Skip links

علت لق شدن زود هنگام دندان شیری چیست ؟

لق شدن زود هنگام دندان شیری

لق شدن زود هنگام دندان شیری امری رایج در کودکان است که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. کودکان به هیچ عنوان نباید با دندان لق شده بازی کنند و یا والدین زود تر از موعد آن را بکشند زیرا ممکن است موجب بروز مشکل در ریشه دندان شیری شود و رشد دندان دائمی را با مشکل مواجه کند. در ادامه به بررسی لق شدن زود هنگام دندان شیری خواهیم پرداخت. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

موقع لق شدن زود هنگام دندان شیری چه کار باید کرد ؟

اغلب والدین با مشاهده لق شدن زود هنگام دندان شیری دچار نگرانی می شوند. برخی از آن ها تصمیم می گیرند که زود تر از موعد کودک را به نزد دندانپزشک اطفال ببرند و دندان او را بکشند. متاسفانه تصوری اشتباه در بین والدین وجود دارد و آن هم این است که دندان شیری اهمیت زیادی ندارد و دیر یا زود از دهان کودک جدا می شود پس اگر آن را بکشیم مشکلی پیش نخواهد آمد. در صورتی که این تصور و باور غلط ریشه بسیاری از مشکلات کودک در بزرگسالی خواهد شد. یکی از مهم ترین معایب کشیدن زود هنگام دندان های شیری آسیب رساندن به عصب و ایجاد اختلال در رشد دندان دائمی است و کودک درد زیادی را متحمل خواهد شد.

 

دلایل لق شدن زود هنگام دندان شیری

عوامل مختلفی در لق شدن دندان شیری کودکان وجود دارد که موجب می شود کودک زود تر از زمان مورد نظر یعنی 7 سالگی دندان های شیری خود را از دست بدهد. اما مهم ترین عوامل کدامند؟

 

رشد زود هنگام دندان دائمی

رشد زود هنگام دندان دائمی را می توان اولین دلیل در لق شدن دندان شیری دانست. نرمال ترین سن برای رشد دندان های دائمی 7 سالگی است اما برخی از کودکان زود تر از این زمان رشد دندان دائمی را تجربه می کنند.

زمانی که دندان دائمی شروع به رشد می کند ریشه دندان شیری را تحلیل می برد و با انداختن آن از بیرون لثه خود را جایگزین او می کند. در این زمان دندان شیری دچار لق شدگی می شود و در نهایت می افتد.

 

لق شدن زود هنگام دندان شیری

پوسیدگی دندان شیری

کودکان در سن پایین اهمیت زیادی به بهداشت دهان و دندان نمی دهند و نسبت به بزرگسالان دچار پوسیدگی زود هنگام دندان می شوند. اگر والدین آموزش های لازم را در این زمینه به فرزند خود ندهند کودک بعد از مدتی به دلایلی اعم از مسواک نزدن , خوردن مواد غذایی مضر و …. دچار آسیب های فراوانی می شوند. یکی از این آسیب ها تشکیل پلاک بر روی دندان است که به دلیل باقی ماندن مواد غذایی بر روی لثه و دندان به وجود می آید. در این هنگام لثه ها به دلیل تشکیل پلاک دچار مشکلاتی اعم از تحلیل رفتن , آبسه و عفونت می شود که می تواند موجب لق شدن زود هنگام دندان شیری در کودک شود. در صورتی که این مشکلات را در کودک مشاهده کردید باید او را به نزد دکتر دندانپزشک اطفال ببرید تا درمان های لازم انجام شود.

 

ضربه خوردن دندان شیری

کودکان در سن پایین دارای انرژی زیادی هستند به همین دلیل ضربه خوردن و شکستن دندان در آن ها ( به خصوص پسر بچه ها ) بسیار رایج و متداول است. اگر بعد از ضربه خوردن دندان شاهد لق شدگی آن بودید به هیچ عنوان آن را دست کاری نکنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید. زیرا دست کاری کردن و تکان دادن دندان لق موجب آسیب رساندن به ریشه و عصب آن خواهد شد.

