Skip links

معرفی 7 تا از غذاهای مناسب برای ارتودنسی

غذاهای مناسب برای ارتودنسی

در این مقاله به معرفی غذاهای مناسب برای ارتودنسی می پردازیم. هنگامی که فرد دندان های خود را ارتودنسی می کند نباید هر ماده غذایی را مصرف کند زیرا برخی از آن ها موجب آسیب رساندن به دندان و براکت ها می شوند. مواد چسبناک , سفت و شیرین از غذاهای ممنوع در این دوره می باشند. اما غذاهای مناسب برای ارتودنسی کدامند؟ برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

غذاهای مناسب برای ارتودنسی کدام غذا ها هستند ؟

غذاهای مناسب برای ارتودنسی کدامند؟ افراد به دلایل مختلفی اقدام به ارتودنسی دندان و فک می کنند. همان طور که پزشکان متخصص توصیه می کنند بهتر است که ارتودنسی در سنین پایین انجام شود زیرا فک و دندان در حال رشد است و بهترین نتیجه در این سن حاصل می شود. اما بسیاری از افراد بزرگسال نیز اقدام به این کار می کنند. اما در دورانی که ارتودنسی و براکت ها بر روی دندان فرد قرار دارند باید تغییری عمده در رژیم غذایی خود به وجود بیاورد تا از بروز آسیب های جدی به دندان جلوگیری شود. برای اطلاعات بیشتر از ارتودنسی دندان کودکان مقالات پیشین ما را مطالعه کنید.

ارتودنسی در هفته های اول درد زیادی را به دندان و فک تحمیل می کند و افراد به خودی خود نمی توانند برخی از مواد غذایی را مصرف کنند. در ادامه به معرفی غذاهای مناسب برای ارتودنسی خواهیم پرداخت و سپس به بررسی غذاهایی می پردازیم که به هیچ عنوان نباید در دوران ارتودنسی استفاده شوند.

 

چه غذاهایی بخوریم؟

اولین فاکتور در انتخاب غذاهای مناسب برای ارتودنسی نرم بودن غذا است. غذاهایی که سفت و چسبناک هستند به شدت برای ارتودنسی مضر می باشند و مشکلات عدیده ای را به وجود خواهد آورد.

تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از کلسیم و مواد مغذی است. تخم دارای اولین فاکتور یعنی نرم بودن می باشد و افرادی که ارتودنسی کرده اند می توانند تخم را به صورت آب پز و یا سرخ شده در وعده های مختلف روزانه استفاده کنند.

پاستا و ماکارونی

پاستا و ماکارونی منبع مفیدی از نشاسته است. این ماده غذایی که سرشار از ویتامین B است می توانند علاوه بر مناسب بودن برای تغذیه افراد گزینه خوبی به عنوان مناسب ترین غذاها برای ارتودنسی محسوب می شود.

 

غذاهای مناسب برای ارتودنسی

سیب زمینی

سیب زمینی می تواند به صورت پخته و سرخ شده میل شود. اگر تمایل به خورد سیب زمینی سرخ کرده دارید از برشته کردن آن خود داری کنید زیرا غذاهای سفت می تواند موجب افزایش درد دندان و فک در این دوره بشود.

میوه

میوه ها گزینه مناسبی برای مصرف در دوران ارتودنسی هستند. تمام افراد به خصوص کودکان بعد از انجام ارتودنسی درد شدیدی را به مدت چند هفته تحمل می کنند. خوردن میوه های خنک و نرم می تواند موجب تسکین درد و ناراحتی آن ها شود.

لبنیات

خوردن لبنیات هیچ گونه منعی ندارد فقط باید مصرف پنیر را قطع کنید. ترکیبات پنیر به گونه ای است که بر روی دندان می چسبد و غذاهای چسبنده در این دوران نباید مصرف شوند زیرا در زیر براکت ها نفوذ می کنند و به مرور زمان موجب پوسیدگی آن ها خواهد شد.

غلات

غلاتی مانند ذرت , سویا و …. که بافتی نرم دارند قابل استفاده هستند. بهتر است که غلات را در شیر مخلوط کنید تا علاوه بر خوشمزه تر شدن از سفتی احتمالی آن ها نیز کاسته شود.

سوپ و آش

اغلب افراد تصور می کنند که غذای نرم یعنی سوپ و آش. تا حد زیادی این تصور صحیح است اما شما می توانید انواع غذاهای خوشمزه را نیز به بهترین نحو طبخ و میل کنید. سوپ و آش به شرطی که دارای دانه هایی مانند نخود و لوبیا نباشند جزو غذاهای مناسب برای ارتودنسی به شمار می روند.

 

غذاهای مناسب برای ارتودنسی

چه غذاهایی نخوریم؟

غذاهای سفت

بسیار بدیهی است که غذاهای سفت برای افرادی که براکت دارند ممنوع است. زیرا ممکن است موجب کنده شدن آن ها شود. علاوه بر این نیز خوردن این غذاها می تواند موجب افزایش درد در فک آن ها شود. زیرا دندان ها به وسیله سیم و براکت به سفتی نگه داشته می شوند و به مرور زمان حرکت می کنندو نباید فشار مضاعفی به آن ها وارد شود.

غذاهای شیرین

غذاهای شیرین جزو بدترین غذاها برای افرادی که اتودنسی کرده اند محسوب می شوند. زیرا این غذاها به شدت بر روی سلامت دندان ها تاثیر می گذارند. غذاهایی شیرین را نمی توان تنها به غذا محدود کرد بلکه شیرینی خامه ای, انواع بستنی و …. نیز در همین دسته قرار می گیرند و توسط دندانپزشکان منع شده اند.

غذاهای چسبناک

غذاهای چسبناک به سختی از روی دندان پاک می شوند و ممکن است فرد را دچار مشکلاتی در آینده کنند. این نوع از مواد غذایی مانند گز , سوهان و آدامس به مرور زمان موجب ایجاد رسوب در زیر براکت ها می شوند.

گوشت

خوردن گوشت در افرادی که ارتودنسی کرده اند به شدت منع می شود. زیرا گوشت جزو مواد غذایی است که به راحتی لا به لای دندان گیر می کندو اگر به هر نحوی گوشت در زیر براکت گیر بکند باید توسط پزشک بیرون آورده شود.

 

نکته بسیار مهم

افرادی که ارتودنسی می کنند بعد از مصرف هر گونه غذایی باید مسواک بزنند. بهترین تعداد مسواک زدن در روز 3 بار است. زیرا مواد غذایی لا به لای براکت ها نفوذ می کنند و قبل از مسواک زدن باید ابتدا نخ دندان کشید و تمام مواد باقی مانده در بین دندان ها را بیرون آورد. یکی از دلایلی که برخی از افراد بعد از اتمام دوره ارتودنسی با پوسیدگی گسترده در سطح دندان موجه می شوند عدم رعایت این نکات بهداشتی است.

 

Join the Discussion