Skip links

عمر مسواک چقدر است ؟ عوامل تاثیر گذار در عمر مسواک

عمر مسواک چقدر است ؟

عمر مسواک چقدر است ؟ این سوالی است که اغلب افراد می پرسند. برخی از افراد تصور می کنند که از یک مسواک می توان تا سال های طولانی استفاده کرد. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که نمی دانید عمر مسواک چقدر است با خواندن این مقاله پاسخ خود را خواهید یافت. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

اهمیت مسواک زدن

عمر مفید مسواک چقدر است و تا چه زمانی کارایی دارد؟ هیچکس نمی تواند منکر فواید مسواک زدن باشد. سلامت دهان و دندان بستگی به تعداد مسواک زدن در روز ,  نحوه صحیح مسواک زدن کودکان و آموزش هایی در این خصوص دارد.  خمیر دندان یکی از ملزومات مهم در بهداشت فردی محسوب می شود که بهترین نوع آن باید حاوی ماده فلوراید باشد. فلوراید یک ماده طبیعی است که نقش عمده ای کاهش ابتلای افراد به پوسیدگی دندان ایفا می کند. زیرا لایه ای محافظ بر روی مینای دندان قرار می دهد تا در برابر عوامل مختلفی ایمن شود. اکنون که به فواید مسواک زدن پی بردیم به سراغ پاسخ یک پرسش مهم می پردازیم و آن هم این است که عمر مسواک چقدر است ؟

 

عمر مسواک به چه عواملی بستگی دارد ؟

تمام دندانپزشکا متخصص توصیه می کنند که هر 3 ماه یکبار اقدام به تعویض مسواک کنید. تعیین این مدت به دلایل زیادی صورت گرفته است.

تجمع باکتری

تجمع باکتری از مهم ترین دلایل توصیه پزشکان به تعویض مسواک است. زیرا مسواک وسیله ای است که اغلب اوقات خیس است و رطوبت موجب می شود تا محیط مناسبی بری رشد باکتری ها به وجود بیاید. نکته مهمی که وجود دارد این است که برخی از افراد بعد از مسواک زدن در حالی که مسواک هنوز خیس است درپوش آن را می گذارند. این کار باعث می شود تا سطح مسواک به واسطه تجمع باکتری ها آلوده شود و این آلودگی را به دندان و لثه منتقل کند.

کاهش کارآیی

معمولا بعد از 3 ماه کارآیی مسواک کاهش پیدا میکند. اگر مدت زمان زیادی از خرید مسواک گذشته و شما احساس می کنید که مانند قبل دندان های شما را تمیز نمی کند بهتر است به فکر خرید یک مسواک جدید باشید. رعایت همین نکات ساده می تواند تضمین کننده سلامت دهان و دندان شما باشد.

تغییر حالت

برخی از افراد تصور می کنند که تا زمانی باید از مسواک استفاده که برس آن تغییر حالت نداده است. معمولا مسواک های نرم و خیلی نرم در مدت 3 ماه تغییر حالت پیدا می کنند. اما اگر شما از مسواک های زبر استفاده می کنید می توانید این مدت را به 4 تا 6 ماه افزایش دهید. زیرا برس مسواک های زبر مقاومت بیشتری دارند.

 

