Skip links

معرفی واتر جت دندان ( مزایا و معایب )

واتر جت دندان 

واتر جت دندان وسیله ای برای تمیز کردن مناطقی از دهان است که امکان دسترسی به آن ها دشوار است. برخی از افراد واتر جت دندان را جایگزین مناسبی برای نخ دندان و یا حتی مسواک می دانند. در این مطلب به معرفی کامل واتر جت و بررسی مزایا و معایب آن می پردازیم تا انتخابی صحیح تر داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

واتر جت دندان 

 

 

واتر جت دندان چیست؟

واترجت دندان نوعی دستگاه برقی است که می تواند آب را با فشار زیاد از طریق لوله های مخصوصی که در آن تعبیه شده وارد دهان کند. با این فشار مناطقی از دهان که دسترسی به آن ها سخت است تمیز می شوند.واتر جت دندان به شما کمک می کند تا بخش هایی از دهان مانند دندان های آسیاب که دسترسی به آن ها دشوار است را راحت تر تمیز کنید. بسیاری از دندانپزشکان متخصص توصیه می کنند که نخ دندان می تواند در پیشگیری از پوسیدگی های دندان به شما کمک کند. اما برخی از افراد استفاده از واتر جت را به جای نخ دندان ترجیح می دهند و تصور می کنند که واتر جت می تواند کار نخ را انجام دهد. نظر شما چیست ؟ قطعا در پایان این مطلب به پاسخ این سوال دست پیدا خواهید کرد.

واتر جت دندان برای چه افرادی مناسب است؟ 

واتر جت ها برای تمام افراد گزینه مناسبی محسوب می شود افرادی که دارای دندان های طبیعی سالم هستند و همچنین افرادی که از دندان های لمینتی , کامپوزیتی و ایمپلنتی استفاده می کنند نیز گزینه مناسبی برای واتر جت های دندانی محسوب می شوند زیرا دستگاهی نرمال است که می تواند نیاز شما را به پاکسازی دندان ها تامین کند. تحقیقات نشان داده که افرادی که دچار بیماری های لثه و خون ریزی ناشی از آن هستند می توانند با استفاده از این دستگاه شاهد بهبودی در بیماری باشند. زیرا واتر جت می توانند هم کار درمانی بر روی دندان و لثه شما انجام دهد و هم زیبایی آن را تضمین کند.

 

نحوه عملکرد واتر جت 

دستگاه واتر جت دندان دارای دو نوع برقی و شارژی است. مدل های برقی را یکسره به پریز برق و مدل های شارژی آن را به مدت 24 ساعت در برق نگهدارید تا کاملا شارژ شود. در هنگام استفاده باید آن را با دهان شویه و آب پر کنید و سپس سری مخصوص را نصب کنید. اگر قصد دارید برای اولین بار از این دستگاه استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنیم آن را بر روی فشار کم تنظیم کنید. سپس سر مخصوص را بر روی دندان های آسیاب قرار داده و آن را روشن کنید. با حرکت سر واتر جت می توانید بین دندان ها و لثه های خود را کاملا تمیز کنید. پس از اتمام کار دستگاه را خاموش کنید و آب اضافی را دهان خود خارج کنید. شما می توانید با باز کردن دستگاه اقدام به تمیز کردن و ضد عفونی کردن آن کنید.

