Skip links

بهترین روش ها در نگهداری دندان شیری کدام اند ؟

نگهداری دندان شیری

روش صحیح نگهداری دندان شیری موجب می شود تا کودک دچار پوسیدگی های زود هنگام و مشکلات جدی نشود. اغلب نوزادان در سن 6 ماهگی شروع به رشد دندان می کنند. البته این سن در نوزادان مختلف است و ممکن است تا 9 ماهگی ادامه یابد. در این مطلب به نکات مهم در خصوص نگهداری دندان شیری و بررسی جوانب مختلف آن می پردازیم. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

بهترین روش های نگهداری دندان شیری

نگهداری دندان شیری باید به وسیله والدین صورت بگیرد. زیرا اغلب کودکان به دلیل سن کم توانایی مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان را ندارند. از این روی تصمیم گرفتیم تا با نوشتن این مطلب به والدین در جهت افزایش و ارتقای سلامت دندان های شیری کودکان بپردازیم. همان طور که اشاره کردیم سن 6 ماهگی شایع ترین سن برای شروع رشد دندان های شیری است. این رشد ممکن است تا 3 سالگی ادامه پیدا کند. اگر با ترتیب رشد دندان های شیری آشنایی ندارید به شما توصیه می کنیم به مطلب ” ترتیب دندان درآوردن کودکان ” مراجعه کنید. کودکان در سن 5 تا 7 سالگی دندان های شیری خود را از دست می دهند و به تدریج دندان های دائمی جایگزین آن ها خواهد شد. این جایگزینی ممکن است تا سن 12 تا 13 سالگی نیز ادامه داشته باشد. پس نتیجه می گیریم که دندان های شیری عمری بالغ بر 5 تا 6 سال دارند.

بسیاری از والدین تصور می کنند که به دلیل عمر کوتاه دندان های شیری نیازی به نگهداری و مراقبت از آن ها نیست. در صورتی که بارها به این مساله و تصور اشتباه اشاره کرده ایم. اگر نگهداری دندان شیری در کودکان صورت نگیرد موجب بروز مشکلات عدیده ای در کودکی و حتی بزرگسالی خواهد شد. پوسیدگی های زود هنگام , عفونت و تحلیل لثه و افتادن دندان ها زودتر از موعد مقرر از جمله مشکلاتی است که کودک را تا سال ها درگیر خود خواهد کرد. پس رسیدگی و نگهداری از این دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار است و والدین باید به آن توجه کنند.

 

نگهداری دندان شیری

نحوه صحیح نگهداری دندان شیری

نگهداری دندان شیری فقط مختص به زمان رشد آن نیست. بلکه قبل از رشد دندان هم باید نکاتی را در خصوص نگهداری و مراقبت از آن در نظر گرفت. زیرا انجام برخی از کارها در سن نوزادی و قبل از رشد دندان می تواند موجب بروز پوسیدگی در آینده شود. در ادامه به مواردی اشاره می کنیم که قبل و بعد از رشد دندان موجب حفظ و نگهداری از آن خواهد شد.

 • اغلب مادران هنگام شیردهی به کودک او را به حالت خوابیده در آغوش می گیرند و شیر را به دهان او می گذارند. تحقیقات نشان داه که شیر خوردن کودک به این حالت می تواند تاثیر زیادی در پوسیدگی دندان او در آینده داشته باشد.
 • بعد از اتمام تغذیه کودک به وسیله شیر خشک یا شیر مادر باید به وسیله یک گاز تمیز اقدام به تمیز کردن لثه های او کنید. این کار موجب می شود تا باکتری بر روی لثه او ایجاد نشود و بهداشت دهان او ارتقا پیدا کند.
 • اگر کودک به سنی رسیده که دندان های شیری را در دهان او مشاهده می کنید باید مراقب رژیم غذایی او باشید. استفاده از مواد قندی مانند شکر می تواند موجب پوسیدگی دندان شیری در کودک شود. اگر کودک تمایل به مصرف شکر دارد بهتر است که آن را به همراه دیگر مواد غذایی مصرف کند و بعد از آن بلافاصله اقدام به مسواک زدن کند.
 • مصرف غذاهای نشاسته ای مانند سیب زمینی و ماکارانی می تواند یکی دیگر از دلایل پوسیدگی و از دست رفتن زود هنگام دندان شیری شود. نگهداری دندان شیری مستلزم در نظر گرفتن رژیم غذایی مناسب است.
 • کودک را از مصرف خوراکی های شیرین و چسبناک منع کنید. خوراکی هایی مانند آبنبات و آدامس به شدت برای سلامت دندان شیری مضر است زیرا بر روی مینای دندان ماندگارند و در گذر زمان موجب آسیب رساندن به آن خواهند شد.
 • چکاپ های دوره ای نقش مهمی در نگهداری دندان شیری و حفظ سلامت آن دارد. بهتر است هر 6 ماه یکبار برای معاینه و چکاپ به نزد دندانپزشک متخصص اطفال بروید تا در صورت بروز مشکل اقدام به درمان کنید. متاسفانه برخی از افراد تصور می کنند که زمانی باید به پزشک مراجعه کنند که دچار مشکل و بیماری شده اند.
 • کودک را به مسواک زدن در روز و شب ترغیب کنید. این کار باید حداقل 2 بار در روز انجام شود. قبل از مسواک زدن باید دندان ها را به وسیله نخ دندان تمیز کنید و باقی مانده غذا را از بین دندان ها خارج سازید.
 • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. این ماده می تواند موجب افزایش مقاومت مینای دندان در برابر عوامل مختلف شود.

 

نگهداری دندان شیری

توصیه های مهم

اگر دندان شیری کودک به هر دلیلی زودتر از موعد از لثه جدا شد باید از ابزاری به نام ” فضا نگهدارنده دندان اطفال ” استفاده شود. این ابزار وسیله ای فلزی است که جای دندان شیری را تا زمان رویش دندان دائمی خالی نگه می دارد. اگر از این ابزار استفاده نشود دندان های مجاور به سمت جای خالی دندان حرکت می کنند و جای آن را پر می کنند. این مساله باعث به وجود آمدن مشکلی به نام ” دندان نهفته ” خواهد شد. رویش ناهماهنگ دندان ها و فشرده شدن آن ها یکی از پیامدهای منفی عدم استفاده از ” فضا نگهدارنده ” است.

دندان های شیری در صورت بروز پوسیدگی به سرعت موجب آسیب رساندن به عصب خواهند شد. اگر کوچکترین پوسیدگی بر روی دندان کودک مشاهده کردین باید بلافاصله او را برای درمان نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید. زیرا اگر عصب و ریشه دندان آسیب ببیند به هیچ عنوان قابل جبران نخواهد بود.

مصرف شیر در طول روز می تواند به میزان زیادی موجب افزایش استحکام و سلامت دندان های کودک شود. توصیه می کنیم که کودک روزانه حداقل 2 لیوان شیر مصرف کند.

اگر کودک تمایل به مصرف خوراکی هایی مانند آدامس دارد حتما نوع بدون قند و رژیمی آن را تهیه کنید.

 

Opinions

  1. Post comment

   سلام. بهتر است این روش ها را در کنار یکدیگر استفاده کنید و از منفعت همه آن ها استفاده کنید.

   Permalink

Join the Discussion