Skip links

3 روش کاربردی برای ترمیم لب پر شدن دندان کودک

لب پر شدن دندان کودک

لب پر شدن دندان کودک یکی از مشکلات رایج کودکان است که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. ممکن است دندان بر اثر ضربه لب پر شود و ممکن است دلیل لب پر شدن آن خوردن نوشیدنی سرد و گرم به طور همزمان باشد. زمانی که دندان کودک به هر دلیلی دچار آسیب می شود باید او را سریعا نزد دندانپزشک اطفال ببرید تا با انجام معاینات دقیق میزان آسیب را بررسی کرده و به سرعت به معاینه ی آن بپردازد. در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی خطرناکی چون عفونت دندانها برای دندان کودک شما بوجود بیاید که در ادامه ی این مقاله، متخصصین  دندانپزشکی کودکان مطب دکتر کوشکی به دلایل لب پر شدن دندان کودک و  روش های ترمیم آن می پردازند.

ترمیم دندان آسیب دیده ی  کودکتان
لب پر شدن دندان کودک

دلایل لب پر شدن دندان کودک

لب پر شدن دندان کودک امری رایج است و والدین نباید از آن نگران باشند. بهتر است برای پیشگیری از این مساله اقدام به نگهداری صحیح از دندان ها کنیم. به طور مثال کودک را از شکستن تنقلاتی مانند فندق و پسته منع کنید زیرا شکستن خوراکی های سفت از عمده ترین دلایل لب پر شدن دندان کودک به شمار می رود. از طرفی قرار گرفتن در دمای بسیار سرد و بسیار گرم نیز می تواند از دلایل بروز این اتفاق باشد. اما زمانی که دندان کودک آسیب دید و لب پر شد دندانپزشک اطفال به چه روشی اقدام به ترمیم آن می کند ؟

روش های ترمیم دندان لب پر شده

دندانپزشک اطفال روش های مختلف برای ترمیم دندان کودک دارد که بنا بر نیاز از یکی از آن ها استفاده می کند. در ادامه به معرفی رایج ترین روش ها می پردازیم.

انجام تمامی روش های ترمیم دندان آسیب دیده ی کودک شما با بهترین متخصصین و متریال روز دنیا

باندینگ

باندینگ روشی است که با استفاده از مواد کامپوزیتی اقدام به پر کردن محل شکستگی دندان می کنند. ترمیم به وسیله کامپوزیت های دندانی از رایج ترین روش های ترمیم دندان در جهان است که بسیاری از افراد به دلیل جنبه زیبایی او برای زیبا سازی دندان ها نیز از آن استفاده می کنند. ترمیم لب پر شدن دندان کودک با این روش به این صورت است که ابتدا سطح دندان را به وسیله ژل به خوبی پاکسازی می کنند تا تمام آلودگی ها و مواد غذایی باقی مانده از روی سطح آن پاک شوند. زیرا در صورت وجود آلودگی ماده کامپوزیت به سطح دندان نمی چسبد. بعد از پاکسازی مواد کامپوزیت بر روی محل مورد نظر قرار می گیرد و سپس به وسیله نور لیزر بر جای خود محکم و سفت می شود. برای حالت دادن کامپوزیت از دستگاه هایی استفاده می کنند که می تواند اضافه آن را بردارد و آن را به حالت دندان شبیه تر کند.

افراد و کودکانی که از روش باندینگ استفاده می کنند باید تا پایان عمر مراقب آن باشند. زیرا ماده کامپوزیت به اندازه مینای دندان دارای استحکام نیست و بعد از ترمیم نباید ماده های سفت مانند تخمه و تنقلات با آن ها بشکنید. از طرفی باید میوه هایی مانند سیب را تکه تکه و خرد کنید زیرا گاز زدن میوه می تواند موجب شکسته شدن کامپوزیت شود.

