می شود که محل اتصال دندان رنگی شود. به طور مثال موادی که از جنس مس ساخته و بر روی دندان قرار داده می شوند ممکن است محل اتصال را به رنگ زرد تغییر دهد. به همین دلیل از این مواد در دندان هایی استفاده می شود که در معرض دید قرار ندارند مانند دندان های آسیاب. برای پر کردن دندان به وسیله مواد آمالگام نیاز به تراش دندان است زیرا بید حفره ای برای نگه داشتن مواد به وجود آید.

پر کردن دندان کودکان

مواد سفید یکی دیگر از مواد پر کننده دندان است که معمولا از نوع رزین ها و یونومر ها هستند. این مواد همرنگ دندان است و به طور معمول برای دندان هایی استفاده می شود که در معرض دید هستند مانند دندان های قدامی یا جلویی. اما این مواد نیز مانند آمالگام دارای مزایا و معایبی است.

مزایا

مواد سفید به خوبی به دندان چسبیده می شوند و برای استفاده از آن ها نیازی به تراش دندان نیست. به این مواد باندینگ نیز گفته می شود که به دلیل نوع چسبندگی که بر روی مینای دندان دارد باعث می شود تا دندان دچار پوسیدگی نشود. مواد سفید برای دندان کودکان بسیار مناسب است.

معایب

مواد سفید دارای معایبی از جمله هزینه بالاست. اگر تمایل به استفاده از این مواد برای پر کردن دندان دارید باید به بودجه خود نیز توجه کنید. این روش برای افراد و کودکانی که نمی خواهند زمان زیادی را بر روی یونیت دندانپزشکی بگذارنند گزینه مناسبی نیست زیرا پروسه درمان در آن طولانی تر است.

مواد سدیتیو برای مواقعی استفاده می شود که عصب و ریشه دندان کودک دچار آسیب شده است. پر کردن دندان کودکان به وسیله مواد سدیتیو موجب می شود تا نفوذ باکتری ها به درون دندان و آسیب دیدگی مجدد عصب آن به شدت کاهش پیدا کند. این مواد جزو مواد تسکین دهنده تلقی می شود که برای استفاده از آن نیازی به تراش دندان وجود ندارد. ترکیب مواد سفید با مواد سدیتیو برای کودکان بسیار مناسب است. زمانی از این مواد استفاده می شود که کودک به دلیل پوسیدگی یا ضربه دچار درد شدید است و نیاز به یک مسکن قوی دارد که به سرعت درد او را تسکین دهد .

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

اطلاعات بیشتر در این زمینه:
www.medicalnewstoday.com

 

www.webmd.com

 


www.aapd.org

Opinions

 1. Post comment

  درسته اما همچنان خیلی ها اعتقاد دارند که پر کردن دندان شیری کودکان درست نیست

  Permalink
  1. Post comment

   بله همینطوره ، اما دلایل کافی برای اثبات اشتباه بودن این بحث تو مقاله ذکر شده

   Permalink

Join the Discussion