Skip links

مضرات مسواک برقی را بشناسید !

مضرات مسواک برقی

تا چه حد با مضرات مسواک برقی یا مسواک الکتریکی آشنا هستید؟ آیا تصور می کنید که کودکان گزینه مناسبی برای استفاده از آن هستند؟ واقعیت این است که اگر مسواک برقی به درستی استفاده نشود می تواند عوارض جانبی چون آسیب های لثه و در نهایت شل شدگی دندان را در پی داشته باشد و از آنجایی که معمولا کودکان نمی توانند استفاده ی درستی از آن داشته باشند ممکن است دچار مشکلات دندانی خطرناکی بشوند. اما مشکل اینجاست به خاطر راحتی استفاده از این نوع از مسواک و چرخشی که این مسواک ها دارند، جذابیت بسیاری برای کودکان ایجاد می کنند.

اگه نگران دندان های فرزندتان هستید حتما سری به صفحه ی مخصوص به کودکانمون بزنید

مسواک برقی برای خودتان نه کودک!! 

 • اولین گروه از افرادی که می توانند کاندید استفاده از مسواک برقی باشند افرادی هستند که ارتودنسی انجام داده اند. اغلب افرادی که سیم و براکت بر روی دندان خود دارند با بهداشت دهان خود مشکل پیدا می کنند. زیرا مواد غذایی در بین سیم ها تجمع می کند و ممکن است با مسواک معمولی برطرف نشود. مسواک های برقی به دلیل ساختار و سرعت بالایی که دارند می توانند به خوبی تمام بخش های دهان را تمیز کنند.
 • گروه بعدی که قصد داریم به شما معرفی کنیم کسانی هستند ک مسواک زدن برایشان جذابیتی ندارد. به عبارت دیگر در مسواک زدن تنبل هستند. این افراد در معرض تشکیل پلاک های دندانی و عواقب آن هستند. اگر ظاهر و لبخندتان برای شما مهم است و نمی خواهید به دلیل تنبلی و تغییر رنگ دندان هایتان نازیبا به نظر برسید استفاده از مسواک برقی گزینه مناسبی برایتان محسوب می شود.

 

 • در خصوص به کار گیری مسواک برقی برای کودکان محتاط باشید. زیرا لثه کودکان بسیار آسیب پذیرتر از بزرگسالان است. اغلب کودکان مسواک برقی برایشان جذابیت زیادی دارد اما به دلیل عدم آگاهی در نحوه صحیح استفاده از آن دچار مشکلات جانبی مانند خون ریزی لثه و آسیب های جدی می شوند. به طور کلی بهتر است که این نوع از مسواک ها برای کودکان تجویز نشود اما اگر اصرار به این کار دارید بهتر است قواعد استفاده از آن را به آن ها آموزش دهید. برای اطلاعات بیشتر از مسواک زدن کودکان مقاله مربوطه را در لینک بخوانید.

 

مضرات مسواک برقی

مضرات مسواک برقی برای کودکان و بزرگسالان

بسیاری از متخصصین دندانپزشکی اعتقاد دارند که مسواک برقی به خودی خود برای دندان و لثه مضر نیست بلکه این ضررها به دلیل استفاده نا صحیح از آن به وجود می آید. در ادامه به این نوع از مضرات اشاره می کنیم.

آسیب دیدن مینای دندان 

اغلب افراد هنگامی که از مسواک برقی استفاده می کنند آن را به شدت بر روی دندان های خود به عقب و جلو حرکت می دهند و تصور می کنند که با این کار دندان هایشان تمیزتر خواهد شد. در صورتی که این تصور اشتباه است و اگر مدت زیادی با این روش مسواک بزنید به زودی شاهد تضعیف مینای دندان خواهید بود و هنگامی که مینای دندان ضعیف شود مشکلاتی مانند حساسیت های دندانی رخ می دهد.

