Skip links

5 مسکن فوری درد دندان کودک و ویژگی های هرکدام

مسکن فوری درد دندان کودک

استفاده از مسکن فوری درد دندان کودک می توانیم دردهای ناشی از پوسیدگی و مشکلات ریشه ای را کاهش دهیم. اغلب کودکان در سنین پایین دندان درد را تجربه کرده اند. این بیماری به شدت برای آنها طاقت فرساست. در این مواقع بهترین کار درمان لحظه ای و کاهش درد آنها بوسیله ی مسکن هاست و سپس مراجعه به دندانپزشکی کودکان.

محلول آب نمک، کمپرس یخ، استفاده از آنتی بیوتیک هایی چون ایبوپروفن و استامینوفن و بی حسی موضعی بنزوکائین برای کاهش درد مقطعی دندان کودکان پیشنهاد میشود.

اگه به فکر درمان کامل فرزندنتان هستید

دندانپزشکی کودکان

درد دندان کودکان

مسکن فوری درد دندان کودکان تا چه حد می تواند کارساز باشد؟ کودکان از معایب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان آگاهی ندارند. به همین خاطر بیشتر از افراد بزرگسال در معرض آسیب قرار می گیرند. دردهای ناشی از پوسیدگی و مشکلات ریشه ای دندان بسیار آزار دهنده است و تحمل آن برای کودک دشوار می باشد. اگر با درد شدید مواجه شدید بهتر است با استفاده از مسکن فوری درد دندان کودک اقدام به تسکین آن کنید.

 

علت درد دندان در کودکان چیست؟

بهتر می دانیم که قبل از اینکه به سراغ درمان و تسکین درد دندان برویم ابتدا به علل آن اشاره ای داشته بشیم. هنگامی که والدین علت دندان درد کودکان را بدانند راحت تر می توانند از بروز آن پیشگیری کنند. دندانپزشکان متخصص اطفال بهترین راه جلوگیری از پوسیدگی و درمان درد دندان در کودک را پیشگیری می دانند. همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده و هست.

حساسیت های دندانی

هنگامی که مینای دندان دچار فرسایش می شود لایه محافظ دندان نازک می شود. هنگام نوشیدن غذاهای سرد و گرم دندان به شدت تیر می کشد و این مساله برای کودکان به شدت آزار دهنده است. هر چه مینای دندان فرسایش بیشتری داشته باشد درد دندان شدید تر می شود. یکی از بهترین راهکارها برای کاهش حساسیت های دندانی فلوراید تراپی یا وارنیش فلوراید است که در همین سایت به تفصیل به آن پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر از هزینه فلوراید تراپی کودکان می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

بیماری های لثه

اغلب بیماری های لثه اگر درمان نشوند باعث بروز درد خواهند شد. معمولا بیماری های لثه به دلیل تشکیل پلاک و عفونت های ناشی از آن اتفاق می افتد. هنگامی که کودک به درستی مسواک نمی زند و یا در مسواک زدن تنبلی می کند باقی مانده مواد غذایی بر روی سطح دندان , روی لثه , بین دندان ها و … باقی می ماند و این مساله منجر به تشکیل پلاک و عواقب آن خواهد شد.

 

تب کودکان برای دندان

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان از شایع ترین علل درد دندان در کودکان و همچنین بزرگسالان است. مهم ترین عامل پوسیدگی دندان عدم صحیح مسواک زدن کودکان و خوردن خوراکی های قندی مانند آب نبات , نوشابه و …. است. در هنگام بروز پوسیدگی نقطه ای از مینای دندان به حدی فرسایش پیدا می کند که تبدیل به پوسیدگی می شود و اگر نسبت به درمان آن بی توجه باشید پوسیدگی به عمق دندان نفوذ می کند و باعث می شود تا به ریشه و عصب دندان آسیب های جدی وارد شود.

 

5 مسکن فوری درد دندان کودک

اکنون که به شاخص ترین عوامل در دندان درد اشاره کردیم به سراغ معرفی 5 مسکن فوری درد دندان کودک می پردازیم تا والدین با کمک آن ها بتوانند تا حدود زیادی درد کودک را تسکین دهند. البته لازم به ذکر است که این راهکارها موقتی است و در صورتی که کودک شما مشکل جدی مانند پوسیدگی های عمیق , مشکلات لثه و عصب دندان دارد باید برای درمان قطعی به کلینیک های متخصص کودکان و دندانپزشکان مراجعه کنید. زیرا دندان های کودک ( شیری و دائمی ) آسیب پذیر هستند و در صورتی که نسبت به درمان آن ها بی توجه باشید باید هزینه سنگینی را در آینده پرداخت کنید.

