Skip links

فواید نخ دندان و نکات مثبت آن چیست ؟

فواید نخ دندان 

فواید نخ دندان انکار ناپذیر است زیرا می تواند به طرز معجزه آسایی در حفظ سلامت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آن ها موثر باشد. پاکسازی فضای بین دندان نیز از دیگر فواید نخ دندان محسوب می شود که می تواند باقی مانده غذاها را از بین دندان ها خارج کند. در این مطلب به نکات مثبت نخ دندان اشاره می کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

فواید نخ دندان

فواید نخ دندان چیست و چگونه می تواند شما را از شر پوسیدگی نجات دهد؟ واقعیت این است که ریشه بسیاری از مشکلات و بیماری های دندان و لثه عدم رعایت بهداشت است. کشیدن نخ دندان قبل از مسواک زدن می تواند تاثیر مسواک را تا چند برابر افزایش دهد و از بروز پوسیدگی های پنهان پیشگیری کند. تشکیل پلاک و پوسیدگی های دندان از شایع ترین بیماری های دندانی محسوب می شود که بسیاری از افراد به آن آگاهی ندارند.

نخ دندان چیست؟ 

قبل از اینکه به بیان فواید نخ دندان بپردازیم بهتر است شما را با جنس آن آشنا کنیم. در واقع نخ دندان چند رشته از جنس نایلون است که می تواند به راحتی در بین دندان ها قرار بگیرد و با حرکات مناسب اقدام به پاکسازی فضای مورد نظر کند. نخ دندان علاوه بر نوع نایلونی از جنس تفلون نیز ساخته می شود که بنا بر نوع نیاز می توان یکی از آن ها را تهیه و استفاده کرد.

فواید نخ دندان 

انواع نخ دندان  

نخ دندان دارای مدل های مختلف است که افراد بر اساس نوع درمان , نوع دندان و فرم آن اقدام به استفاده از آن می کنند. اگر مشکل خاصی دارید و یا تحت درمانی مانند ارتودنسی هستید بهتر است قبل از تهیه نخ دندان با دندانپزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع آن را برای شما تجویز کند. به طور مثال افرادی که دارای دندان های به هم فشرده هستند باید از نخ دندان نازک استفاده کنند زیرا این نوع از دندان ها دارای فاصله بسیار کمی هستند و در صورت استفاده از نخ های ضخیم شاهد پاره شدن و یا گیر کردن آن در بین دندان ها خواهیم بود.

افرادی که ارتودنسی دارند باید از نخ های مخصوص ارتودنسی استفاده کنند تا براکت و سیم ها آسیب نبینند. همچنین وجود نخ دندان های طعم دار و حاوی فلوراید برای افراد و کودکانی که مستعد پوسیدگی دندان هستند گزینه مناسبی است. فلوراید ماده ای طبیعی است که با قرار گرفتن بر روی مینای دندان مقاومت آن را در برابر عوامل پوسیدگی زا افزایش می دهد و به حفظ سلامت آن کمک می کند.

نکات مثبت و فواید نخ دندان 

به جرات می توان گفت که تمام دندانپزشکان متخصص اذعان می کنند که کشیدن نخ دندان می تواند از بروز بسیاری از بیماری های دهان و دندان جلوگیری کند. زیرا منشا اغلب بیماری ها وجود و تجمع باکتری است. زمانی که از نخ دندان استفاده می کنید باکتری های موجود بین دندان ها را از بین خواهید برد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان 

یکی از مهم ترین و حیاتی ترین فواید نخ دندان پیشگیری از پوسیدگی آن است. از شایع ترین نوع پوسیدگی در افراد به خصوص کودکان پوسیدگی هایی است که در بین دندان ها رخ می دهد. این پوسیدگی ها که به عنوان پوسیدگی های پنهان شناخته می شوند از خطرناک ترین بیماری ها شناخته می شود زیرا با چشم مسلح قابل دیدن نیست و تنها راه برای شناسایی آن انجام رادیوگرافی و عکس برداری است. اگر به درمان این نوع از پوسیدگی توجه نشود باعث نفوذ به عصب دندان و گسترش آن خواهد شد. استفاده از نخ دندان حاوی فلوراید در افرادی که به طور ژنتیکی مستعد پوسیدگی دندان هستند موجب حفظ سلامت مینای آن خواهد شد.

