Skip links

پر کردن دندان با کامپوزیت چگونه است ؟

پر کردن دندان با کامپوزیت 

پر کردن دندان با کامپوزیت یکی از روش های درمانی محسوب می شود که امروزه از استقبال بی نظیری برخوردار است. علاوه بر پر کردن دندان با کامپوزیت ماده ای دیگری نیز به نام آمالگام وجود دارد که در حال حاضر رقیبی جدی برای کامپوزیت محسوب می شود. در این مقاله به بررسی این دو ماده می پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

پر کردن دندان با کامپوزیت یا آمالگام

در سال های گذشته پر کردن دندان با کامپوزیت رواج نداشت و اغلب دندانپزشکان اقدام به پر کردن دندان با آمالگام می کردند. اما به دلایل مختلفی مانند نیاز به زیبایی , حساسیت به فلز و … موجب شد تا کامپوزیت وارد عرصه درمانی نیز بشود و افراد زیادی ترجیح بدهند که دندان خود را با ماده های همرنگ پر کنند.

پرکردن دندان با کامپوزیت

مقایسه کامپوزیت با آمالگام

پر کردن دندان با کامپوزیت برای افرادی که به طور ژنتیکی مستعد پوسیدگی دندان نیستند گزینه مناسبی است. اما اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که مستعد پوسیدگی ها و مشکلات زمینه ای هستید به شما توصیه می کنیم از آمالگام برای پر کردن دندان های خود استفاده کنید. زیرا آمالگام قابلیت پوشاندن ریزترین سوراخ ها و حفره های موجود بر روی مینای دندان را دارد و خاصیت خود پوشاننده دارد. اما کامپوزیت ها یا ترمیم هایی که به عنوان باندینگ از آن ها یاد می شوند در هنگام خم شدن تا حدودی کوچک تر می شوند و ممکن است بر اثر گذشت زمان حفره هایی را ایجاد کند. پس قبل از انتخاب روش درمان باید دندان های شما توسط دندانپزشک به دقت معاینه شود تا در مورد بهترین نوع درمان تصمیم گیری شود

میزان حساسیت 

حسایت های و آلرژی های دندانی یکی از عوامل آزاردهنده برای افراد محسوب می شود. این حساسیت ها در خصوص استفاده از آمالگام تشدید می شود. زیرا آمالگام نوعی فلز است که می تواند دمای سرد و گرم را سریع تر منتقل کند. در برخی از افراد شاهد برطرف شدن این حساسیت بعد از گذشت چند روز یا چند هفته هستیم اما در بعضی از افراد این حساسیت ها ماندگار بوده و موجب آزار فرد خواهند شد. اما پر کردن دندان با کامپوزیت این مشکلات را ندارد زیرا ساختار کامپوزیت به نحوی است که نمی تواند دمای سرد و گرم را مانند آمالگام منتقل کند و از این رو پیشنهاد می شود افرادی که دچار این نوع حساسیت ها هستند باید از کامپوزیت برای درمان استفاده کنند.

رنگ 

پر کردن دندان با کامپوزیت موجب انتقال رنگدانه های فلز به مینای دندان نمی شوند. زیرا فلزی که به عنوان آمالگام از آن استفاده می شود فقط در رنگ نقره ای موجود است که می تواند به مرور زمان رنگ مینای دندان شما را تحت تاثیر قرار دهد. اما رنگ کامپوزیت ها سفید است و افراد می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند. اغلب افراد با مراجعه به دندانپزشک ترجیح می دهند که درمان خود را به وسیله کامپوزیت ها انجام دهند زیرا علاوه بر درمان و پر کردن دندان جنبه زیبایی آن نیز حفظ خواهد شد.

