Skip links

بررسی 5 علت پوسیدگی دندان کودکان

علت پوسیدگی دندان کودکان

علت پوسیدگی دندان کودکان تنها شامل یک فاکتور نمی شود بلکه عوامل زیادی در این امر دخیل هستند. اگر والدین در بهداشت دهان و دندان کودکان دقت نکنند به زودی شاهد افزایش پوسیدگی و مشکلات عدیده در آن ها خواهند بود. در این مقاله به بررسی 5 علت پوسیدگی دندان کودکان خواهیم پرداخت. همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان شما می توانید با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

بررسی علل پوسیدگی دندان کودکان

علت پوسیدگی دندان کودکان شامل چند مورد عمده است. والدین در بهداشت دهان و دندان کودکان نقش پر رنگی دارند و باید به نحو صحیح اقدام به آموزش مسواک زدن و موارد بهداشتی به کودکان کنند. زیرا پوسیدگی در کودکان بسیار دردناک است و اگر در سنین پایین درمان نشود موجب تحلیل لثه و از بین رفتن دندان های شیری و دائمی خواهد  شد. اما 5 علت پوسیدگی دندان کودکان چیست؟

 

عدم مسواک زدن

ابتدا به بررسی مهم ترین علت پوسیدگی دندان کودکان می پردازیم. مسواک نزدن می تواند به سرعت موجب پوسیدگی دندان کودکان و حتی بزرگسالان باشد. در مقاله ای تحت عنوان ” سلامت دندان کودکان ” به معرفی بهترین راهکارها برای افزایش سلامت دندان کودکان و راهکارهایی در این جهت پرداختیم. در این مقاله به والدین عزیز گفتیم که بهترین کار برای اینکه کودک را به مسواک زدن عادت دهید باید  چند قدم مهم بردارید. اولین قدم این است که اجازه دهید کودک تان خودش مسواک را انتخاب کند. مسواک نرم و زیبا می تواند موجب ترغیب کودک به استفاده از آن شود.

کودک در روز باید حداقل 2 بار مسواک بزند. بعد از صرف صبحانه و شب ها قبل از خواب. همچنین فرزند شما باید از سن 4 سالگی اقدام به زدن نخ دندان کند. زیرا استفاده از نخ دندان می تواند باقی مانده غذا را از بین لثه های کودک خارج و از پوسیدگی و تشکیل پلاک بر روی دندان جلوگیری کند. در سن 4 سالگی والدین باید برای کودک نخ دندان بکشند زیرا در این سن کودک قادر به انجام این کار نیست و تا سن 8 سالگی ادامه بدهند. کودک در سن 8 سالگی به خوبی کشیدن نخ دندان را یاد گرفته و دندان های دائمی او نیز شروع به رشد کرده اند.

 

علت پوسیدگی دندان کودکان

عدم وجود فلوراید کافی

فلوراید ماده ای طبیعی است که در اغلب محصولات بهداشتی مانند خمیر دندان و دهان شویه یافت می شود. مهم ترین کاربرد فلوراید تقویت مینای دندان و از بین بردن پلاک هاست. این ماده با نفوذ به لثه ها و پاکسازی آن ها می تواند از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند. متاسفانه یکی از علت پوسیدگی دندان کودکان کمبود ماده فلوراید است.

در اغلب کشورهای جهان فلوراید را به آب آشامیدنی اضافه کرده اند و با این کار توانستند درصد مبتلایان به پوسیدگی دندان را به میزان زیادی کاهش دهند. برخی از دندانپزشکان اطفال اقدام به تجویز قرص سدیم فلوراید می کنند. این قرص نیز کارآیی فلوراید را دارد و می تواند با تشکیل یک لایه محافظ بر روی دندان و نفوذ به عاج و ریشه از آن به خوبی مراقبت کند.

نکته مهمی که در مصرف قرص سدیم فلوراید وجود دارد و باید آن را جدی بگیرید این است که حتما با مشورت پزشک و تجویز او اقدام به تهیه آن کنید. زیرا مصرف خود سرانه این قرص می تواند موجب بروز مشکلات و عوارضی جدی برای کودک شود. یکی از مواقعی که پزشک اقدام به تجویز  قرص سدیم فلوئورید می کند زمانی است که میزان فلوراید در آب آشامیدنی محل زندگی شما پایین است.

 

علت پوسیدگی دندان کودکان

مصرف مواد غذایی نامناسب

مواد غذایی سرشار از قند و نشاسته می تواند از علت پوسیدگی دندان کودکان باشد. متاسفانه عادات غذایی نادرست ریشه بسیاری از مشکلات بشر است. اگر جزو آن دسته از والدینی هستید که سلامت دهان و دندان کودک تان برایتان مهم است باید مواد غذایی مانند سیب زمینی و نوشابه را لیست مواد غذایی او حذف کنید. کودکان نمی توانند مواد غذایی سالم و نا سالم را از یک دیگر تشخیص دهند به همین دلیل نقش والدین در این مساله بسیار حیاتی است.

نوشیدنی های گازدار , شیرین و پر از مواد قندی نه تنها می تواند موجب اضافه وزن کودک شود بلکه موجب پوسیدگی زود هنگام و از بین رفتن دندان ها خواهد شد. همچنین خوردن فست فود , چیپس , پفک و … نیز علاوه بر خراب شدن دندان کودک می تواند موجب تغییر رنگ آن نیز بشود.

 

علت پوسیدگی دندان کودکان

برخورد قطره آهن به دندان

استفاده نوزادان از قطره آهن بسیار حیاتی است زیرا قطره آهن موجب بهبود رشد دندان و جلوگیری از پوسیدگی آن می شود. نکته مهمی که در مصرف قطره آهن وجود دارد این است که این قطره نباید به دندان برخورد کند. برخی از تحقیقات نشان داده که برخورد قطره آهن به دندان کودک علاوه بر تغییر رنگ آن ممکن است موجب بروز پوسیدگی زود رس نیز باشد. اگر در حین دادن قطره به کودک مشاهده کردید که دندان او آغشته به قطره شده بلافاصله با یک دستمال نرم و تمیز اقدام به پاک کردن دندان او کنید.

 

علت پوسیدگی دندان کودکان

ژنتیک

تحقیقات نشان داده که ژنتیک نقش مهمی در انتقال این ویژگی از والدین به کودک دارد. برخی از افراد تصور می کنند که ژنتیک تنها بر جنس دندان موثر است اما پزشکان متخصص اذعان می کنند که ژنتیک می تواند بر میزان پوسیدگی دندان نیز تاثیر گذار باشد. والدینی که دارای دندان های به هم چسبیده و نا مرتب هستند این ویژگی را به کودک خود نیز منتقل می کنند. این نوع از دندان ها بیشتر از دندان های عادی دچار خرابی و شکستگی می شوند. به همین دلیل باید مراقبت های بیشتری از آن ها به عمل اید. یکی از بهترین راهکارها برای محافظت از دندان کودکان ” وارنیش فلوراید ” است. در این روش ژل فلوراید به وسیله یک قلم مو بر روی دندان کودک قرار می گیرد و سفت می شود. این ژل مدت زمان زیادی بر روی دندان ماندگار است.

Join the Discussion