Skip links

کاربرد لیزر در دندانپزشکی چیست ؟

لیزر در دندانپزشکی

کاربرد لیزر در دندانپزشکی یکی از نشانه‌های تحول در این علم است. در سال‌های گذشته تمام درمان‌های کلینیکی به وسیله تیغ جراحی و همراه با خون‌ریزی انجام می‌شد اما از هنگامی که لیزر پا به دنیای دندانپزشکی گذاشته شاهد درمان بسیاری از بیماری‌ها به وسیله آن بوده‌ایم. در این مطلب به کاربرد لیزر در دندانپزشکی و جوانب مختلف آن می‌پردازیم. همچنین شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

امروزه لیزر در دندانپزشکی از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است و بسیاری از روش‌های درمانی و زیبایی به کمک آن قابل انجام می‌باشد. لیزر نوعی نور تقویت شده است که در طول موج‌های مختلفی می‌توان از آن استفاده کرد. در مواقعی مانند کنترل درد، جراحی و بسیاری کارهای دیگر شاهد کاربرد لیزر در دندانپزشکی هستیم.

یک باور قدیمی در برخی از افراد وجود دارد که تصور می‌کنند لیزر باعث جهش ژنتیکی و ایجاد سرطان می‌شود در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و لیزرهایی که در علم دندانپزشکی از آن استفاده می‌شود دارای طول موج قرمز و مادون قرمز هستند که هیچ خطری برای انسان و سلامتی او ندارند.

انواع لیزر در دندانپزشکی

لیزرهایی که در علم دندانپزشکی استفاده می‌شوند دارای دو دسته اصلی هستند که می‌توان به کم‌توان ( غیرتهاجمی ) و پرتوان ( تهاجمی ) اشاره کرد. هر کدام از آن‌ها برای انجام روش‌های درمانی خاصی مناسب می‌باشند.

لیزرهای کم توان

لیزرهای کم‌توان که از آن‌ها با عنوان لیزر غیرتهاجمی یاد می‌شود دارای قدرتی کمتر از 5, 0 وات هستند که اغلب در مواقعی مانند درمان‌های ضد التهابی از آن استفاده می‌شود. ترمیم سلول‌ها نیز یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای لیزر کم‌توان محسوب می‌شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای استفاده از روش‌های جراحی مستقیم از لیزر برای درمان استفاده کنند. زیرا نه تنها درد کمتری را به بیماری تحمیل می‌کند بلکه فرآیند ترمیم و بهبود نیز سریع‌تر انجام خواهد شد.

لیزرهای پر توان

لیزرهای پرتوان یا تهاجمی دارای توانی بالاتر از 5,0 وات هستند که انجام جراحی‌های سنگین از آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع از لیزر درد بیشتری را به بیمار منتقل می‌کند اما در کل نسبت به جراحی با تیغ و نخ بخیه ارجحیت دارد.

لیزر در دندانپزشکی

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

تشخیص پوسیدگی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای لیزر در علم دندانپزشکی تشخیص پوسیدگی دندان با استفاده از دستگاه‌های مخصوص است. این دستگاه‌ها میزان پوسیدگی را به صورت عددی نشان می‌دهد که از لیزرهای آرگون و دایود در آن‌ها استفاده می‌شود. مزایای استفاده از این دستگاه‌ها تشخیص سریع و راحت پوسیدگی است که کار بیمار و دندانپزشک را به مراتب آسان‌تر می‌کند. اما یکی از معایب تشخیص پوسیدگی دندان با لیزر می‌توان به خطاپذیر بودن این دستگاه‌ها اشاره کرد. زیرا در بسیاری از مواقع وجود پلاک و جرم بر روی دندان را نیز به عنوان پوسیدگی تشخیص می‌دهند و دندانپزشک را دچار گمراهی می‌کنند. به همین دلیل هنوز هم از روش‌های قدیمی و سنتی مانند عکس‌برداری رادیو گرافی از پوسیدگی، نوع آن و گستردگی آن استفاده می‌کنند.

تراش مینای دندان

بسیاری از افراد در مواجه با دستگاه‌های دندانپزشکی و شنیدن صدای آن‌ها دچار ترس و هراس می‌شوند. لیزر در این شرایط به کمک بیمار می‌آید. اکنون دستگاه‌هایی وجود دارند که می‌تواند بدون انجام بی حسی و استفاده از دستگاه‌های چرخنده با صدای نابهنجار عملیات تراش مینای دندان را انجام دهد. از مزایای این روش ایمنی بالای آن است و اگر دندانپزشک دارای مهارت و تجربه باشد می‌تواند خاطره‌ای خوش از درمان‌های دندانپزشکی را در ذهن بیمار ثبت کند. اما معایبی که در استفاده از این دستگاه برای تراش دندان وجود دارد سرعت پایین آن در تراش دادن مینا، هزینه شارژ بالا و گرانی دستگاه هاست. اما قطعا در طی زمان شاهد پیشرفته شدن این دستگاه‌ها و رفع معایب آن‌ها خواهیم بود.

