Skip links

فواید مسواک زدن کودکان چیست؟

فواید مسواک زدن

فواید مسواک زدن فقط مختص به کودکان نیست بلکه بزرگسالان نیز می توانند از فواید آن منتفع شوند. ما در این بخش به طور ویژه به فواید و مزایای مسواک زدن در کودکان اشاره می کنیم زیرا کودکان نسبت به بزرگسالان آسیب پذیرتر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند. پس با فواید مسواک زدن با ما همراه باشید. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان هم شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید

 

 

فواید مسواک زدن برای کودکان چیست؟

فواید مسواک زدن برای کودکان چیست؟ حتما تا به حال توصیه های دندانپزشکان را شنیده اید که می گویند حداقل 2 بار در طول روز مسواک بزنید. این توصیه بسیار بجاست زیرا مسواک زدن کودکان با مسواک و خمیر دندان مناسب می تواند مزایای زیادی برای شما و کودکتان داشته باشد. اگر به طور کامل با این مزایا آشنا نیستید و تصور می کنید که تنها فایده مسواک زدن عدم پوسیدگی دندان هاست با ما همراه باشید تا موارد جالبی را برایتان بازگو کنیم.

 

خوش بو شدن دهان

مهم ترین علت در بروز بوی بد دهان در کودکان وجود باکتری هاست. زمانی که کودک در طول روز انواع مواد غذایی را مصرف می کند باقی مانده آن در سطح دندان , بین دندان و بر روی لثه او باقی می ماند و این مساله موجب تجمع باکتری ها می شود که در نهایت بوی بد تولید می کنند. پس خوش بو شدن دهان جزو اولین فواید مسواک زدن کودکان است.

 

پیشگیری از تورم لثه

اگر در طول روز به تعداد کافی مسواک نزنید به مرور زمان پلاک و جرم بر روی دندان کودک تشکیل می شود که منجر به متورم شدن لثه خواهد شد. اغلب اوقات کودکان اظهار می کنند که در هنگام مسواک زدن لثه آن ها خون ریزی می کند. در بسیاری از مواقع علت خون ریزی تورم لثه است. مسواک زدن به موقع و به تعداد مناسب می تواند از بروز تورم در لثه کودکان جلوگیری و به سلامت دهان و دندان آن ها کمک کند.

 

پیشگیری از عفونت لثه

عفونت لثه یکی از بیماری های شایع در بین کودکان و بزرگسالان است. بسیاری از کودکان به دلیل عدم رعایت رژیم غذایی مناسب به سرعت دچار عفونت لثه می شوند اما والدین می توانند با تشویق کودک به مسواک زدن خطر ابتلا به عفونت را از بین ببرند. عفونت لثه به نحوی است که اگر آن را نادیده بگیرید یا دیر به آن رسیدگی کنید موجب تحلیل لثه می شود که به دنبال آن لق شدگی دندان , خون ریزی لثه و بسیاری از مشکلات را به همراه خواهد داشت. پس پیشگیری بهتر از درمان است.

 

فواید مسواک زدن

عدم انتقال عفونت به بدن

دهان راه ورود عفونت ها و باکتری ها به بدن است. پس برای جلوگیری از ورود عفونت و بیماری ها به بدن باید این راه را تمیز نگه دارید. به طور مثال اگر شما دارای عفونت لثه باشید و دهان خود را به وسیله مسواک زدن تمیز نگه ندارید ممکن است عفونت به سرعت وارد بدن شما شود و به قسمت های دیگر بدن منتقل شود.

 

پیشگیری از تشکیل پلاک

یکی دیگر از مهم ترین فواید مسواک زدن برای کودکان و همچنین بزرگسالان پیشگیری از تشکیل پلاک است. پلاک های دندان ریشه بسیاری از مشکلات است. مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان , عفونت های لثه , شل شدگی دندان و بسیاری موارد دیگر از عواقب منفی عدم مسواک زدن است. بروز بیماری های دهان و دندان و برای کودکان تحمل ناپذذیر است زیرا درد زیادی را متحمل می شوند اما اگر در روز 2 بار مسواک بزنند و بلافاصله بعد از خوردن مواد قندی مانند شیرینی و مواد چسبنده مانند آدامس دندان های خود را با خمیر دندان مناسب بشویند می توانند تا 90 درصد از این مسائل جلوگیری کنند.

 

از بین رفتن باکتری های بین دندان

بر خلاف تصور عموم باکتری ها تنها بر روی سطح دندان وجود ندارند بلکه با نفوذ به بین دندان ها نیز می توانند زمینه را برای بروز بسیاری از بیماری ها فراهم کنند. از فواید مسواک زدن می توان باکتری ها و مواد غذایی باقی مانده در بین دندان ها را نیز از بین برد اما برخی از مسواک ها نفوذ خوبی در بین دندان ها ندارند. به همین دلیل اغلب دندانپزشکان متخصص توصیه می کنند که برای پاکسازی کامل دندان ها از دهان شویه حاوی فلوراید استفاده کنید. این نوع از دهان شویه ها به دلیل دارا بودن فلوراید موجب تقویت مینای دندان و عدم پوسیدگی آن در طولانی مدت خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر از هزینه فلوراید تراپی کودکان هم می توانید مقاله دیگر ما را مطالعه کنید.

سلامت دندان های شیری و دائمی

دندان های شیری زمینه ای برای رشد دندان های دائمی هستند. کودکان از سنین پایین باید مسواک زدن را شروع کنند. تمام متخصصین دندانپزشک اطفال توصیه می کنند حتی قبل از رشد دندان های شیری باید لثه نوزدان به طور روزانه تمیز شوند. مراقبت های لثه ای به حدی مهم هستند که عدم رعایت آن ها در در سن کم می تواند موجب بروز بسیاری از مشکلات در سنین بالا شود. دندان های شیری نیز مانند دندان های دائمی نیاز به رسیدگی دارند و از فواید مسواک زدن کودکان می تواند به افزایش سلامت دندان های شیری اشاره کرد.

 

فواید مسواک زدن

کلام آخر ! 

تحقیقات نشان داده که برخی از مشکلات دهان و لثه در کودکان به دلیل موارد ژنتیکی است. اگر والدین در دوران کودکی دچار بیماری های لثه ای بوده اند امکان انتقال آن به کودک وجود دارد. پس اگر کودک شما در طول روز به تعداد کافی مسواک می زند و تمام موارد بهداشتی را رعایت می کند اما باز هم دچار بیماری های لثه ای شده باید بلافاصله او را نزد دندانپزشک متخصص ببرید. زیرا برخی از بیماری ها باید به سرعت درمان شوند تا بر روند رشد و سلامت دندان های کودک تاثیر منفی باقی نگذارند. سلامت دندان های شیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا در صورتی که آسیب جدی متوجه آن ها شود و درمان به تعویق بیفتد در رشد و نمو دندان دائمی تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

 

Join the Discussion