Skip links

مشکلات ترک دندان و راه های درمان آن

مشکلات ترک دندان

مشکلات ترک دندان علاوه بر آسیب‌هایی که به وضعیت سلامت فرد وارد می‌کند زیبایی او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. ترک دندان انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها به دلایل مختلفی به وجود می‌آید. ترک مویی، کاسپ و شکستن ریشه دندان از شایع‌ترین انواع شکستگی هستند. در این مطلب به بررسی مشکلات ترک دندان و بررسی جوانب مختلف آن می‌پردازیم. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

ترک دندان

یکی از مشکلات ترک دندان که در بسیاری از افراد شایع است ترک‌های مویی است. این ترک‌ها که معمولا در دندان‌های قدامی به وجود می‌آید باعث بروز خط‌هایی زرد یا سفید بر روی دندان می‌شوند که امروزه با روش‌هایی مانند ونیر کامپوزیت قابل درمان هستند. شکستن تنقلاتی مانند پسته و بادام با دندان‌های قدامی از مهم‌ترین عوامل در ایجاد این نوع از ترک‌ها هستند.

انواع ترک دندان 

عوامل زیادی در بروز شکستگی دندان دخیل است. بهتر است به محض مشاهده این عارضه سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است ریشه دندان آسیب ببیند و شما  نتوانید در مدت کوتاهی آن را تشخیص دهید.

ترک مویی 

همان‌طور که اشاره کردیم ترک‌های مویی یکی از شایع‌ترین ترک‌ها در دندان‌های جلویی افراد است. از مشکلات ترک دندان می‌توان به درد آن اشاره کرد اما در نوع ترک‌های مویی درد خاصی مشاهده نمی‌شود و جای نگرانی نیز وجود نخواهد داشت. اگر جنبه زیبایی برای شما اهمیت دارد می‌توانید برای ترمیم مینای دندان به دندانپزشک مراجعه کرده و از روکش‌های کامپوزیتی برای پوشش ترک استفاده کنید. ترک‌های مویی با توجه به خطوط زرد یا سفیدی که بر روی دندان ایجاد می کنند لبخند و زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهند .

ترک کاسپ

ترک یا شکستگی کاسپ به نوعی از شکستگی گفته می‌شود که در سطح جونده دندان رخ می‌دهد. هنگامی که دندان را عصب کشی کرده باشید دیواره دندان سست‌تر می‌شود و احتمال شکستگی دیواره آن وجود دارد. عوامل دیگر مانند برخورد جسم سخت به دندان نیز این اتفاق رخ خواهد داد. شکستگی کاسپ معمولا دردناک است و بلافاصله برای درمان باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام گیرد.

مشکلات ترک دندان

شکستگی عمیق دندان

شکستگی عمیق دندان می‌تواند موجب آسیب به ریشه یا بافت عصبی آن شود. ایجاد ضربه‌های ناگهانی که از آن‌ها به‌عنوان تروما یاد می‌شود از مهم‌ترین دلایل در شکستگی‌های عمیق محسوب می‌شود. یکی از نشانه‌های آسیب به ریشه دندان خونریزی از درون دندان به همراه درد شدید است. متاسفانه عصب دندان در صورت آسیب دیدگی قابل ترمیم نیست و باید کشیده شود .

شکستگی عمودی ریشه 

هنگامی که شکستگی دندان از ریشه یا عصب شروع شود به آن شکستگی عمودی ریشه گفته می‌شود. این نوع از شکستگی نیز با درد همراه است که خونریزی را نیز می‌توان یکی دیگر مشکلات ترک دندان در بخش ریشه دانست.

علت ترک دندان

عوامل مختلفی در ایجاد ترک دندان موثر است که در این بخش به مهم‌ترین آن ها اشاره می‌کنیم. این عوامل در کودکان و بزرگسالان مشترک است و برای درمان آن باید سریعا اقدام کرد. زیرا سلامت دندان‌‌ها بخش مهمی از سلامت فرد محسوب می‌شود که در صورت بروز هر‌گونه اختلال در آن‌ها کل سیستم سلامت فرد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

ساییده شدن دندان‌ها

ساییده شدن دندان‌ها به مرور زمان بر اساس چند عامل رخ می‌دهد. اولین عامل افزایش سن است. افرادی که سن بالایی دارند شاهد ساییدگی در مینای دندان آن‌ها هستیم. این افراد معمولا بیشتر از سایرین در معرض مشکلات ترک دندان قرار می‌گیرند. عامل مهم دیگری که در ساییدگی دندان موثر است ژنتیک است. برخی از افراد در سنین کم به تدریج مینای دندان خود را از دست می‌دهند و ظاهر دندان آن‌ها مایل به تیرگی است. این افراد نیز در معرض ترک‌های دندانی قرار می‌گیرند.