درمان بیماری های لثه 

تورم و عفونت لثه به دلیل تجمع باکتری ها بر روی آن به وجود می آید. عفونت های لثه می تواند در کوتاه مدت منجر به تحلیل لثه و در نهایت شل شدگی دندان شود. هنگامی که فرد با این شرایط روبرو می شود ممکن است شاهد از دست دادن دندان خود باشد. زیرا لثه توانایی نگه داشتن عصب و ریشه را درون خود ندارد. به همین دلیل توصیه می شود بعد از هر وعده غذایی اقدام به کشیدن نخ دندان کنید. تحقیقات نشان داده که استفاده مکرر از نخ دندان می تواند عفونت و تورم لثه را کاهش دهد و موجب بهبود وضعیت آن شود. افرادی که دچار این بیماری هستند باید با احتیاط از نخ دندان استفاده کنند زیرا عدم رعایت اصول در هنگام کشیدن نخ دندان می تواند موجب خون ریزی و تشدید وضعیت شود.

برخی از افراد تصور می کنند که باید نخ دندان را به طور رفت و برگشتی بین دندان ها حرکت دهند در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. شما باید یک طرف نخ را وارد فضای بین دندان کنید و آن را از طرف دیگر خارج کنید. این کار می تواند از گیر کردن و پاره شدن نخ در بین دندان ها نیز جلوگیری کند .

رفع بوی بد دهان  

هنگامی که با استفاده از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از تجمع باکتری ها جلوگیری می کنید بوی بد دهان شما نیز درمان می شود. رفع بوی بد دهان یکی دیگر از فواید نخ دندان است که بسیاری از افراد از آن غافل هستند. نخ دندان در انواع مختلف در دسترس عموم قرار دارد که یکی از انواع آن طعم دار است. وجود طعم های مختلف مانند میوه یا نعنا می تواند به میزان زیادی در کاهش بوی بد دهان موثر باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید که رفع بوی بد به وسیله نخ دندان طعم دار کوتاه مدت است و اگر منشا بوی بد پوسیدگی دندان باشد باید به دنبال رفع آن باشید.

فواید نخ دندان 

بهترین روش استفاده از نخ دندان 

همانطور که اشاره کردیم برخی از افراد تصور می کنند که باید از نخ دندان به صورت رفت و برگشتی استفاده کنند در صورتی که انجام این کار موجب خون ریزی لثه , گیر کردن و پارگی نخ در بین دندان ها خواهد شد. خون ریزی لثه در افرادی که دچار التهابات و بیماری هستند بسیار رایج است. پس در این بخش به بهترین روش استفاده از نخ دندان می پردازیم.

قبل از استفاده از نخ دندان 30 تا 40 سانتی متر از آن را جدا کنید. دو سر نخ را به دور دو انگشت اشاره بپیچانید. نخ را از یک طرف وارد فضای بین دندان و از طرفی دیگر آن را خارج کنید. افرادی که دچار لثه های حساسی هستند باید توجه کنند که نخ را به میزان زیادی به لثه نزدیک نکنند. زیرا خطر خون ریزی زیاد است.

بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی و قبل از مسواک زدن است. توصیه دندانپزشکان این است که ابتدا نخ دندان سپس مسواک و بعد از آن از دهان شویه های حاوی فلوراید استفاده کنید. با انجام این کار می توانید تا مدت های طولانی باعث حفظ سلامت و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها شوید.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

Join the Discussion