Skip links

مسواک زدن زبان و تاثیر آن بر سلامت دندان

مسواک زدن زبان

مسواک زدن زبان موجب می‌شود تا سلامت دندان‌های شما تضمین شود. زیرا زبان ساختاری دارد که باکتری‌ها می‌توانند در بین پرزهای آن پنهان و در تمام دهان پراکنده شوند. تمیز کردن زبان به وسیله مسواک کاری بسیار آسان است که می‌توانید بعد از هر وعده غذایی آن را انجام دهید. اما برخی از افراد در حین مسواک زدن زبان دچار حالت تهوع می‌شوند. راهکار چیست ؟ در این مطلب به جوانب مختلف تمیز کردن زبان با مسواک خواهیم پرداخت. همچنین شما می‌توانید با مطب دکتر کوشکی متخصص لثه کودکان در صورت بروز هرگونه مشکل در تماس باشید.

یکی از فاکتورها در حفظ و ارتقای سلامت دندان‌ها مسواک زدن زبان است. بسیاری از افراد از فواید تمیز کردن زبان با مسواک بی‌خبر اند و تصور می‌کنند که این کار تاثیر زیادی بر سلامت دندان‌های آن‌ها ندارد. در صورتی که تمیز کردن و مسواک زدن زبان می‌تواند به میزان چشم‌گیری در تجمع باکتری‌ها و باقی ماندن مواد غذایی بر روی زبان جلوگیری کند. زبان دارای پرزهایی است که باکتری‌ها می‌توانند به راحتی در بین آن‌ها نفوذ کنند و در سرتاسر دهان پخش شوند. تمیز کردن زبان باید توسط مسواک‌هایی با برس نرم انجام شود تا سلامت زبان نیز حفظ شود.

فواید مسواک زدن زبان 

تنفس خوشبو

اغلب افرادی که از بوی بد دهان رنج می‌برند هیچ‌گاه زبان خود را مسواک نمی‌زنند. مسواک کردن زبان موجب می‌شود تا باکتری‌ها از سطح زبان پاکسازی شوند و بوی بد دهان را از بین ببرند. همان‌طور که بارها اشاره کردیم از مهم‌ترین عوامل در ایجاد بوی بد دهان تجمع باکتری بر روی سطح دندان و زبان است که استفاده از مسواک، دهان شویه و نخ دندان می‌تواند در رفع این مشکل به شما کمک کند. اما این نکته را فراموش نکنید که تمیز کردن پشت زبان نیز مانند سطح آن از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا پشت زبان نیز محل مناسبی برای تجمع باکتری‌ها و باقی مانده مواد غذایی است.

تقویت قدرت چشایی

ساختار زبان به نحوی است که در سطح آن پرزهایی وجود دارد. این پرزها قدرت چشایی دارند و می‌توانند مزه‌های مختلف را تشخیص دهند . هنگامی که در طولانی مدت زبان خود را تمیز نکنید لایه‌ای از باکتری و سلول‌های مرده بر روی آن تشکیل می‌شود که می‌تواند قدرت چشایی آن را کاهش دهد. تمیز کردن زبان با مسواک‌های نرم به میزان زیادی در از بین بردن لایه‌های مرده و باکتری موثر است و حتی می‌تواند رنگ زبان را به رنگ اصلی خود که صورتی است برگرداند.

بهبود رنگ زبان 

حتما تا به حال افرادی را دیده‌اید که زبان آن‌ها تغییر رنگ داده است. این مشکل در افرادی که سیگار می‌کشند و یا نوشیدنی‌هایی مانند قهوه مصرف می‌کنند شایع‌تر است. اما تنها این افراد نیستند که به تیرگی زبان دچار می‌شوند بلکه افرادی که در بهداشت دهان و دندان کوشا نیستند هم دچار این مساله خواهند شد. هنگامی که اقدام به تمیز کردن زبان با مسواک می‌کنید رنگ زبان بهبود پیدا می‌کند و مواد زاید از روی آن پاک خواهد شد. از مهم‌ترین فواید مسواک زدن علاوه بر مواردی که گفتیم بهبود رنگ زبان نیز هست.

جلوگیری از قارچ و برفک دهان

افرادی که دچار قارچ و برفک‌ دهان می‌شوند معمولا افرادی هستند که سطح بهداشت دهان و دندان آن‌ها بسیار پایین است. زیرا مهم‌ترین عامل در ایجاد این عارضه رشد باکتری و قارچ در دهان است. برفک‌ها معمولا با داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند برطرف خواهد شد اما احتمال برگشت مجدد آن‌ها نیز وجود دارد. هنگامی که زبان خود را با مسواک تمیز می‌کنید از تجمع قارچ در دهان خود جلوگیری می‌کنید و از برگشت مجدد قارچ‌ها جلوگیری خواهد شد.

