Skip links

آیا مکیدن انگشت در کودکان به دندان های آن ها آسیب می رساند؟

مکیدن انگشت در کودکان

مکیدن انگشت در کودکان در سال های اولیه امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما به مرور زمان که سن کودک افزایش پیدا می کند و لثه های او آماده رشد دندان می شود مکیدن انگشت می تواند آسیب های جدی به او برساند. زیرا فک در حال شکل گیری است. مکیدن انگشت در کودکان عوارض ددیگری نیز دارد که در این مطلب به آن ها اشاره می کنیم. همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

چرا کودکان انگشت خود را می مکند ؟

واقعیت این است که مکیدن انگشت در کودکان یکی از راه های ایجاد آرامش برای آن هاست. نوزادان در ماه های اولیه تولد برای کاهش بی قراری , افزایش لذت یا به خواب رفتن اقدام به مکیدن انگشت خود می کنند. مکیدن انگشت دست یا پا برای آن ها بسیار لذت بخش است. در این سن رشد کودک و تقویت توانایی گفتاری آن ها از پیامدهای مثبت مکیدن انگشت محسوب می شود اما سوال مهم این است که کودک تا چه سنی مجاز به انجام این کار است؟ آی مکیدن انگشت دست یا شصت پا می تواند مشکلات دندان و فک برای او ایجاد کند؟

یکی از مشکلاتی که اغلب والدین با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که کودک آن ها تا سنین بالاتر نیز مکیدن انگشت را ادامه می دهد و حاضر به ترک آن نیست. این مساله باعث بروز نگرانی در والدین می شود . به طور معمول کودکان بین 2 تا 4 سالگی این عادت را کنار می گذارند اما برخی دیگر از آن ها نیز مکیدن انگشت را ادامه می دهند.

 

مکیدن انگشت در کودکان چه تاثیر منفی برجای می گذارد؟

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته ثابت شده است که مکیدن انگشت در کودکان در سنین پایین هم می تواند موجب تغییر شکل فک شود و رشد دندان های شیری و دائمی را تحت تاثیر قرار دهد. در سال های گذشته این تصور وجود نداشت و والدین فکر می کردند که مکیدن انگشت در سن 6 سالگی و تا هنگام رشد دندان های دائمی مشکلی را برای کودک به وجود نمی آورد. اما تحقیقات خلاف آن را ثابت می کند .

تغییر شکل فک بالایی

مکیدن انگشت در کودکان در سنین پایین مانند 2 سالگی مشکل بزرگی برای آن ها ایجاد نمی کند. اما اگر این مساله ادامه دار باشد می تواند موجب بروز ناهنجاری هایی برای کودک باشد. سن 2 تا 4 سالگی مهم ترین سن برای شکل گیری فک بالا و آمادگی لثه برای رشد دندان های شیری در آینده است. هنگامی که کودک مکیدن انگشت را ترک نمی کند موجب می شود تا فک بالا تغییر حالت دهد و از حالت طبیعی خود خارج شود.

 

مکیدن انگشت در کودکان 

نوک زبانی صحبت کردن

هنگامی که فک حالت طبیعی خود را به دلیل مکیدن انگشت از دست بدهد باعث می شود تا فک حالتی پیدا کند که منجر به نوک زبانی صبحت کردن کودک شود. این مساله در برخی از کودکان مشاهده شده و معمولا راه حل آن ارتودنسی است.

رشد ناهماهنگ دندان ها

رشد ناهماهنگ دندان ها نیز از دیگر پیامدهای منفی در مکیدن انگشت کودکان به شمار می رود. عدم قرار گیری صحیح دندان دو فک بر روی یکدیگر از جمله شایع ترین پیامدهای مکیدن انگشت در سنین بالاتر است.

 

ترک عادت مکیدن انگشت در کودکان

برخی از والدین برای ترک این عادت در کودکان به زور متوسل می شوند و هنگامی که کودک انگشت خود را در دهان گذاشت به زور دست او را از دهان بیرون می کشند. در صورتی که به زور متوسل شدن می تواند تاثیر بدی بر ذهنیت کودک بر جای بگذارد. کودک را لجباز می شود و ممکن است خیلی دیرتر دست از این کار بکشد. اما اصولی ترین روش برای ترک این عادت در کودک دلبندمان چیست؟

ایجاد محدودیت

برای او قانون وضع کنید. به طور مثال به او بگویید که مکیدن انگشت در مقابل مهمان کار زشتی است و هنگامی که به مهمانی می رویم یا مهمان در خانه حضور دارد در مقابل او انگشت را دهان نگذار. زمان خاصی را برای او در نظر بگیرید . مثلا به او بگویید که فقط در هنگام خواب می توانی انگشتت را بمکی.

از او تعریف کنید

یکی از موثرترین روش ها در ترک یا ایجاد عادات در کودکان این است که از آن ها تعریف کنید. زمانی که قانون را رعایت کرد و در مقابل مهمان اقدام به مکیدن انگشت خود نکرد از او تعریف کنید. استفاده از جملاتی مانند ” اجازه نداری انگشتت را بمکی ” می تواند حالت لجبازی را در کودک تقویت کند و اثرات منفی بر او بگذارد.

به او اعتماد به نفس بدهید

اغلب کودکان استرس زیادی را نسبت به بزرگ شدن تجربه می کنند و مکیدن انگشت را راهی برای آرامش و کاهش استرس در نظر می گیرند. شما به عنوان والدین وظیفه دارید که این آرامش خاطر را در قابل جملات مختلف به او منتقل کنید و خیال او راحت کنید که همیشه در کنارش هستید و او را تنها نمی گذارید. این کار موجب می شود تا اضطراب کودک به میزان چشم گیری کاهش پیدا کند و مکیدن انگشت را خیلی زودتر کنار بگذارد.

 

مکیدن انگشت در کودکان

خوداگاهی را در او تقویت کنید

اغلب اوقات این عمل به صورت ناخودآگاه صورت می گیرد. شما با تقویت خودآگاهی می توانید مانع از انجام این کار توسط کودک شوید. به طور مثال هنگامی که در حال مکیدن انگشت خود است به او تلنگر بزنید. و او را متقاعد کنید که به صورت آگاهانه از مکیدن انگشت خود امتناع کند. شما با انجام کارهایی سرگرم کننده نیز می توانید حواس او را از مکیدن انگشت پرت کنید.

از فلفلی کردن انگشت او بپرهیزید

در زمان های قدیم برای اینکه کودک از مکیدن انگشت منع کنند انگشت او را فلفلی می کردند. متاسفانه این کار بار روانی منفی را به همراه دارد و به کودک استرس و اضطراب زیادی را منتقل می کند. به شما پیشنهاد می کنیم هیچ گاه از این روش برای ترک کودک استفاده نکنید.

الگو سازی کنید

الگوسازی به این معنی است که می توانید یکی از شخصیت های مورد علاقه کودک را برای او الگو کنید. به طور مثال به او بگویید که ”  تا حالا دیدی تام و جری انگشت خودشون رو بمکند؟ ” با الگوسازی می توانید تا حد زیادی در ترک عادت مکیدن انگشت در کودکان موفق عمل کنید.

 

Join the Discussion