ناراحتی های لثه

برخی از کودکان و بزرگسالان بعد از استفاده از مسواک برقی دچار خون ریزی لثه می شوند. خون ریزی لثه اغلب در افرادی اتفاق می افتد که دارای لثه حساسی هستند. این افراد به هیچ عنوان نباید از مسواک برقی استفاده کنند و مسواک معمولی با برس نرم برای آن ها تجویز می شود.  اما دسته دیگری از افراد که دچار هیچ گونه حساسیت لثه ای نیستند نیز در صورت عدم استفاده صحیح از مسواک برقی دچار این مساله خواهند شد. پس مسواک برقی در این شرایط توصیه نمی شود زیرا ادامه داشتن مشکلات لثه و عدم درمان آن می تواند به مرور زمان موجب شل شدگی دندان و در نهایت افتادن آن ها شود.

التهاب دهان و دندان

تحقیقات ثابت کرده که برخی از مشکلات و التهابات دهان و دندان علاوه بر اینکه به دلیل عدم رعایت بهداشت اتفاق می افتد می تواند دلیل ژنتیکی نیز داشته باشد. اگر شما دارای این مشکل هستید و یا به دلیل انتقال این ژن از شما به فرزندتان او هم دچار التهاباتی شده است نباید از مسواک برقی استفاده کنید. زیرا تشدید التهابات از مضرات مسواک برقی محسوب می شود و در مدت زمان کوتاهی ممکن است منجر به پارگی لثه شود.

برای اطلاع از خدمات استثنایی و عالی ما به فرزند عزیزتان با:

همراه باشید

انواع مختلف مسواک برقی

معمولا تفاوت مسواک های برقی در نحوه چرخش آن هاست. در ادامه به معرفی چند نمونه از آن ها می پردازیم.

چرخشی

اغلب مسواک های برقی که در بازار موجود هستند از نوع چرخشی می باشند. چرخش دایره ای با 7500 تا 3000 دور در دقیقه می تواند به خوبی دندان های شما را براق کند. اگر سر مسواک را در هنگام استفاده به درستی نگیرید دچار مضرات مسواک برقی خواهید شد.

صوتی

آیا مضرات مسواک برقی در استفاده از مدل صوتی بیشتر است؟ مسواک های برقی صوتی سرعت چرخش بالاتری نسبت به نوع اول دارند. میزان چرخش آن ها به 31000 دور در دقیقه می رسد.

اولتراسونیک

در مدل اولتراسونیک برس مسواک به کناره های دندان و لثه ارتعاش می کند. این روش می تواند تا حد زیادی پلاک ها و باکتری های موجود در دندان و لثه را از بین ببرد و مضرات مسواک برقی را کاهش دهد .

 

مضرات مسواک برقی

نکته مهم

متخصصان دندانپزشکی اطفال به والدین توصیه می کنند که حدالامکان مسواک برقی را برای کودک تهیه نکنند و او را به استفاده از مسواک های معمولی با برس نرم ترغیب کنند زیرا کودکان دارای لثه هایی بسیار حساس و آسیب پذیر هستند که عدم استفاده از صحیح از مسواک برقی موجب بروز مشکلات عدیده ای برای آن ها خواهد شد. در آخر هم برای تصمیم گیری بهتر بین مسواک برقی یا معمولی می توانید مقاله مربوطه را در لینک مطالعه کنید. اگر همچنان در مورد مسواک برقی سوالی برایتان باقی مانده حتما با متخصصین مطب دکتر کوشکی در میان بگذارید.

Opinions

 1. Post comment

  سلام خسته نباشید چگونه از آسیب های مسواک برقی پس جلوگیری کنیم؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ممنون از شما. باید حتما دقیت کنید که مسواک برقی را به لثه و دندان های خود فشار ندهید و اینکه بگذارید خود مسواک به آرامی بر روی دندان هایتان حرکت کند. در مقالات دیگر ما می توانید نحوه صحیح مسواک زدن را نیز مطالعه کنید.

   Permalink

Join the Discussion