Skip links

مراقبت دهان پس از کشیدن دندان

مراقبت دهان پس از کشیدن دندان

مراقبت دهان پس از کشیدن دندان : پس از یک درمان اساسی مانند کشیدن دندان باید از دهان خود مراقبت الزم رابعمل آورید. برای مداوای جراحات دهان از دستورات زیر پیروی کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

کشیدن دندان چیست؟

کشیدن دندان عملی است که در آن یک متخصص دندانپزشکی، یک یاچند دندان شما را در می آورد که برای کودکان نیز لازم است حتما به دندانپزشکی کودکان مراجعه کنند. قبل از کشیدن دندان به شما داروی بی حسی تزریق می شود و یا اطراف محل دندان بی حس شود.

پس از کشیدن دندان چه اتفاقی رخ می دهد؟

مراقبت دهان پس از کشیدن دندان :

زمانی که اثر داروی بی حسی از بین می رود شما ممکن است اندکیاحساس ناراحتی کنید. بزاق دهان شما ممکن است به علت خونریزی در دهان، در یکی دو روز بعد به رنگ صورتی درآید. بزاق دهان خود را بیرون نریزید چون این کار می تواند باعث خونریزی بیشتر شود.

داروی بیهوشی ممکن است در شما احساس خستگی ایجاد کند. پس از کشیدن دندان سعی کنید مدتی استراحت کنید. با شروع بهبود، محل دندان لثه و گونه های شما متورم می شود و ممکن است احساس دردی را در محل دندان تجربه کنید. پس از حدود 4 روز محل دندان بتدریج بهبود پیدا می کند.

در صورتی که محل دندان خونریزی کند چکارباید انجام دهم؟

پس از کشیدن دندان یک گاز استریل در محل دندان فرو می کنند. تا زمانی که متخصص دندانپزشکی توصیه کرده با دندان ها روی گاز فشار وارد کنید. برای خونریزی های احتمالی بعدی چند گاز دیگر نیز به شما داده می شود. در صورتی که پس از خروج از بیمارستان، محل دندان خونریزی کند، مقداری گاز را لوله کرده و به شکل توپ کوچکی درآورید و در محل دندان قرار دهید و سپس حدود 30 دقیقه با دندان روی آن فشار وارد کنید.

یادآوری: حداقل 12 ساعت از مکیدن محل دندان، تف کردن، شستن دهان، یا فروکردن انگشست در دهان خودداری کنید از خوردن نوشیدنی های داغ و غذاهای سفت برای مدت 24 ساعت پرهیز کنید، از نوشیدن الکل و کشیدن سیگار پرهیز کنید و برای مدت حداقل 24 ساعت از فعالیت شدید خودداری کنید. از مصرف آسپرین خودداری کنید مگر اینکه دکتر تجویز کرده باشد.

درد زیادی دارم، چکار باید بکنم؟

اگر درد زیادی دارید، داروهای ضد دردی غیر از آسپرین مصرف کنید. غذاهای سرد مانند ماست و بستنی میتواند اندکی درد شما را تسکین دهد.

پس از کشیدن دندان چطور از دهان خودمراقبت کنیم؟

در چند روز اول پس از کشیدن دندان، سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که راحت جویده می شوند مانند پاستا، پوره سیب زمینی، فرنی یا سوپ. برای جلوگیری از ایجاد جراحت در دهان سعی کنید با طرف دیگر دهانتان غذا بخورید. حدود 24 ساعت پس از کشیدن دندان، دهانتان رابا آب نمک کم کم شستشو دهید و پس از صرف غذا حدود یک هفته این کار را تکرار کنید.

Join the Discussion