واترجت دندان

مزایای واتر جت دندان 

  • دستگاه واتر جت دندان هی چگونه آسبی را متوجه دندان ها و لثه های شما نخواهد کرد. زیرا می توانید فشار آب را تنظیم کنید. احتمال خون ریزی بر اثر تمیز کردن دندان ها با استفاده از این روش به مراتب کاهش پیدا می کنند و در نهایت شما دندان هایی تمیز و براق خواهید داشت.
  • افرادی که ارتودنسی کرده اند معمولا در تمیز کردن دندان هایشان دچار مشکل هستند. زیرا مسواک های معمولی نمی تواند به خوبی بین براکت ها و سیم ارتودنسی را تمیز کند. همچنین برخی از افراد در استفاده از مسواک های مخصوص ارتودنسی نیز مشکل دارند. به همین دلیل واتر جت دندان می تواند بهترین گزینه برای این افراد به شمار آید.
  • سالمندانی که مشکلاتی مانند آرتروز دارند و نمی توانند از دست یا گردن خود به مدت طولانی برای مسواک زدن استفاده کنند دستگاه واتر جت می تواند در مدت زمان کوتاه تری این کار را برای آن ها انجام دهد. اغلب سالمندانی که از این دستگاه استفاده کرده رضایت خود را اعلام کرده اند.
  • ارتقای بهداشت دهان و دندان از دیگر مزایای استفاده از واتر جت دندان است. زیرا به بهترین نحو می تواند با فشار آب به بین دندان ها و دندان های آسیاب نفوذ و باقی مانده غذاها و باکتری ها را پاکسازی کند. رفع بوی بد دهان از مشکلاتی است که با استفاده از این دستگاه قابل حل است. پیشگیری از التهابات لثه ای مانند خون ریزی از دیگر مزایای دستگاه واتر جت به شمار می آید.
  • شاید تصور کنید که استفاده از این دستگاه سخت است. در صورتی که سهولت در استفاده و کسب نتایج عالی از مهم ترین مزایای واتر جت محسوب می شود.

 

معایب واتر جت دندان 

  • می تواند یکی از معایب دستگاه واتر جت را پر هزینه تر بودن آن نسبت به مسواک و نخ دندان دانست. این دستگاه نیاز به صرف هزینه بیشتری دارد و افرادی می توانند آن را تهیه کنند که از نظر اقتصادی مشکلی ندارند.
  • نیاز به فضایی برای نگهداری یکی دیگر از معایب واتر جت است. این دستگاه ابعاد بزرگ تری نسبت به مسواک و نخ دندان دارد و باید مکانی برای نگهداری آن در نظر بگیرید.
  • واتر جت دندان معمولا بین دندان ها را به خوبی تمیز می کند اما مینای عملکرد مناسبی برای پاکسازی مینای دندان ندارد. به همین دلیل است که واتر جت را می توان جایگزین نخ دندان دانست اما به هیچ عنوان نمی توان آن را به عنوان رقیبی برای مسواک برشمرد.

 

واتر جت چه تاثیری بر روی ایمپلنت دارد؟ 

ماده ای که در ساخت ایمپلنت از آن استفاده می شود بسیار مقاوم تر از مینای دندان است. به همین دلیل بیماری های رایج دندان مانند پوسیدگی نمی تواند تاثیر زیادی بر این ماده بگذارد. اما افرادی که از این روش درمانی استفاده کرده اند می توانند برای پاکسازی لثه ها نیز از واتر جت استفاده کنند و از مزایای عالی آن بهره مند شوند. واتر جت ها در دو نوع با سیم و بی سیم موجود هستند که نوع بی سیم آن معمولا سایز کوچک تری دارند و قابل جدا شدن از دستگاه مرکزی هستند. افرادی که در سرویس بهداشتی پریز برق ندارند می توانند از نوع بی سیم آن استفاده کنند. اما نوع با سیم آن فضای بیشتری را اشغال می کند اما دارای مخزنی بزرگ تر و حجیم تر است که مدت بیشتری می توانید از آن استفاده کنید.

 

توصیه مهم 

اگر دچار بیماری های دندان و لثه هستید بهتر از قبل از تهیه و استفاده از دستگاه واتر جت با دندانپزشک خود مشورت کنید. شاید لازم باشد که قبل از استفاده از این دستگاه بیماری های دهان شما برطرف شود. زیرا ممکن است دچار تشدید بیماری و خون ریزی لثه شوید. برای کسب نتیجه خوب از واتر جت دندان نیازی به تهیه مدل های گران قیمت آن نیستید بلکه نمونه هایی هم در بازار وجود دارند که بسیار مقرون به صرفه هستند و نتایج عالی را برای شما به همراه خواهند داشت.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

اطلاعات بیشتر در این زمینه:
www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com


www.aapd.org

Join the Discussion