Skip links

لکه بر روی دندان کودکان را جدی بگیرید

لکه بر روی دندان

لکه بر روی دندان کودک و تغییر رنگ آن ها یکی از مشکلات شایع در بین کودکان است. لکه هایی که بر روی دندان کودکان ایجاد می شود عامل یکسانی ندارد بلکه می تواند منشا آن را به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم بندی کرد که هر کدام از آن ها را در این مطلب پی می گیریم. ایجاد لکه بر روی دندان کودکان را جدی بگیرید تا از مشکلات آتی پیشگیری شود .برای کسب اطلاعات بیشتر از دندان پزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.لکه بر روی دندان 

لکه بر روی دندان کودک

هیچ چیز به اندازه بروز لکه بر روی دندان نمی تواند یک لبخند زیبا را تحت تاثیر قرار دهد. افراد در تمام سنین ممکن است دچار این عارضه بشوند اما موضوع بحث در خصوص لکه بر روی دندان کودکان و بررسی جوانب مختلف آن است. بروز لکه ها به دو دلیل عمده رخ می دهند که از آن ها به عنوان عامل داخلی و عامل خارجی یاد می کنیم. ابتدا به عوامل خارجی اشاره می کنیم.

عوامل خارجی در بروز لکه های دندانی 

لکه هایی که بر اثر عوامل خارجی بر روی دندان به وجود می آیند اغلب مربوط به مینای دندان می شوند که به راحتی می توان آن ها را با روش های درمانی کلینیکی بهبود داد و آن ها را به طور کامل برطرف کرد. معمولا لکه هایی که بر روی مینای دندان تشکیل می شوند به دو رنگ زرد و قهوه ای هستند.

لکه های زرد دندانی 

تشکیل لکه های زرد از رایج ترین مشکلات در کودکان است که علل مختلفی دارد. در این بخش شایع ترین علل بروز لکه های زرد بر روی دندان اشاره می کنیم.
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان 
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مهم ترین دلیل به وجود آمدن لکه های زرد بر روی دندان کودکان و همچنین بزرگسالان است. در صورتی که عدم توجه به بهداشت دهان و دندان طولانی شود باعث می شود تا باکتری های مختلفی بر روی مینای دندان تجمع کنند و اصطلاحا باعث به وجود آمدن پلاک بر روی آن شود. پلاک ها رنگ دندان را به زرد متمایل می کنند و به مرور زمان منشا عفونت های لثه ای خواهند شد. بهترین روش برای از بین بردن لکه بر روی دندان این است که کودک دوبار در روز با استفاده خمیردندان حاوی فلوراید دندان های خود را مسواک بزند. این مساله را فراموش نکنید که کشیدن نخ دندان قبل از مسواک ضروری است زیرا عامل اصلی در بروز پوسیدگی پنهان محسوب می شود.
تغذیه نامناسب 
رژیم غذایی نامناسب و مصرف بی رویه نوشیدنی هایی مانند نوشابه و …. می تواند بعد از گذشت مدتی لکه هایی را بر روی دندان کودک ایجاد کند. نوشیدنی ها و مصرف مواد غذایی در کودکان باید با احتیاط صورت بگیرد زیرا بروز هر گونه مشکل بر روی دندان های شیری می تواند رویش و سلامت دندان های دائمی را تحت الشعاع قرار دهد .
داروها 
مصرف برخی از داروها در سنین کودکی باعث می شود تا لکه های زرد بر روی دندان کودکان تشکیل شود. در اغلب اوقات با قطع مصرف داروها شاهد برطرف شدن آن ها هستیم اما به طور کلی لکه هایی که بر اثر عوامل خارجی به وجود می آیند معمولا ماندگاری زیادی ندارد و به محض از بین رفتن عامل خارجی لکه ها نیز از بین خواهند رفت.لکه بر روی دندان 

