Skip links

آموزش صحیح مسواک زدن کودکان

مسواک زدن کودکان

آموزش صحیح مسواک زدن کودکان موجب می شود تا همیشه دندان هایی سالم و تمیز داشته باشند. زیبایی لبخند بچه ها نیز به دلیل رسیدگی به بهداشت دهان و دندان است. اغلب والدین نمی دانند که چگونه باید به کودک خود آموزش بدهند. به همین دلیل در این مقاله می پردازیم به آموزش صحیح مسواک زدن کودکان تا با خواندن و عمل کردن به آن بتوانید از بروز مشکلات آتی جلوگیری کنید. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

عدم مسواک زدن کودکان باعث چه عواملی می شود؟

عدم مسواک زدن کودکان موجب به وجود آمدن مسائلی مانند تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان ها خواهد شد. اگر کودک در سنین کم دچار این مشکلات شود دندان های شیری خود را زودتر از موعد از دست خواهد داد و این مساله می تواند رشد و سلامت دندان های دائمی را تحت الشعاع قرار دهد. از این رو والدین وظیفه آموزش کودکان را مبنی بر صحیح مسواک زدن بر عهده دارند. قبل از اینکه به این موضوع بگپردازیم ابتدا بهتر است مشخصات مسواک مناسب کودکان را با هم بررسی کنیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید نقش تغذیه در پوسیدگی دندان را مطالعه کنید.

 

مسواک مناسب کودکان

مسواک زدن کودکان باید با مسواک مناسب صورت بگیرد زیرا دندان ها و لثه های آن ها حساس و آسیب پذیر هستند. برای اطلاعات بیشتر هم می توانید مقاله نکاتی برای مسواک زدن کودکان را مطالعه کنید.

نرم باشد

همان طور که اشاره کردیم لثه کودکان آسیب پذیر است و به هیچ عنوان نباید از مسواک های زبر استفاده کنند. زیرا موجب خون ریزی لثه و تحلیل رفتن آن خواهد شد. از طرفی تضعیف مینای دندان و افزایش آلرژی به دماهای سرد و گرم جزو پیامدهای منفی مسواک های زبر به شمار می روند. مناسب ترین مسواک برای کودکان مسواک هایی هستند که دارای رشته های نرم و انعطاف پذیر اند. این نوع از مسواک ها به خوبی توانایی از بین بردن جرم و پلاک های دندان را دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مربوط به متخصص لثه کودکان را بخوانید.

مخروطی باشد

مسواک هایی که به شکل مخروطی طراحی شده اند نسبت به مسواک های عادی برای کودکان مناسب ترند. این مسواک ها دارای سر مخروطی شکل هستند که موجب می شود کودک در حین تمیز کردن دندان هایش رشته های مسواک زیر لثه او را نیز تمیز کند. قرار گرفتن رشته های مخروطی در زیر لثه می تواند باقی مانده غذاها و جرم های احتمالی را از بین ببرد و به افزایش سلامت دهان و دندان کودک کمک شایانی بکند.

 

مسواک زدن کودکان

اندازه سر مسواک مناسب باشد

طبیعتا دهان کودکان نسبت به بزرگسالان کوچک تر است به همین دلیل باید از کوچک ترین سایز مسواک برای آن ها استفاده شود. اغلب مسواک ها دارای سه سایز هستند. سایزهای بزرگ نمی تواند به خوبی دندان کودک را تمیز کند و دسترسی آن را به دندان هایی مانند دندان آسیاب محدود می کند. این دندان نسبت به دندان های جلویی دارای احتمال بالاتری از پوسیدگی هستند.

 

 روش صحیح مسواک زدن کودکان

بعد از اینکه نکات بالا را در انتخاب و خرید مسواک کودک در نظر گرفتید و مسواک مناسبی را برای او تهیه کردید باید بر طبق مطلب زیر اقدام به آموزش صحیح مسواک زدن کودکان کنید. روش صحیح مسواک زدن کودکان به صورت افقی می باشد.

مسواک زدن کودکان

روش افقی یکی از محبوب ترین و ساده ترین روش های مسواک زدن دندان می باشد. این روش برای کودکانی است که دارای دندان های شیری می باشند ولی در دوره دندانی مختلط بهتر است از این روش استفاده نشود.

در این روش الیاف مسواک بر روی دندان قرار گرفته و مسواک به صورت افقی( Scrub ) بر روی دندان ها عقب و جلو می رود. این روش به قدری سادست که بعد از مدتی کودکان بالاتر از 3 یا 4 سال هم می توانند از این روش برای مسواک زدن دندان های خود استفاده کنند. توصیه به والدین این است که در صورتی که آن ها دندان کودکشان را مسواک می زنند، به این موضوع توجه داشته باشند که ترتیت مشخصی برای حرکت افقی در مسواک ردن دندان کودکشان داشته باشند تا فراموش نکنند کدام قسمت دندان کودک را مسواک زده اند. سعی کنید این روش را به کودکانتان نیز در حین مسواک زدن آموزش دهید تا آرام آرام خودشان این کار را انجام دهند.

 

مسواک زدن کودکان 

نحوه انتخاب مسواک برای کودکان دارای دندان حساس

برخی از کودکان و حتی بزرگسالان دارای دندان های حساسی هستند. این حساسیت اغلب به دلیل تضعیف مینای دندان به وجود می آید که موجب می شود تا دندان به مواد غذایی و نوشیدنی های سرد و گرم واکنش نشان بدهد. این واکنش می تواند به صورت تیر کشیدن و درد باشد که حس ناخوشایندی است. اگر کودک شما دارای این مساله است باید در انتخاب مسواک او بسیار دقت کنید. مسواک هایی در سطح بازار موجود هستند که جزو مسواک های ” نرم ” و ” خیلی نرم ” دسته بندی می شوند. این مسواک ها حداقل سایش را با مینای دندان دارند و به آن آسیبی نمی رسانند. به عبارتی دیگر از افزایش حساسیت دندانی جلوگیری می کنند. همچنین اگر کودک شما دچار آبسه دندان و عفونت های لثه ای است استفاده از این نوع مسواک ها توصیه می شود.

نکته مهمی که باید در خصوص مسواک زدن کودکان و مسواک های نرم و خیلی نرم مد نظر داشته باشید این است که به دلیل ساختاری که این مسواک ها دارند بیشتر از مسواک های معمول مستعد تجمع باکتری هستند به همین دلیل باید زودتر از مسواک های معمولی تعویض شوند. عمر مسواک های معمولی بین 3 تا 6 ماه است اما مسواک های نرم و خیلی نرم را باید در بازه زمانی 2 ماهه تعویض کرد.

 

Join the Discussion