عمر مسواک چقدر است

توصیه های مهم

عمر مسواک چقدر است و چه توصیه هایی را باید در این باره در نظر بگیریم؟

 • اگر از افرادی که سال های سال از یک مسواک استفاده می کنند بپرسید که چرا مسواک خود را تعویض نمی کنند اغلب با این پاسخ روبرو خواهید شد که : ” به آن عادت کردم.” این پاسخ هم می تواند صحیح باشد و هم غلط. واقعیت این است که هزینه تعویض مسواک در برابر هزینه درمان دندان بسیار ناچیز است. پس بهتر است قبل از اینکه دچار بیماری و مشکل شوید اقدام به تعویض مسواک کنید.
 • عمر مسواک چقدر است و آیا مسواک کودکان باید زودتر از مسواک بزرگسالان تعویض شود؟ پاسخ مثبت است. دندان و لثه کودکان حساس است و باید هر 2 ماه یکبار مسواک آن ها تعویض شود. آموزش صحیح مسواک زدن به کودکان می تواند آن ها را از بسیاری مشکلات در امان نگه دارد. مسواک بزرگسالان هم بهتر است هر سه ماه یکبار عوض شود.
 • اگر می خواهید بهترین نتیجه را از مسواک زدن بگیرید باید حداقل روزی 2 بار آن را انجام دهید. متاسفانه بسیاری از افراد نه تنها 2 بار در روز مسواک نمی زنند بلکه همان 1 بار هم با مسواک فرسوده و قدیمی مسواک می زنند.
 • اگر دچار بیماری های لثه و دهان هستید باید زمان تعویض مسواک را جلو بیندازید. تعویض مسواک در این شرایط باید هر دو هفته یکبار انجام شود. زیرا باکتری های موجود در دهان شما موجب تخریب و عدم کارآیی صحیح مسواک خواهد شد.

عمر مسواک چقدر است 

چگونه کودک خود را تشویق به مسواک زدن کنیم؟

برخی از کودکان در برابر مسواک زدن از خود مقاومت نشان می دهند و والدین نیز با زور می خواهند آن ها را مجبور به مسواک زدن کنند. در صورتی که روش های مختلفی برای ترغیب کودک به مسواک زدن وجود دارد.

اجازه دهید دندان های شما را مسواک بزند

مسواک زدن را برای کودک تبدیل به یک بازی کنید. اجازه دهید این کار را با دندان های شما انجام دهد. زمانی که کودک دندان های شما را مسواک می زند این کار را مانند یک بازی می بیند و برای او جذابیت پیدا می کند.

اجازه دهید مسواک را انتخاب کند

امروزه مسواک های زیادی در داروخانه ها وجود دارد که طراحی مناسبی برای کودکان دارند. رنگ های شاد و جذاب موجب می شود تا کودک ترغیب به استفاده از آن شود. اجازه دهید کودک مسواک خود را انتخاب کند. مطمئن بشید با این کار مسواک خود را بیشتر دوست خواهد داشت و از آن استفاده خواهد کرد.

از مسواک برقی استفاده کنید

مسواک برقی برای تمام کودکان توصیه نمی شود. زیرا نحوه صحیح استفاده از آن بسیار مهم است. مسواک های برقی ترجیحا برای کودکانی توصیه می شود که دندان های دائمی آن ها رشد کرده است. زیرا دندان های شیری به شدت آسیب پذیر اند و بهتر است تا زمانی که در دهان کودک قرار دارند از مسواک برقی استفاده نشود.

از مسواک نرم استفده کنید 

مسواک های زبر علاوه بر اینکه کودک را از مسواک زدن می ترساند موجب بروز آسیب های لثه خواهد شد. آسیب هایی مانند خون ریزی و التهابات لثه از عوارض مهم استفاده از مسواک ها زبر است. برای کودک مسواک نرم و خیلی نرم تهیه کنید و به سایز آن نیز توجه داشته باشید. سایز مناسب برای دهان کودک 2 سانتی متر است. مسواک های بزرگ تر از این سایز باعث می شود که دسترسی خوبی به دندان های عقب نداشته باشد و دچار پوسیدگی دندان شود.

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام ممنون از اطلاعات خوبتون. مسواک کودکان هم باید مثل مسواک بزرگسالان سه ماه یکبار عوض شود ؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ممنون از شما لطف دارید. بهتر است مسواک کودکان زودتر عوض شود به دلیل اینکه هم کودکان باید بیشتر از مسواک استفاده کنند و هم اینکه دندان های حساس تری دارند. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان هم با دکتر کوشکی در تماس باشید.

   Permalink

Join the Discussion