Skip links

آیا قرص فلوراید در ایران هم وجود دارد؟

قرص فلوراید

قرص فلوراید که تحت عنوان ” سدیم فلوراید یا سدیم فلوئورید ” در داروخانه های کشور به فروش می رسد می تواند به عنوان ماده ای برای افزایش مقاومت دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی آن ها داشته باشد. اما این نوع از قرص ها جزو آن دسته از قرص ها محسوب می شود که باید حتما توسط پزشک مصرف شود و مصرف خود سرانه آن موجب بروز عوارض جانبی خواهد شد. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

فلوراید چیست ؟

قرص فلوراید در برخی از مواقع می تواند گزینه مناسبی برای استفاده باشد. فلوراید ماده ای طبیعی در طبیعت است که بکار گیری آن در محصولاتی مانند خمیر دندان و دهان شویه ها موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان  می شود. برخی از کشورها برای افزایش سلامت دهان و دندان مردم اقدام به افزودن فلوراید به آب آشامیدنی کرده اند. تحقیقات نشان داده است که افرادی که از آب آشامیدنی حاوی فوراید استفاده می کنند تا دو برابر بیشتر از سایرین از دندان های سالمی برخوردار هستند. اما آیا فلوراید فقط به صورت ژل ” وارنیش فلوراید ” و یا در محصولاتی مانند خمیر دندان و دهان شویه وجود دارد؟ آیا استفاده از اینطور مواد نیز می تواند جایگزین مناسبی محسوب شود؟ این قرص در ایران نیز وجود دارد؟

قرص فلوراید

قرص فلوراید که با نام ” سدیم فلوراید ” عرضه می شود در مواردی محدود و طبق نظر پزشک متخصص تجویز می شود. توصیه متخصصین به افراد این است که به هیچ عنوان بدون تجویز آن ها اقدام به مصرف این قرص نکنید زیرا ممکن است دچار عوارض آن شوید.

چه افرادی می توانند از قرص فلوراید استفاده کنند؟

واقعیت این است که دندانپزشکان در دو حالت اقدام به تجویز این قرص می کنند. حالت اول زمانی است که نیاز به افزودن این قرص در رژیم غذایی کودکان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان هاست. حالت دوم هنگامی است که شخص در منطقه ای زندگی می کند که مقدار فلوراید آب آشامیدنی به شدت پایین است و ممکن است پاسخگوی نیاز بدن به این ماده نباشد.

مکانیسم تاثیر قرص سدیم فلوراید چگونه است؟

قرص فلوراید موجب افزایش پایداری و مقاومت مینای دندان و کریستال های استخوان ها می شود. همان طور که می دانید جنس دندان از استخوان است و فلوراید می تواند به خوبی مانع از ایجاد پلاک بر روی دندان فرد شود. زمانی که شخص اقدام به مصرف این نوع قرص و یا ” وارنیش فلوراید ” می کند این ماده بر روی دندان های او رسوب می کند و لایه ای محافظ را بر روی آن به وجود می آورد که موجب می شود تا اسیدهای غذایی بر روی دندان تاثیر نگذارند و از گسترش پوسیدگی جلوگیری شود.

مکانیسم تاثیر قرص سدیم فلوراید به ای صورت است که به طور کامل از طریق گوارش جذب بدن شده و از طریق ادرار دفع می شود. استخوان ها محل ذخیره فلوراید در بدن تلقی می شوند و تمام اعضای بدن که از استخوان ساخته شده اند مانند دندان و ناخن از مزایای آن بهره مند می شوند.

 

قرص فلوراید

محدودیت مصرف

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که میزان فلوراید در آب آشامیدنی کافی است به هیچ عنوان نباید قرص سدیم فلوراید مصرف کنید زیرا موجب عوارضی مانند فلوئورز خواهید شد.

اگر شخصی دچار درد مفاصل و رماتیسم است پزشک متخصص اجازه مصرف این قرص را به او نخواهد داد زیرا این قرص به طور مستقیم با استخوان در ارتباط است و ممکن است مصرف آن در این بیماران باعث بروز مشکلات آتی شود.

این قرص از طریق کلیه دفع می شود به همین دلیل افرادی که مبتلا به ناراحتی های کلیوی و بیماری های مربوط به آن هستند باید از مصرف این قرص به شدت اجتناب کنند.

عوارض عمومی قرص فلوراید

قرص سدیم فلوراید اگر توسط پزشک متخصص تجویز شود عارضه ای جدی در بر نخواهد داشت. اما اغلب داروها دارای عوارض عمومی و جانبی هستند که با قطع مصرف بر طرف خواهند شد. این قرص نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از پیامدهای آن که در برخی از افراد دیده می شود تغییر رنگ دندان هاست. رنگ دندان ها به قهوه ای و زرد متمایل می شود و ممکن است لکه هایی بر روی آن ایجاد شود. در صورت مشاهده این عارضه می توانید با مراجعه به دندانپزشک این مساله را برطرف کنید.

مزایای مصرف قرص سدیم فلوراید

اگر فردی در دوران کودکی اقدام به مصرف این قرص کند موجب نفوذ این ماده به ریشه دندان خواهد شد. حتی اگر دندان ها هنوز در لثه هستند بعد از رشد و نمو شاهد استحکام و تقویت مینای آن خواهیم بود.

مصرف قرص سدیم فلوراید در کودکان و بزرگسالان می تواند موجب کاهش باکتری ها و پلاک های ایجاد شده بر روی دندان شود و علاوه بر از بین بردن پلاک به تقویت لثه ها نیز کمک می کند.

فلوراید به صورت موضعی نیز وجود دارد و از آن به عنوان ” وارنیش فلوراید ” یاد می شود که در مطالب پیشین به آن اشاره کردیم. این روش از فلوراید درمانی نیز می تواند موجب پیشگیری و عدم گسترش پوسیدگی باشد اما نکته ای که در این روش وجود دارد این است که مانند قرص سدیم به ریشه نفوذ نمی کند و فقط بر روی مینا و عاج دندان تاثیر خواهد گذاشت.

قرص فلوراید

تاثیر فلوراید بر روی دندان های شیری به میزان 40 % تا 50 % است. اما این میزان از تاثیر بر روی دندان های دائمی 50 % تا 60 % می باشد و این مساله نشان می دهد که دندان های دائمی واکنش بهتری به فلوراید نشان می دهند.

تحقیقات جامعه دندانپزشکی نشان داده که اضافه کردن فلوراید به آب آشامیدنی بهترین و موثر ترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در سطح وسیعی از مردم می شود.

بهترین زمان استفاده از قرص سدیم زمانی است که میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی کمتر از 70 % باشد. این میزان نشان دهنده عدم تامین نیاز بدن به این ماده است.

Join the Discussion