 

پرکردن دندان با کامپوزیت

چسبندگی 

سرعت چسبندگی در کامپوزیت بسیار بیشتر از آمالگام است. هنگامی که دندانپزشک آمالگام را بر روی دندان بیمار قرار می دهد نیاز به چند ساعت زمان برای سفت شدن آن است و نمی توان آن را به وسیله اشعه های مختلف سفت کرد. اما وضعیت در خصوص کامپوزیت به این صورت نیست. زمانی که کامپوزیت بر روی دندان بیمار قرار می گیرد با استفاده از یک اشعه مخصوص می توان آن را سفت کرد. این مساله نشان دهنده این مورد است که فردی که از کامپوزیت استفاده می کند می تواند در مدت زمان کوتاه تری به خوردن غذاهای مختلف و فعالیت روزمره خود برگردد. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد قابلیت ترمیم پذیری بیشتر کامپوزیت نسبت به آمالگام است.

ترمیم 

همان طور که اشاره کردیم ترمیم در کامپوزیت بهتر از آمالگام انجام می گیرد. در پوشش های کامپوزیتی در صورتی که کامپوزیت دچار شکستگی و یا آسیب شود می توان بخشی از آن را ترمیم کرد زیرا این مواد قابلیت متصل شدن به مواد قبلی را دارند. اما شرایط در خصوص آمالگام فرق می کند. اگر ماده آمالگام دچار آسیب یا شکستگی شد نمی توان آن را ترمیم کرد زیرا قابلیت اتصال به مواد قبلی را ندارد. به همین دلیل باید آن را کاملا از دندان جدا کرد و ماده بعدی را چسباند.

پر کردن دندان با کامپوزیت موجب تقویت دندان می شود؟ 

استفاده از کامپوزیت در پر کردن دندان نسبت به مواد آمالگام می تواند موجب تقویت بیشتر دندان شود. زیرا کامپوزیت ها نوعی از پروتزهای دندانی هستند که در هنگام قرار گرفتن بر روی دندان با آن اتصال پیدا خواهند کرد. اما به طور کلی نحوه قرار گرفتن پروتزها نقش تعیین کننده ای در تقویت دندان ها ایفا می کند.

 

هزینه پرکردن دندان کامپوزیت 

واقعیت این است که هزینه پر کردن دندان با کامپوزیت هزینه بیشتری نسبت به آمالگام دارد و این میزان تا 3.5 برابر می رسد. اما اگر به طور کلی نگاه کنید متوجه می شوید که پر کردن با کامپوزیت به دلایل مختلفی که به آن ها اشاره کردیم برای دندان مفید تر بوده و علاوه بر حفظ جنبه زیبایی دندان می تواند موجب تقویت آن شود. خاصیت ترمیم پذیری کامپوزیت نیز یکی دیگر از دلایل گران بودن آن است.

طول عمر کامپوزیت بیشتر است یا آمالگام ؟ 

بسیاری از افراد این سوال را می پرسند که آیا مواد کامپوزیتی دوامی مانند آمالگام دارند؟ در واقع آمالگام یکی از قدیمی ترین موادی است که در صنعت دندانپزشکی برای پر کردن دندان ها از آن استفاده می شد و بعد از گذشت سال ها با ورود ماده جدید به این صنعت هنوز هم با آمالگام مقایسه می شود. پاسخ این سوال این است که آمالگام مقاومت بیشتری دارد اما فاکتور مهم در حفظ کیفیت و دوام نحوه صحیح نگهداری است. اگر شما به عنوان یک فردی که دندان خود را وسیله آمالگام پر کرده اید ملاحظات لازم را نداشته باشید و اقدام به مصرف غذاها و شکاندن تنقلات نامناسب کنید حتما دوام آمالگام برای شما نیز کم خواهد بود.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام مزیت کامپوزیت نسبت به آمالگام فقط زیبایی اونه؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام مرضیه جان
   همانطور که در مقاله ذکر شد پر کردن دندان با کامپوزیت علاوه بر زیبایی مزایایی همچون ترمیم بهتر دندان پوسیده و چسبندگی سریع تر را هم دارد.

   Permalink

Join the Discussion