مسواک زدن زبان

پیشگیری از بیماری لثه 

بیماری لثه که از آن به عنوان بیماری پریودنتال نیز یاد می‌شود موجب تحلیل بافت لثه و در نهایت عفونت و از بین رفتن دندان‌ها می‌شود. مهم‌ترین عامل در بروز این بیماری ایجاد عفونت بر اثر تجمع باکتری در دهان است. اگر زبان خود را به مدت طولانی تمیز نکنید و مسواک زدن زبان را پشت گوش بیندازید باکتری‌هایی که بر روی زبان تجمع کرده‌اند در دهان و روی لثه‌ها نیز پخش می‌شوند و باعث به وجود آمدن التهاب، تورم و قرمزی در لثه‌ها خواهند شد. بیماری پریودنتال علائم مختلفی دارد که خون‌ریزی لثه در حین مسواک زدن یکی از آن هاست. در مطلبی تحت عنوان بیماری پریودنتال چیست و چه نشانه‌هایی دارد ؟ به‌طور مفصل درباره این بیماری و راه‌های درمان آن صحبت کردیم.

جلوگیری از حالت تهوع در مسواک زدن زبان

ایجاد حالت تهوع در هنگام مسواک زدن زبان بسیار شایع است. اما این حالت نباید شما را از تمیز کردن زبان پشیمان کند. بلکه باید با استفاده از راهکارهایی که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره می‌کنیم حالت تهوع را کاهش دهید و آن را از بین ببرید تا مسواک زدن برای شما تبدیل به امری لذت بخش شود.

مسواک را عمود نگه دارید 

بهترین روش برای جلوگیری از حالت تهوع در هنگام مسواک زدن زبان این است که مسواک را به حالت عمودی در دست بگیرید و آن را به آرامی در یک سمت زبان حرکت دهید تا تمام نقاط حساس زبان پاکسازی شوند. مسواک را به سرعت بر روی سطح زبان نکشید زیرا علاوه بر آسیب به زبان می‌تواند موجب تشدید حالت تهوع نیز باشد.

مسواک زدن زبانزبان را محکم نگه دارید

اگر جزو افرادی هستید که در هنگام تمیز کردن زبان با مسواک دچار حالت تهوع می‌شوید یک راهکار ساده وجود دارد که می‌تواند شما را از این احساس آزار دهنده نجات دهد و آن هم این است که در هنگام مسواک زدن، زبان خود را محکم در پشت دندان‌ها فشار دهید. انجام این کار می‌تواند حس تهوع را در شما به شدت کاهش دهد و باعث شود تا تمیز کردن زبان را تا مرحله انتهایی انجام دهید.

از راه دهان نفس بکشید

در حین تمیز کردن زبان با مسواک از راه دهان تنفس کنید. به این صورت که دم از راه بینی و بازدم از راه دهان باشد. این روش باعث می‌شود تا عضلات زبان و گلو آرام شوند و احساس تهوع در شما کاهش یابد.

از تراشنده ها استفاده کنید

ابزاری تحت عنوان تراشنده در داروخانه موجود است که از آن برای تمیز کردن زبان استفاده می‌کنند. اگر نمی‌توانید بر حالت تهوع غالب شوید می‌توانید از تراشنده‌ها کمک بگیرید و زبان را تمیز کنید. این تراشنده‌ها نه تنها برای افراد بزرگسال بلکه برای کودکان نیز قابل استفاده هستند.

از نخ دندان استفاده کنید

اگر حالت تهوع در شما شدید است و با انجام راهکارهایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم نمی‌توانید بر آن غلبه کنید به شما توصیه می‌کنیم از نخ دندان برای پاکسازی زبان استفاده کنید. بدین منظور مقداری از نخ دندان را بین دو انگشت خود حلقه کنید و به صورت رفت و برگشتی بر روی زبان بکشید. بهتر است که بعد از هر وعده غذایی این کار را انجام دهید و سپس شروع به مسواک زدن دندان‌ها کنید. استفاده از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید موجب نفوذ فلوراید در پرزهای زبان شده و کاملا آن را تمیز می‌کند.

با دکتر کوشکی متخصص لثه کودکان همراه باشید.

Join the Discussion