Skip links

هنگام لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه چه کنیم ؟

لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه

لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه عوامل مختلفی دارد که مهم ترین آن ” تروما ” است. تروما به معنی ضربه ناگهانی به دندان می باشد که موجب شکستگی , کنده شده و لق شدن دندان خواهد شد. لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه جزو رایج ترین مواردی است که در در سن پایین و به خصوص در پسر بچه ها رخ می هد. اما در این هنگام چه باید کرد؟ برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

چه عواملی باعث لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه می شود؟

هنگام لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه چه کنیم؟ ضربه خوردن دندان به هر دلیلی ممکن است اتفاق بی افتد. عواملی مانند دعوا , شکستن ماده سخت با دندان , تصادف و …. جزو این موارد هستند که اغلب زیر 13 سال رخ می دهند. زمانی که به دندان کودک ضربه وارد می شود پیامد های مختلفی گریبان گیر او خواهد شد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

کوفتگی

کوفتگی جزو اولین نشانه های ” تروما ” است. این علامت با تورم و درد همراه است و با انجام کمپرس سرد و مراقبت های صحیح به مرور زمان بهبود پیدا می کند و نیازی به مراجعه به پزشک نیست مگر اینکه خون ریزی مشاهده شود. در این صورت با مراجعه به پزشک و انجام رادیولوژی دندان کودکان می توان به سلامت آن پی برد.

کندن دندان

اگر ضربه ناگهانی شدید باشد ممکن است موجب کندن و جدا شدن دندان از لثه باشد. اگر دندان شیری بود و زود تر از موعد کنده شده است دندانپزشک اطفال می تواند با قرار دادن وسیله ای به نام نگهدارنده جای دندان شیری  را خالی نگه داشت تا برای رشد دندان دائمی فضا مهیا باشد.

لب پر شدن دندان

برخی از ضربه ها که منجر به لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه  می شوند موجب لب پر شدن دندان می شوند که اغلب در دندان های جلویی رخ می دهند چرا که در معرض ضربه قرار دارند. لب پر شدن دندان کودک را با روش های مختلفی مانند باندینگ , کامپوزیت و تاج مصنوعی درمان می کنند.

لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه

و اما مهم ترین پیامد منفی در خصوص وارد شدن ضربه را می توان لق شدن دندان دانست. لق شدن دندان دائمی و شیری هر دو به یک اندازه حائز اهمیت هستند. والدین در این هنگام باید موارد زیر را رعایت کنند.

لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه

اقدامات لازم پس از لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه

مراجعه

اگر والدین شاهد لق شدن دندان بودند باید سریعا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. زیرا لق شدن دندان امری خطرناک است و ممکن است ریشه دندان آسیب جدی بیند. دنداپزشک با انجام معاینات و بررسی های دقیق و سپس عکس برداری از ریشه دندان می توانند به مشکلات احتمالی پی ببرند.

نگهداری از تاج

ممکن است لق شدگی به شکستگی و یا بیرون افتادن تاج دندان منجر شود. اگر شاهد این مساله بودید باید به سرعت تاج دندان را نگهداری کنید و آن را همراه کودک به نزد دندانپزشک ببرید.

استفاده از مسوک نرم

بعد از انجام معاینت توسط دندانپزشک به شما توصیه می شود که کودک از مسواک نرم استفاده کنند. زیرا دندان در این حالت بسیار آسیب پذیر است و استفاده از مسواک های سفت می تواند آسیب های این امر را تشدید کند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله بهترین مسواک برای دندان را مطالعه کنید.

استفاده از دهان شویه

اگر ضربه وارد شدن به دندان کودک بر اثر زمین خوردگی باشد احتمال انتقال عفونت در آن زیاد است. به همین خاطر توصیه می شود که بعد از هر بار مسواک زدن از دهان شویه های حاوی مواد ضد عفونی کننده استفاده شود.

آمپول کزاز

 اگر در هنگام ضربه عفونت به دندان کودک منتقل شده است به شما توصیه می شود که از آمپول کزاز استفاده شود.  اگر 5 سال از زدن آمپول کزاز گذشته بهتر است آن را بار دیگر تکرار کنید.

روش درمان لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه

لق شدن دندان امری بسیار مهم است و اگر به آن بی توجه باشید موجب بروز بسیاری از مشکلات حتی در دوران بزرگسالی خواهد شد. اغلب کودکانی که به دلیل ” تروما ” دندان آن ها دچار لق شدگی شده است دارای دندان های شیری هستند. دندان های شیری مقدمه ای برای دندان های دائمی اند به همین دلیل در صورت بروز هر گونه مشکل باید سریعا اقدام به درمان آن کرد. دندانپزشک متخصص اطفال با روش های زیر اقدام به درمان کودک می کند.

لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه

پاکسازی عمیق لثه

دندانپزشک قبل از هر کاری باید اقدام به پاکسازی لثه کند. در حالت عادی وجود پلاک ها و باکتری ها در سطح لثه می تواند موجب لق شدگی دندان شود. اگر این لق شدگی بر اثر ضربه اتفاق بی افتد انجام پاکسازی عمیق لثه ها ضرورت بیشتری پیدا می کند.

اسپیلنت دندان

زمانی که دندان کودک لق می شود باید به وسیله اسپیلنت آن را به دندان های کناری متصل کرد تا این لق شدگی منجر به افتادن دندان و جدا شدن آن از لثه نشود. اسپیلنت نوعی ابزار فلزی است که از پشت دندان به دندان های مجاور وصل می شود.

برداشتن قسمتی از مینا

یکی دیگر از روش های درمانی لق شدگی دندان کودک این است که مقداری از مینای دندان تراش داده شود. تراش دادن و برداشتن مینا موجب می شود تا دندان مقداری سبک شود و وارد شدن نیروی اضافی به آن منجر به انحراف آن نشود.

نایت گارد

نایت گارد که به نام محافظ شبانه نیز شهرت دارد نوعی ابزار پلاستیکی است که بر اساس فرم دندان های کودک ساخته می شود و شب ها هنگام خواب در دهان قرار می گیرد. به این روش عواملی مانند فشار دادن فک بر روی همدیگر و دندان قروچه موجب افزایش لق شدگی دندان نخواهد شد.

Join the Discussion