Skip links

مواد غذایی مضر , علت دندان درد کودکان

علت دندان درد

مصرف مواد غذایی مضر از مهم ترین علت دندان درد کودکان محسوب می شود. بسیاری از مواد غذایی مورد علاقه کودکان نقش مهمی در ایجاد پوسیدگی دندان و گستردگی آن دارد. در این مقاله به معرفی و بررسی مضرترین مواد غذایی خواهیم پرداخت و نقش آن ها را به عنوان علت دندان درد کودکان مطرح خواهیم کرد. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

علت دندان درد کودکان چیست ؟

علت دندان درد کودکان محدود به یک علت نیست بلکه عوامل مختلفی در بروز این مساله دخیل هستند. عواملی مانند عدم مصرف خمیر دندان مناسب کودکان , عدم مسواک زدن کودکان , ژنتیک و ….. اما مصرف مواد غذایی نا مناسب نیز می تواند در دسته مهم ترین عوامل به شمار رود. زیرا مواد غذایی به طور مستقیم با مینای دندان تماس دارد و بیشترین تاثیر مخرب را بر روی آن می گذارد. مضر ترین مواد غذایی برای دندان کودکان چیست؟

 

میوه های سفت

میوه هایی مانند هویج , سیب و انار که دارای ساختاری سفت هستند برای دندان کودکان مناسب نیستند. به خصوص اگر دندان کودک دارای ترک و شکستگی باشد گاز زدن این میوه ها منجر به افزایش مشکلات و علت دندان درد او خواهد شد. کودکانی که نمی توانند این نوع از میوه ها را مصرف کنند بهتر است که والدین آن ها میوه را به قطعات کوچکتر تقسیم و یا آب آن ها را بگیرد. زیرا آب میوه طبیعی می تواند خاصیت بی شماری برای کودک داشته باشد. آبمیوه طبیعی سرشار از انواع ویتامین هاست که برای رشد کودک ضروری است.

 

آب نبات سفت

آب نبات یکی از موارد مورد علاقه کودکان است. اما بسیاری از دندانپزشکان متخصص اطفال توصیه می کنند که علت دندان درد کودکان خوردن آب نبات های سفت و شیرین است زیرا اغلب کودکان این آب نبات ها را می جوند و مواد قندی موجود در ترکیبات آن به صورت مصنوعی است و مدت زمان زیادی در دهان و بر روی دندان باقی می ماند. ماندگاری و چسبندگی مواد قندی موجب می شود که به مرور زمان کودک دچار دندان درد های شدید بشود.

 

علت دندان درد

نوشابه

اغلب کودکان و بزرگسالان از طرفداران پر و پا قرص نوشابه هستند. علاقه شدید به نوشابه موجب می شود تا این گونه افراد بیش از 10 بطری نوشابه در طول هفته مصرف کنند. ترکیبات این نوشیدنی شامل اسید ها و قند مصنوعی است که بر اثر تماس مکرر با مینای دندان دچار آسیب رساندن به آن خواهد شد. توصیه دندانپزشک متخصص اطفال به والدین این است که کودکان را از مصرف نوشابه منع کنند و حدالامکان نوشابه را به نحوی بنوشند که کمترین تماس را با دندان داشته باشد.

 

آب معدنی

شاید برای شما جالب بشد اگر بگوییم که آب معدنی نیز می تواند علت دندان درد باشد. این نوع از آب ها بر خلاف نامشان دارای پروسه تولید صنعتی هستند. روند ساخت آب معدنی به نحوی است که موجب اسیدی شدن آن ها می شود. حتما برای شما هم پیش آمده که در حین خوردن آب معدنی متوجه تغییر مزه آن شده اید. این ترکیبات به شدت برای مینای دندان کودکان مضر است و استفاده زیاد از این آب ها به مرور زمان موجب پوسیدگی دندان کودک خواهد شد.

 

آدامس های شیرین

کودکان علاقه زیادی به آدامس و جویدن آن دارند. اگر می خواهید یکی دیگر از علت دندان درد کودکان را بدانید باید به شما بگوییم که جویدن آدامس به دلیل قند مصنوعی و فراوانی که دارد موجب پوسیدگی دندان کودک شما خواهد شد. اگر نمی توانید عادت کودک را به جویدن آدامس از بین ببرید بهتر است از آدامس های بدون شکر استفاده کنید.

 

سیب زمینی و چیپس

سیب زمینی و چیپس نه تنها از غذاهای مورد علاقه کودکان بلکه از محبوب ترین غذاهای بزرگسالان نیز به شمار می رود. سیب زمینی به صورت سرخ شده و چیپس در دسترس عموم قرار دارد و به طور مکرر مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که چیپس ها نیز دارای اسیدهایی هستند که تماس مستقیم آن ها با مینای دندان کودکان موجب خرابی آن خواهد شد.

 

میوه های خشک

چند سال است که شاهد عرضه میوه های خشک در بازار هستیم. این میوه ها علی رغم مزه بی نظیری که دارند به دلیل ترکیباتی مانند شکر و فیبرهای سلولزی قابل حل شدن در دهان نیستند و انواع مواد قندی را بر روی لثه جمع می کنند که منجر به ایجاد پلاک و مشکلات لثه و دندان خواهد شد. بهتر است از میوه خشک استفاده نکنید و در صورتی که آن ها را مصرف کردید دو ساعت بعد از آن دندان های خود را مسواک بزنید. همان طور که در مطالب پیشین اشاره کردیم بهتر است بعد از مصرف انواع میوه بلافاصله مسواک نزنید زیرا محیط دهان اسیدی شده و مینای دندان نرم می شود و اگر بلافاصله مسواک بزنید موجب تحلیل رفتن مینا خواهد شد. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که هیچ چیز نمی تواند جایگزین میوه تازه شود حتی نوع خشک آن !

 

علت دندان درد

مصرف بی رویه میوه

میوه هایی مانند پرتقال و گریپ فروت منبع سرشاری از انواع اسیدها هستند. به هیچ عنوان نمی توان خاصیت مصرف میوه های تازه را انکار کردزیرا منبع مغذی از انواع ویتامین ها هستند. پس بهتر است که تعادل را رعایت کنید و به میزان مناسب از آن ها استفاده کنید تا با اسیدی شدن محیط دهان علت دندان درد شما نشود.

 

سس کچاپ

مصرف سس کچاپ با اغلب غذاها موجب خوشمزه تر شدن آن ها خواهد شد. زیرا مزه های مختلف این سس ( فلفلی , سبزیجات و .. ) می تواند چاشنی مناسبی برای انواع غذاها باشد. اما سرکه یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده سس های کچاپ است و مصرف بی رویه آن ها نه تنها علت دندان درد خواهد شد بلکه به دلیل رنگ قرمزی که دارد در مینای دندان نفوذ می کند و به مرور زمان موجب تغییر رنگ آن می شود. بهتر است کودکان را تا جایی که امکان دارد از خوردن سس کچاپ منع کنید. در غیر این صورت با استفاده از مسواک و خمیر دندان حاوی فلوراید تاثی سس کچاپ را بر دندان او کاهش دهید.

 

 

 

 

Join the Discussion