 

محلول آب و نمک

محلول آب و نمک یکی از رایج ترین روش ها به عنوان مسکن فوری درد دندان کودک استفاده می شود. نمک به طور ذاتی خاصیت تسکین دهندگی دارد به همین خاطر اگر با آب ولرم یا گرم ترکیب شود می تواند برخی از درد های دندانی را آرام کند. اگر علاوه بر درد شاهد تورم لثه در کودک بودید نیز می توانید از این روش درمانی استفاده کنید. بدین منظور یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید. توجه داشته باشید که باید آب گرم باشد. زیرا آب سرد نه تنها موجب تسکین درد دندان کودک نمی شود بلکه ممکن است باعث تشدید آن شود. بعد از اینکه محلول مورد نظر را درست کردید باید روزی 3 بار به مدت 30 ثانیه آن را به کودک بدهید تا در دهان غرغره کند. نمک خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارد و می تواند باکتری های موجود در دهان کودک را از بین ببرد. ریشه بسیاری از دردهای دندانی تجمع باکتری است.

 

کمپرس یخ

کمپرس یخ نیز در دسته مسکن فوری درد دندان کودک قرار می گیرد که از قدیم الایام در تسکین دردهای مختلف از آن استفاده می شده است. هنگامی که عضوی از بدن به وسیله یخ سرد می شود سیگنال های درد را احساس نخواهد کرد. اگر کودک شما از درد دندان شکایت می کند باید مقداری یخ را در حوله یا پلاستیک قرار دهید و به آرامی در نزدیکی دندانی که درد می کند قرار دهید. نکته مهمی که در استفاده از این روش وجود دارد این است که قرار دادن کمپرس یخ به طور مستقیم بر روی دندان موجب تشدید درد آن خواهد شد. به همین دلیل توصیه می شود که کمپرس را نزدیکی و دندان کناری آن بگذارید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

 

تب کودکان برای دندان

نخ دندان

برخی از درد های دندانی به دلیل گیر کرد موا غذایی در بین دندان است. اگر کودک شما بعد از صرف وعده غذایی از درد دندان گلایه می کند باید او را ترغیب کنید که دندان هایش را نخ بکشد. البته شما نیز میتوانید این کار را برای او انجام دهید. در مطلب دیگری به آموزش صحیح نخ دندان کشیدن اشاره کردیم. اگر استفاده از آن را آموزش ندیده اید می توانید به این مطلب مراجعه کنید. بهترین کار برای پیشگیری از بروز درد در کودکان این است که او را عادت به نخ دندان کشیدن کنید زیرا هرگز مسواک زدن به تنهایی کفایت نمی کند. نخ دندان را بعد از حلقه کردن در دور انگشتتان باید در بین دندان هایی که درد می کند بکشید تا به خوبی بین آن تمیز شود. بعد از اتمام کار باید با خمیر دندان حاوی فلوراید و خمیر دندان مخصوص کودکان دندان های کودک مسواک زده شود.

 

آنتی بیوتیک ها

برخی از آنتی بیوتیک ها نیاز به نسخه دندانپزشک ندارند و شما می توانید به عنوان مسکن فوری درد دندان کودک از آن ها استفاده کنید. البته تا جایی که ممکن است به سراغ این روش نروید و تلاش کنید با به کار گیری راهکارهایی که قبلا گفتیم درد کودک را تسکین دهید. آنتی بیوتیک هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن می تواند کارساز باشد.

 

بی حسی موضعی

ماده ای تحت عنوان بنزوکائین به عنوان بی حسی موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی از این روش استفاده کنید که درد کودک بسیار شدید است و صبر کافی برای مراجعه به دندان پزشک ندارد. نکته مهمی که در استفاده از بی حسی های موضعی وجود دارد این است که بیش از حد نباید آن ها را به کار برد. زیرا در صورتی که دندان شما با مشکل جدی روبرو باشد آن را احساس نخواهید کرد و روند بیماری پیشرفت می کند.

راه حل مشکل دندان درد کودک شما برای همیشه!

توصیه مهم در استفاده از مسکن فوری درد دندان کودک

اگر با استفاده از مسکن فوری درد دندان کودک شاهد تسکین او بودید به هیچ عنوان از مراجعه به پزشک صرف نظر نکنید. زیرا دردهای دندانی باید به طور ریشه ای معالجه شوند .

چه نوع آنتی بیوتیکی برای دندان درد کودکان مناسب است؟

بهتر است ابتدا با پزشک مشورت شود ولی اگر شرایط ویژه است از استامینوفن و ایبوپروفن می شود استفاده کرد

روشی گیاهی برای درمان دندان درد وجود دارد؟

راه های مختلفی وجود دارد. مثلا آغشته کردن پارچه ای تمیز با سرکه سیب و گذاشتن بر روی دندان راهکار خوبی است

استفاده از نمک می تواند باعث کاهش درد دندان شود؟

توجه کنید نمک را به تنهایی استفاده نکنید. بلکه از محلول آب و نمک که آب حتما باید گرم باشد استفاده و غرغره شود.

Join the Discussion