لکه های قهوه ای 

لکه های قهوه ای نسبت به لکه های زرد از شیوع بیشتری در بین کودکان برخوردار است. این لکه ها نیز عوامل مختلفی دارند که به آن ها اشاره می کنیم.
قطره آهن 
استفاده از قطره آهن در کودکان امری لازم و ضروری است. اما متاسفانه یکی از عوارض مصرف این قطره تغییر رنگ دندان کودکان است. برخی از والدین به طور خود سرانه اقدام به قطع مصرف می کنند در صورتی که فقر آهن در سنین کودکی می تواند موجب اختلال در عملکرد ذهنی , تمرکز و بسیاری مشکلات دیگر در بزرگسالی شود. اگر کودک شما قطره آهن مصرف می کند و شاهد تغییر رنگ در دندان های او هستید به شما پیشنهاد می کنیم از راهکارهایی مانند مصرف قطره با قطره چکان استفاده کنید. قطره را در ته حلق کودک خالی کنید تا تماسی با مینای دندان پیدا نکند. راهکار دیگری که در این باره وجود دارد این است که بعد از مصرف قطره آهن با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب اقدام به پاک کردن دندان های کودک کنید. برای آشنایی با این موضوع به شما پیشنهاد می کنیم مقاله “ سیاهی دندان با قطره آهن ” را در همین سایت مطالعه کنید.
پوسیدگی 
پوسیدگی ها از دیگر علل تغییر رنگ دندان و بروز لکه بر روی آن می شوند. پوسیدگی ها به این دلیل که بر روی مینای دندان حفره ایجاد می کنند ظاهری تیره رنگ دارند. اگر به پوسیدگی دندان توجه نکنید و در طولانی مدت اقدام به درمان آن نکنید موجب آسیب رسیدن به ریشه و عصب دندان خواهد شد. افزایش حساسیت دندان نسبت به دمای سرد و گرم از عوارض نفوذ پوسیدگی به عصب دندان است.
فلوروزیس
فلوروزیس به معنای مسمومیت ناشی از فلوراید است. فلوراید ماده ای طبیعی است که موجب استحکام و تقویت مینای دندان می شود. این ماده در اغلب آب های آشامیدنی موجود است اما علاوه بر آن می توان در خمیر دندان ها نیز آن را یافت. این نوع از مسمومیت باعث به وجود آمدن دو نوع لکه بر روی دندان کودک می شود. لکه های سفید در هنگام مسمومیت های خفیف و لکه های قهوه ای در زمان مسمومیت های شدید رخ می دهد. 

عوامل داخلی در بروز لکه های دندانی

لکه هایی که به دلیل مشکلات داخلی بر روی دندان به وجود می آیند شیوع کمتری نسبت به لکه های خارجی دارند و معمولا درمان آن ها نیز سخت تر است زیرا به ساختار اصلی دندان که شامل پالپ , عاج , مینا و سمنتوم است آسیب می رساند. اما این سوال پیش می اید که چه عواملی در بروز لکه های خارجی موثر هستند؟

تروما 

تروما یا ضربه های ناگهانی که به دندان وارد می شود موجب آسیب رساندن به اجزای اصلی و ساختار مهم دندان می شود. زمانی که دندان با ضربه ناگهانی مواجه می شود دچار آسیب در عصب شده که به صورت خون ریزی , تغییر رنگ , بیرون زدگی عصب و … خود را نشان می دهد. این عارضه به دلیل شیطنت های کودکی , تصادفات و دعواها به وجود می آید. اگر والدین شاهد ضربه های ناگهانی به دندان کودک بودند باید سریعا او را نزد دندانپزشک متخصص کودکان ببرند. زیرا عدم توجه به این مشکل می تواند باعث اختلال در خون رسانی به دندان و از دست دادن سلامتی آن شود.

تتراسایکیلین

تتراسایکیلین نوعی از آنتی بیوتیک است که اگر خانم های باردار در حین بارداری آن را مصرف کنند بعد از تولد کودک شاهد تغییر رنگ دندان های او خواهند بود. زیرا ترکیباتی که در این ماده وجود دارد بر روی ساختار کلی و سیستم بدن کودک تاثیرات منفی بر جای می گذارد.

درمان لکه‌های روی دندان کودکان 

درمان لکه بر روی دندان باید بعد از تشخیص منشا لکه باشد. لکه هایی که به دلیل مصرف قطره آهن و یا داروها به وجود می آیند و منشا خارجی دارند سریع تر برطرف می شوند فقط کافی است تا عامل بیرونی از بین برود و مصرف آن قطع شود. اما زمانی که منشا لکه داخلی است باید تمهیداتی دیگر اندیشیده شود.

جرم گیری 

اگر تغییر رنگ دندان بر اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد باید دندان ها توسط دندانپزشک جرم گیری شود تا پلاک های تشکیل بر روی آن ها از بین برود. بر طرف کردن این پلاک ها با دستگاه مخصوص و بی حسی موضعی انجام می گیرد. تا چند روز بعد از انجام جرم گیری دندان با حساسیت هایی مواجه می شود که خیلی زود رفع خواهد شد.

سفیده کننده ها 

سفید کننده ها و شوینده هایی مانند دهان شویه ها و خمیردندان های سفید کننده می توانند تاثیر مثبتی بر روند پاکسازی دندان ها از لکه ها ایفا کنند. اما فراموش نکنید که زمانی باید از این شوینده ها استفاده کرد که مصرف عامل بیرونی قطع شده باشد.

درمان پالپ 

همان طور که گفتیم یکی از عوامل داخلی در ایجاد لکه بر روی دندان مشکلات ریشه ای مانند تروما است. زمانی که درمان های صحیحی بر روی ریشه دندان صورت بگیرد لکه ها ناپدید خواهند شد.با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Join the Discussion