بلیچینگ دندان

افرادی که به دلایل مختلف دچار تغییر رنگ در مینای دندان هستند می‌توانند برای سفید کردن آن‌ها و بلیچینگ به دندانپزشک متخصص مراجعه کنند. در حالت عادی و استفاده از روش‌های قدیمی علمیات سفید کردن دندان‌ها حدود 2 ساعت زمان می‌برد اما اگر قصد داشته باشید از کاربرد لیزر در دندانپزشکی بهره ببرید این زمان به 10 دقیقه کاهش پیدا می‌کند. در این روش باید از ژل‌های سفید کننده برای افزایش اثر بخشی لیزر نیز استفاده کرد. از مزایای سفید کردن دندان با لیزر سرعت انجام کار و کسب نتیجه رضایت بخش است . از معایب آن نیز می‌توان به هزینه بالای بلیچینگ لیزری را نسبت به بلیچینگ سنتی اشاره کرد. همچنین شارژ این دستگاه‌ها هزینه بالایی خواهند داشت. دستگاه‌های بلیچینگ لیزری از لیزر آرگون و دایود برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند.

لیزر در دندانپزشکی

عصب کشی

یکی از دلایل آسیب‌دیدگی  عصب دندان نفوذ عفونت به درون آن است. افرادی که دچار عفونت‌های ریشه‌ای هستند قبل از عصب کشی باید محیط آن کاملا ضد عفونی شود اما به دلایل مختلف دسترسی به برخی از مناطق عصب غیر ممکن است. لیزر می‌تواند به ضد عفونی کردن محل مورد نظر کمک کند و عصب کشی را با کیفیت بهتری انجام دهد. دستگاه‌های روتاری که مخصوص عصب کشی دندان هستند قابلیت‌های مختلفی دارند. هزینه استفاده از این دستگاه‌ها زیاد است اما اگر قصد دارید از این روش استفاده کنید باید علاوه بر هزینه عصب کشی هزینه شارژ دستگاه را نیز بپردازید.

درمان آفت دهان

آفت دهان عارضه‌ای دردناک است که هنوز دانشمندان نتوانسته‌انند علت آن را پیدا کنند. در روش‌های سنتی بین 5 تا 7 روز و به وسیله کورتون‌ها می‌توان آفت دهان را درمان کرد. اما لیزر در این بیماری هم وارد عمل شده و می‌تواند در عرض 48 ساعت به درمان آن بپردازد. نکته و مزیت مهمی که در درمان آفت دهان با لیزر وجود دارد کاهش شدید عود آن است. افرادی که از این روش استفاده می‌کنند نسبت به افرادی که درمان‌های سنتی را انجام می‌دهند از برگشت بیماری به میزان قابل ملاحظه‌ای در امان هستند.

جراحی لثه

جراحی لثه با لیزر شامل دو دسته است که استفاده از لیزر در هر کدام از آن‌ها باعث کسب نتیجه بهتر و مطلوب‌تر می‌شود.

درمان بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال که به عنوان بیماری لثه نیز شناخته می‌شود بر اثر عفونت و تشکیل جرم و پلاک بر روی آن تشکیل می‌شود. این بیماری باعث تحلیل لثه و از بین رفتن آن می‌شود. در درمان این بیماری باید لثه کنار گذاشته شود و جرم‌های تشکیل شده در زیر آن به طور دستی برداشته شوند. لیزر در این شرایط به ضد عفونی کردن محل کمک می‌کند و می‌تواند محیط لثه را استریل کند.

زیبایی

یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم لیزر در دندانپزشکی انجام کارهای زیبایی است. حتما تا به حال افرادی را دیده‌اید که طول تاج دندان‌های آن‌ها کوتاه است و در هنگام خندیدن بخش زیادی از لثه آن‌ها نمایان می‌شود. به این نوع از لبخندها، لبخند لثه‌ای گفته می‌شود. لیزر‌های کم توان در این شرایط وارد عمل می‌شوند و می‌توانند بافت لثه را در جهت افزاش طول تاج دندان بردارند. امروزه به میزان زیادی از این روش برای زیباسازی لبخند استفاده می‌شود.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

Join the Discussion