Skip links

علت دیر درآمدن دندان دائمی چیست ؟

علت دیر درآمدن دندان دائمی

علت دیر درآمدن دندان دائمی مربوط به چند موضوع است که می توان به جنسیت , تغذیه و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در این مطلب علاوه بر بررسی علت دیر درآمدن دندان دائمی قصد داریم به برخی از سوالات شایع والدین در این خصوص اشاره کنیم تا با نگرشی بهتر به سراغ این مشکل بروند.

برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

علت دیر درآمدن دندان دائمی چیست و چگونه رفع می شود ؟

علت دیر درآمدن دندان دائمی چیست و چگونه می توان آن را برطرف کرد ؟ همان طور که می دانید دندان های دائمی به عنوان دندان های ثانویه شناخته می شوند. زیرا بعد از رویش و افتادن دندان های شیری به وقوع می پیوندند. تعداد دندان های دائمی 32 عدد است و در سن 6 تا 7 سالگی شروع به رشد و بیرون آمدن از لثه می کنند. دندان های دائمی در هنگام رویش ریشه دندان شیری را به تدریج تحلیل می برد و موجب می شود تا با حداقل درد و خونریزی از لثه جدا شود. عدم وجود دندان دائمی در استخوان فک بسیار نادر است و می توان گفت که کمتر از 5 درصد از کودکان به این مساله دچار هستند. اما در برخی از کودکان شاهد هستیم که رشد دندان های دائمی به تعویق می افتد و در سن مناسب از لثه بیرون نمی آیند. در این مطلب به طور کامل به علت دیر درآمدن دندان دائمی کودک اشاره می کنیم.

انسداد

انسداد چیست و چگونه موجب دیر درآمدن دندان دائمی می شود؟ انسداد هنگامی رخ می دهد که دندان شیری زودتر از موعد از لثه جدا شده است. در این مواقع برای خالی نگه داشتن جای آن باید از ابزاری به نام ” فضا نگهدارنده دندان اطفال ” استفاده کرد. در غیر این صورت دندان های مجاور به تدریج به سوی جای خالی دندان حرکت کرده و آن را پر می کنند. در این شرایط رویش دندان دائمی با مشکلات فراوانی مواجه می شود زیرا مسیر رویش و از خارج شدن از لثه به وسیله دندان های شیری مجاور بسته شده است.

ژنتیک

ژنتیک یکی از مهم ترین عوامل در فاکتورهای رشد محسوب می شود. وضعیت دندان و سلامت آن ها نیز یکی از این موارد است. تحقیقات نشان داده که اگر والدین دچار پوسیدگی دندان باشند این احتمال وجود دارد که کودک آن ها نیز با پوسیدگی های زودهنگام مواجه شود. همچنین در خصوص زمان رشد دندان های دائمی نیز این وضعیت صادق است. اگر شما دیرتر از همسالان خود رشد دندان های دائمی را تجربه کرده اید احتمال دارد که فرزند شما نیز در آن محدوده سنی رشد دندان های دائمی را تجربه کند.

 

علت دیر درآمدن دندان دائمی

رژیم غذایی

کیفیت تغذیه نقش مهمی در دریافت مواد مغذی و رشد طبیعی دندان های دائمی دارد. طبق تحقیقاتی که بر روی جوامع فقیر و ثروتمند صورت گرفته ثابت شده است که کودکانی که سوء تغذیه دارند نسبت به کودکانی که در رفاه مالی زندگی می کنند سرعت کمتری در رشد دندان های دائمی خواهند داشت. زیرا کیفیت تغذیه و استرس از فاکتورهای مهم در این مساله به شمار می روند.

جنسیت

دختران در اغلب فاکتورهای رشد سرعت بالاتری نسبت به پسران دارند. از جمله صحبت کردن , بلوغ و ….. این مساله در دندان درآوردن نیز صادق است. اغلب دختران در سن 4 تا 6 ماه و زودتر از پسران شاهد رشد دندان های دائمی هستند.

وزن

رشد دندان های دائمی در کودکانی که وزن بیشتر و جثه بزرگتری نسبت به همسالان خود دارند سریع تر است. معمولا کودکانی که با وزن پایین تری به دنیا آمده اند یا زودرس متولد شده اند دیرتر از کودکان دیگر دارای دندان دائمی می شوند.

علت درآمدن دندان دائمی در پشت دندان شیری

در بالا به بررسی مهم ترین علت دیر درآمدن دندان دائمی پرداختیم و دلایل آن را برای شما شرح دادیم. اکنون نوبت به مطرح کردن یکی از نگرانی های والدین است که اغلب می پرسند چرا دندان های دائمی در پشت دندان های شیری رشد می کنند؟ واقعیت این است که رشد دندان های دائمی در پشت دندان های شیری امری طبیعی است و نیازی به کشیدن زودهنگام دندان شیری نیست. بلکه دندان شیری به مرور زمان خود بخود از لثه جدا می شود و دندان دائمی به مرور جای خود را پیدا کرده و در آن قرار می گیرد. اما اگر این زمان خیلی طولانی شد می توانید به دکتر دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

 

علت دیر درآمدن دندان دائمی

دلیل رشد نامنظم دندان دائمی

متاسفانه برخی از عادات کودکی می تواند منجر به رشد نامتعارف دندان های دائمی شوند. اندازه دندان های دائمی بزرگتر است دندان های شیری است به همین دلیل ممکن است دندان های شیری مرتب و منظم رشد کرده باشند اما بعد از رویش دندان دائمی متوجه نا هماهنگی و رشد نا بهنجار در آن ها خواهیم بود که اغلب آن ها نیاز به درمان های ارتودنسی دارند. دلایل رشد نامنظم دندان های دائمی را در ادامه بررسی می کنیم.

پستانک

مکیدن طولانی مدت پستانک موجب تغییر حالت فک و در نتیجه رشد نابهنجار دندان های دائمی خواهد شد. متاسفانه در سال های گذشته توجهی به این مساله نمی شد اما امروزه با افزایش آگاهی والدین و تولید پستانک هایی تحت عنوان ” پستانک ارتودنسی ” موجب شده تا کودک بر اثر مکیدن آن دچار تغییر حالت فک و دندان نشود.

مکیدن انگشت

مکیدن انگشت نیز به مدت طولانی باعث می شود که دندان های دائمی به زیبایی رشد نکنند و حالت آن ها دستخوش تغییراتی ناخوشایند شود. بهتر است که کودک را از مکیدن انگشت منع کنید و اگر راه آن را نمی داید با یک دندانپزشک متخصص اطفال در این زمینه مشورت کنید.

در صورت عدم رشد دندان دائمی چکار کنیم؟

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم حدودا 5 درصد از کودکان فاقد یک یا چند دندان دائمی هستند. تنها راه استفاده از ایمپلنت است اما کودکان در سن پایین نمی توانند از ایمپلنت استفاده کنند. زیرا اندازه فک آن ها دائما در حال تغییر و بزرگ شدن است. به همین دلیل توصیه به استفاده از پروتز های موقت می کنیم و تا رسیدن سن آن ها به محدود مشخص اقدام به درمان با ایمپلنت خواهیم کرد.

Join the Discussion