Skip links

فضا نگهدارنده دندان اطفال چیست؟

فضا نگهدارنده دندان اطفال

فضا نگهدارنده دندان اطفال نوعی ابزار برای کودکانی محسوب می شود که زودتر از موعد دندان های شیری خود را از دست می دهند. این ابزار می تواند از کج شدن دندان های دائمی جلوگیری کند. زیرا زمانی که دندان شیری زود تر از موعد از بین می رود فضای مناسب برای رشد دندان دائمی را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله به بررسی فضا نگهدارنده دندان اطفال می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

عملکرد فضا نگهدارنده دندان اطفال چگونه است؟

عملکرد فضا نگهدارنده دندان اطفال چگونه است؟ برخی از کودکان به دلایل مختلفی دندان های شیری خود را زود از دست می دهند. عواملی مانند پوسیدگی های گسترده , آسیب های ریشه دندان و ضربه های ناگهانی به دندان ” تروما ” از جمله مهم ترین موارد در افتادن دندان شیری زودتر از موعد هستند. این مساله می تواند رشد دندان دائمی و سلامت آن را به خطر بیندازد و مشکلات زیر را به وجود آورد.

کج شدن ریشه دندان

کج شدن ریشه دندان از مهم ترین پیامدهای منفی در افتادن زودهنگام دندان شیری محسوب می شود. زیرا لثه موقعیت خود را برای رشد و نمو آن از دست می دهد.

نهفتگی

زمانی که دندان شیری زودهنگام از بین می رود لثه به وسیله فشار بقیه دندان های شیری جای خالی خود را از دست می دهد و این مساله موجب می شود تا دندان دائمی فضایی برای رشد پیدا نکند و تبدیل به دندان نهفته شود.

راهکار چیست ؟ آیا تمام کودکانی که دندان های شیری خود را از دست می دهند باید با این مشکلات در آینده دست و پنجه نرم کنند؟ فضا نگهدارنده دندان اطفال چگونه عمل می کند ؟ متاسفانه همان طور که بارها اشاره کردیم اغلب والدین اهمیتی به دندان شیری کودک نمی دهند و همین بی اعتنایی موجب می شود تا در بزرگسالی  مشکلاتی مانند حراجی دندان نهفته و ارتودنسی دندان های دائمی هزینه های سنگینی را بر دوش آن ها بگذارد.

 

ساختار فضا نگهدارنده دندان اطفال چگونه است ؟

این ابزار از فلز ساخته شده و دارای مقاومت بسیار بالایی است. حلقه ای که در فضا نگهدارنده وجود دارد موجب می شود تا دندان های مجاور با حرکت آهسته جای خالی دندان را پر نکنند و بستر برای رشد و نمو دندان دائمی مهیا بماند. امروزه افتادن زودهنگام دندان های شیری امری طبیعی محسوب می شود اما با روش های مختلفی که در مطالب پیشین به آن اشاره کردیم می توانید از پوسیدگی دندان و آسیب رسیدن به ریشه جلوگیری کنید.

 

فضا نگهدارنده دندان اطفال

انواع فضا نگهدارنده دندان

متحرک

همان طور که از نام فضا نگهدارنده متحرک پیداست این نوع فضا قابلیت جابجایی و خارج کردن از دهان را به عهده دارد. روش هایی برای مراقبت بیشتر از آن وجود دارد که با رعایت آن ها می توان از آسیب آن جلوگیری کرد. مدت زمانی که فضا نگهدارنده باید در دندان کودک باقی بماند 14 ساعت در شبانه روز است. زمان بیشتر و کمتر از این لازم نیست. بعد از خوردن مواد غذایی باید این ابزار از دهان خارج و به خوبی شسته و تمیز شود. همچنین 10 ساعتی که در روز در دهان نیست باید در ظرف آب نگهداری شود. این ابزار برای کودکانی مناسب هستند که سن بالاتری دارند و می توانند به خوبی از آن مراقبت کنند.

 

ثابت

اگر فرزند شما بسیار خردسال است و دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داده است باید از فضا نگهدارنده دندان اطفال ثابت استفاده کنید. این ابزار با چسب به دندان کودک می چسبد و نیازی نیست که در طول روز آن را از دهان خرج کند. فضا نگهدارنده هیچ محدودیتی در محل نصب ندارد و می تواند در فک بالا و پایین به طور همزمان نصب شود. برای اطلاعات بیشتر از درمان پوسیدگی دندان شیری به لینک مراجعه کنید.

 

مراقبت های لازم از فضا نگهدارنده

مسواک و نخ دندان

زمانی که از یک ابزار خارجی در دهان استفاده می شود باید بهداشت دندان ها ارتقا یابد. اگر شما جزو والدینی هستید که در دهان کودک تان فضا نگهدارنده قرار دارد باید او را تشویق کنید تا در روز حداقل 2 بار مسواک بزند و نخ دندان بکشد. زیرا ممکن است مواد غذایی در این فضا تجمع کنند و به مرور زمان موجب افزایش احتمال پوسیدگی دندان شود.

رژیم غذایی مناسب

فضا نگهدارنده هایی که به طور ثابت در دهان کودک قرار می گیرند نیاز به مراقبت های ویژه ای دارند زیرا قابلیت جدا سازی و شستن آن ها به طور جداگانه وجود ندارد. کودکان باید از مصرف مواد غذایی شیرین و جسبنده مانند آب نبات و آدامس پرهیز کنند. زیرا این مواد به راحتی موجب تخریب فضا نگهدارنده خواهند شد.

فشار ندادن

والدین و دندانپزشک متخصص اطفال باید به کودک بگویند که به هیچ عنوان با زبان یا انگشت اقدام به بازی کردن یا دستکاری فضا نگهدارنده نکنند. زیرا اگر دچار خم شدگی بشود باید تعویض شود.

 

فضا نگهدارنده دندان اطفال

مدت زمان استفاده از فضا نگهدارنده دندان کودکان

اغلب والدین با این پرسش روبرو می شوند که تا چه زمانی نیاز است که فضا نگهدارنده در دهان کودک باقی بماند؟ پاسخ این است که تا زمانی که جوانه دندان دائمی مشاهد شود باید این ابزار در دهان کودک باقی بماند. اگر زودتر از موعد ابزار را از دهان کودک خارج کنیم موجب می شود تا دندان های شیری به آرامی حرکت کنند و از روش دندان دائمی جلوگیری کنند و در مقابل اگر مدت زمانی زیاد و بعد از روش ددنان دائمی آن را در دهان نگهداری کنیم موجب می شود که ریشه دندان های مجاور دچار شل شدگی و آسیب های جدی شود. به همین دلیل توصیه می کنیم که صحبت های دندانپزشک را جدی بگیرید و به آن عمل کنید.

 

Join the Discussion