 

نکات مهم

  • لق شدن زود هنگام دندان شیری کودک ممکن است موجب افتادن آن شود. معمولا افتادن دندان شیری با خون ریزی و سوزش همراه است و اغلب کودکان از دیدن خون در دهان خود وحشت می کنند. در این هنگام باید گاز پانسمان یا یک دستمال تمیز را بر روی محل افتادن دندان قرار دهید و از کودک خود بخواهید تا فک را روی هم فشار دهد. فشار دادن محل خون ریزی موجب انعقاد خون و قطع آن خواهد شد. معمولا زمان خون ریزی دندان بر اثر افتادن بسیار کوتاه است و بعد از یک ساعت بند می آید.
  • در هنگام خون ریزی دندان بهتر است از مواد غذایی سرد مانند بستنی استفاده کنید و یا کمپرس یخ را بر روی محل مورد نظر قرار دهید. خون ریزی معمولا با سوزش همراه است. برای تسکین آن می توانید از ژل بر روی لثه استفاده کنید. اگر باز هم خون بند نیامد حتما کودک را نزد دکتر دندانپزشک ببرید.
  • اگر دندان شیری مدت زمان زیادی لق ماند و از لثه جدا نشد باید به دندانپزشک مراجعه کنید. زیرا دلایل مانند وجود استخوان اضافه در لثه موجب می شود تا رشد دندان دائمی با تاخیر مواجه شود. دندانپزشک متخصص اطفال با انجام رادیو گرافی مشکل را شناسایی و برطرف می کند.

 

لق شدن زود هنگام دندان شیری

لق شدن دندان دائمی

برخی از والدین به نزد دکتر دندانپزشک می آیند و از لق شدن دندان دائمی کودکان ابراز نگرانی می کنند. متخصصین اظهار می کنند که : ” همان طور که ممکن است لق شدن زود هنگام دندان شیری در کودک اتفاق بی افتد ممکن است دندان دائمی او نیز دچار این مشکل شود . “

زمانی که مشاهده کردید دندان دائمی کودک لق شده باید سریعا اقدام به درمان آن کنید. زیرا جایگزینی برای دندان دائمی در کودکان وجود ندارد و لق شدن آن به معنی بروز مشکلاتی در لثه کودک است.

 

جرم گیری

اولین کاری که دندانپزشک متخصص اطفال انجام می دهد جرم گیری عمیق است. در این مرحله لثه به طور عمیق جرم گیری می شود و تمام باکتری ها و عفونت های احتمالی که موجب لق شدن دندان شده اند پاکسازی می شوند.

 

آتل

دندان دائمی در کودک نباید از لثه جدا شود. به همین دلیل برای رفع مشکل و ماندگار کردن آن در دهان می توان آن را آتل بندی کرد. در آتل بندی دندان لقه شده به دندان های کناری متصل می شود. آتل نوعی ابزار است که از فلزی باریک ساخته می شود که با نصب بر روی دندان و یا پشت آن دندان دائمی را بر جای خود محکم نگه می دارد.

 

گارد

گارد نوعی محافظ پلاستیکی است که کودک شب ها در هنگام خواب باید بر روی دندان خود بگذارد. گارد موجب می شود تا فشار های احتمالی بر اثر عواملی مانند دندان قروچه به حداقل برسد.

 

جراحی لثه

در صورتی که تمام مراحل بالا انجام شد و لق شدگی دندان دائمی کودک بر طرف نشد دنداپزشک اقدام به جراحی لثه می کند. در این عمل با پیوند بافت لثه مشکل لق شدگی دندان برطرف خواهد شد. در پیوند لثه اقدام به استفاده از بافت سالم لثه و قرار دادن در محل مورد نظر می کنند.

 

Join the Discussion