لب پر شدن دندان کودک

تاج دندان

دندانپزشک اطفال زمانی از این روش ترمیمی استفاده می کند که بخش وسیعی از دندان کودک دچار شکستگی شده باشد. به طور مثال نصف دندان جلویی کودک بر اثر ضربه شکسته شده و روش ترمیم با کامپوزیت نمی تواند گزینه مناسبی برای آن باشد. به همین دلیل باید از تاج دندانی استفاده کرد. این نوع از تاج ها از جنس فلز , سرامیک و … هستند که بنا بر نیاز یکی از آن ها انتخاب می شود. معمولا تاج های سرامیکی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند زیرا دارای شبیه ترین ظاهر به دندان اصلی هستند و زیبایی بیشتری دارند. این تاج در محل شکستگی قرار می گیرد و معمولا به دو جلسه درمانی نیاز است. زیرا در جلسه اول باید رادیولوژی انجام شود و در جلسه دوم اقدام به نصب تاج کنیم.

روکش ونیر

روکش ونیر می تواند جایگزین روش ترمیمی کامپوزیت شود اما با این تفاوت که روکش ونیر تنها روی دندان را می پوشاند اما روکش کامپوزیت را می توانستید بر پشت دندان نیز بزنید تا استحکام آن افزایش پیدا کند. اما نگران نباشید زیرا روکش ونیر نیز از استحکام بالاتری برخوردار ست و جنس آن از سرامیک است. در این روش دندانپزشک متخصص اطفال حدود 1 میلی متر از سطح دندان کودک را می تراشد و روکش ونیر به خوبی بر روی دندان او قرار بگیرد. سپس یک قالب از دندان کودک تهیه می کند و آن را به لابراتوار می فرستد. بعد از امده شدن روکش ها دندانپزشک اقدام به تمیز کردن سطح دندان به وسیله ژل می کند و بعد از پاکسازی روکش ونیر را به وسیله چسب مخصوص بر روی آن قرار می دهد. با استفاده از دستگاه لیزر مواد شیمیایی چسب فعال می شوند و روند سفت شدن چسب شروع می شود. مراحل انجام روکش ونیز 1 تا 2 هفته به طول می انجامد.

لب پر شدن دندان کودک

روش مقابله با دندان شکسته در کودکان

زمانی که کودک دچار شکستگی دندان می شود والدین باید 3 کار اصلی را برای او انجام دهند.

 • برخی از شکستگی ها بر اثر ضربه اتفاق می افتند. این ضربه ها که به نام تروما شناخته می شوند ممکن است موجب ایجاد درد و تورم در دندان کودک کنند. اگر والدین شاهد درد دندان در کودک بودند باید با استفاده از مسکن هایی مانند استامینوفن اقدام به تسکین درد و سپس مراجعه به دندانپزشک کنند.
 • در اغلب مواقع لب پر شدن دندان موجب ایجاد یک لبه تیز می شود که می تواند زبان و لب کودک را زخمی کند. در این مواقع والدین می توانند مقدار آدامس جویده بر روی لبه دندان کودک قرار دهند و آن را بپوشانند تا به سایر اعضای دهان آسیب وارد نکند.
 • از گاز زدن و خوردن غذاهای سفت با دندان آسیب خورده و شکسته اجتناب کنید. در این دوران باید غذاهای نرم بخورید تا موجب افزایش بار اضافه بر روی دندان نشوید. زیرا دندانی که شکسته احتمال افزایش ترک و شکستگی در او زیاد است.

Opinions

 1. Post comment

  سلام خسته نباشید اگر دندان کودک لب پر شود برای ترمیم کدوم یک از روشا که گفتین بهتره؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ممنون از شما. بهتر است اول دندان معاینه شود و نوع و میزان لب پر شدن بیشتر سنجیده شود بعد با تصمیم دندانپزشک کودکان بهترین روش برای ترمیم انجام می گیرد. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

   Permalink

Join the Discussion