دندان قروچه 

دندان قروچه یکی از مشکلاتی است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده می‌شود. دنداپزشکان مهم‌ترین عامل دندان قروچه را استرس و فشار عصبی می‌دانند. این افراد به مرور زمان و در صورت تداوم دندان قروچه ترک‌هایی بر روی مینای دندان آن‌ها به وجود می‌آید که در صورت عدم درمان شاهد گستردگی ترک‌ها خواهیم بود .

خوردن مواد غذایی سرد و گرم به‌طور همزمان 

حتما می‌دانید که مصرف خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی با دمای متفاوت و به‌طور همزمان می‌تواند به شدت برای سلامت دندان‌ها مضر باشد. افرادی که خوراکی و نوشیدنی‌های سرد و گرم را بدون فاصله زمانی می‌خورند چند برابر بیشتر از سایرین در معرض مشکلات ترک دندان قرار می‌گیرند. بهتر است فاصله زمانی چند دقیقه‌ای را رعایت کنید تا دمای مینای دندان به حالت نرمال برسد.

شکستن مواد غذایی سخت 

شکستن پسته , بادام و تنقلات با دندان‌ها از دیگر عوامل ترک دندان است. بسیاری از کودکان با انجام این کار به دندان‌های خود آسیب می‌رسانند. دندان‌های شیری نسبت به دندان‌های دائمی از مقاومت کمتری برخوردار هستند و بیشتر دچار شکستگی و ترک خوردگی می‌شوند.

مشکلات ترک دندان

 

بهترین روش درمان ترک‌های دندان 

بهترین روش درمان برای ترک‌های دندانی استفاده از کامپوزیت ونیر است. کامپوزیت ونیر ماده‌ای سفید و همرنگ دندان است که با قرار گرفتن بر روی مینا می‌تواند ظاهری طبیعی و زیبا را به دندان هدیه دهد و ضعف‌های ظاهری دندان را پوشش دهد. در این روش دندانپزشک اقدام به تراشیدن مقدار جزیی از مینای دندان می‌کند تا کامپوزیت ونیر به خوبی بر روی مینا قرار بگیرد. سپس آن را با اشعه سفت می‌کند. این روش نه تنها در درمان مشکلات ترک دندان موثر است بلکه جنبه زیبایی نیز دارد و می‌توان موارد زیادی از جمله نابهنجاری‌های جزئی , وجود فاصله بین دندان و را نیز درمان کرد. هزینه کامپوزیت ونیر به عواملی مانند کیفیت , مهارت دندانپزشک , میزان ترک دندان و دارد.

علائم ترک خوردگی دندان

حساسیت دندان 

اغلب افرادی که دچار ترک خوردگی‌های عمیق در دندان می‌شوند به دمای سرد و گرم حساس می‌شوند. این حساسیت می‌تواند به مواد غذایی و دمای هوا باشد و دندان‌ها دچار درد و تیرکشیدگی خواهند شد.

خط های زرد 

هنگامی که دندان دچار ترک می‌شود باکتری و مواد غذایی در بین ترک‌ها نفوذ می‌کند و بعد از مدت زمان کوتاهی شاهد ایجاد خط‌های زرد بر روی مینای دندان خواهیم بود. این لکه‌ها با رعایت بهداشت دهان و دندان کاهش پیدا می‌کنند اما استفاده از بهترین روش درمان یعنی کامپوزیت ونیر می‌تواند جلوه طبیعی را به دندان برگرداند.

عفونت دندان

اگر ترک خوردگی دندان عمیق باشد و از بخش ریشه یا عصب شروع شده باشد احتمال بروز عفونت و آبسه در آن وجود دارد. اگر شاهد عفونت‌های لثه‌ای هستید حتما برای معاینه به دندانپزشکان متخصص مراجعه کنید.

 

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

Join the Discussion