Skip links

وارنیش فلوراید چیست؟

وارنیش فلوراید

وارنیش فلوراید نوعی ژل برای افزایش استحکام دندان و پیشگیری از پوسیدگی آن است. این ژل که توانایی تقویت مینای دندان را دارد در تمام سنین مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کودکان نیز برای رفع برخی از مشکلات دندان قادر به استفاده از آن خواهند بود. در این مقاله به بررسی وارنیش فلوراید خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

وارنیش فلوراید چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

وارنیش فلوراید یکی از جدید ترین روش های دندانپزشکی در جهت افزایش سلامت دندان ها در کودکان و بزرگسالان محسوب می شود. حتما نام ماده فلوراید را بر روی جعبه خمیر دندان دیده اید. این ماده از اصلی ترین مواد در جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان محسوب می شود که علاوه بر خمیر دندان در اغلب محصولات مانند دهان شویه ها نیز وجود دارد.

کودکان گزینه مناسبی برای وارنیش فلوراید هستند. دندان های دائمی و شیری هر دو می توانند برای افزایش استحکام توسط دکتر متخصص وارنیش شوند. کودکان تا سن 7 سالگی همچنان در معرض رویش دندان های جدید هستند به دلایل مختلف مانند عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی زود هنگام دندان های شیری می شوند. والدین می توانند دندان های کودک را نزد پزشک وارنیش کنند و با مقاوم کردن مینای دندان از دست دادن دندان های کودک را به تعویق بیندازند.

 

روش انجام این وارنیش چگونه است؟

وارنیش فلوراید که به صورت ژل موجود است توسط دکتر دندانپزشک با یک قلم مو بر روی دندان شخص قرار می گیرد. این ماده به سرعت خشک می شود و مدت زمان زیادی به همین حالت در دهان باقی می ماند تا به خوبی مینای دندان را ترمیم و قوی کند. اغلب ژل های وارنیش به رنگ طلایی هستند اما رنگ آن مدت زیادی ماندگار نیست و بعد از چند روز از بین می رود. اغلب افراد تصور می کنند که وارنیش دارای مزه و بویی نا مطبوع است در صورتی که این ماده در انواع مزه و طعم در دسترس شماست و می توانید طعم دلخواه را به دندانپزشک سفارش دهید.

توصیه اغلب دندانپزشکان متخصص برای تقویت مینای دندان و ترمیم آن استفاده از وارنیش فلوراید است. بدین منظور افراد می توانند در سال 2 بار برای وارنیش مراجعه کنند و پوسیدگی دندان های خود را چند سال به عقب بیندازند. همچنین اگر شخصی دارای دندان هایی حساس است و به محض خوردن آب سرد و گرم دندان ها دچار تیر کشیدگی می شوند انجام وارنیش می تواند تا حد زیادی موجب برطرف شدن این حالت شود و از میزان حساسیت دندان بکاهد. یکی از عوامل پوسیدگی دندان تغذیه است که شما می توانید برای اطلاعات بییشتر، می توانید مقاله نقش تغذیه در پوسیدگی دندان را مطالعه کنید.

 

وارنیش فلوراید

مزایای وارنیش فلوراید

همان طور که اشاره کردیم مهم ترین ویژگی و کارآیی فلوراید پیشگیری از پوسیدگی و افزایش مقاومت مینای دندان است. اما وارنیش دارای مزایای دیگری نیز می باشد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

رفع باکتری پلاک

پلاک ها به دلایل مختلفی بر روی دندان تشکیل می شوند که اغلب در کودکان و بزرگسالانی که به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت نمی دهند مشاهده شده است که به مرور زمان موجب تغییر رنگ دندان , عفونت های لثه ای , شل شدگی دندان و … می شود. وارنیش قابلیت رفع باکتری پلاک های دندانی را دارد و می تواند عوارض مربوط به پلاک را کاهش دهد.

کاهش و از بین بردن پلاک

اگر در سال 2 بار اقدام به وارنیش دندان های خود کنید موجب از بین رفتن پلاک های دندان خواهید شد. در مطلب قبل اشاره کردیم که وارنیش می تواند باکتری های مربوط به پلاک را کاهش دهد اما در صورتی که به طور مداوم استفاده شود قابلیت از بین بردن پلاک را نیز خواهد داشت.

کاهش آلرژی های دندان

دندان برخی از افراد به دمای پایین و بالا حساس است و به محض خوردن مواد غذایی و یا نوشیدنی سرد و گرم دچار درد شدید در دندان می شوند. این حساسیت به دلیل ضعیف بودن مینای دندان است. وارنیش اگر به طور صحیح اجرا شود و انجام آن را به یک دکتر دندانپزشک متخصص بسپارید در طی زمان با ترمیم مینای دندان حساسیت آن از بین می رود.

 

وارنیش فلوراید

مناسب ترین افراد برای انجام این وارنیش چه کسانی هستند ؟

اغلب کودکان و بزرگسالان می توانند وارنیش را انجام دهند اما افرادی که مناسب ترین گزینه برای وارنیش هستند چه افرادی می باشند؟ به عبارتی ساده تر وارنیش فلوراید برای چه کسانی واجب است؟

واقعیت این است که مواد غذایی مانند قند و شکر بیشترین تاثیر مخرب را بر روی مینای دندان دارند. افرادی که بیش از حد شیرینی مصرف می کنند باید حتما در طول سال 1 یا 2 بار دندان های خود را وارنیش کنند.

افرادی که در رژیم غذایی خود از مواد اسیدی مانند لیمو ترش به وفور استفاده می کنند گزینه مناسبی برای وارنیش محسوب می شوند. زیرا مواد غذایی مانند لیمو ترش و امثال آن به دلیل ترکیباتی که دارد به مرور زمان موجب ساییدگی و تضعیف مینای دندان می شوند.

بسیاری از کودکان , نوجوانان و بزرگسالان برای اصلاح دندان و فک از ارتودنسی استفاده می کنند. این افراد به دلیل دسترسی دشوار به زیر براکت ها با تجمع باکتری ها در این منطقه مواجه می شوند. به همین دلیل بعد از اتمام دوره ارتودنسی و برداشتن براکت ها شاهد پوسیدگی گسترده ای در سطح دندان ها هستند. توصیه می شود که در هنگام ارتودنسی وارنیش فلوراید را فراموش نکنند.

برخی از افراد به دلایل مختلف مانند بیماری لثه و یا افزایش سن با تحلیل رفتن لثه مواجه هستند. تحلیل لثه موجب شل شدگی دندان می شود. این افراد با استفاده از وارنیش می توانند از آسیب های بیشتر به دندان ها جلوگیری کنند.

برخی از داروها موجب آسیب رساندن به مینای دندان می شوند. اغلب افرادی که در روز داروهای مختلف و زیادی را مصرف می کنند برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های خود باید اقدام به وارنیش کنند تا علاوه بر ایجاد لایه ای محافظ بر روی مینای خود از مشکلات بعدی پیشگیری کنند.

 

 

 

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام خسته نباشید. حالا این وارنیش فلوراید ضرری که ندارد دارد؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ممنون از شما. خیر وارنیش فلوراید اگر درست و بهینه و به اندازه کافی و نه بیش از اندازه استفاده شود هیچ گونه ضرری ندارد. البته برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان و چگونگی استفاده وارنیش فلوراید برای کودکان هم می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

   Permalink

Join the Discussion