Skip links

پیشنهاد برای والدینی که می خواهند علت خرابی دندان کودکان را بدانند !

علت خرابی دندان کودکان

علت خرابی دندان کودکان می تواند بسیار زیاد باشد. واقعیت این است که بسیاری از تصورات اشتباه والدین موجب خراب شدن و پوسیدگی دندان فرزندشان می شود. در این مقاله علاوه بر بررسی علت خرابی دندان کودکان به پیشنهاد هایی برای والدین نیز پرداخته ایم تا با رعایت آن ها بتوانند سلامت دندان کودک را تضمین کنند. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

علل خرابی دندان

علت خرابی دندان کودکان به یک یا دو علت محدود نمی شود بلکه فاکتورهای بسیار مهمی در آن نقش دارند. گاهی اشتباهات فرزندان و گاهی نیز تصورات و باورهای غلط والدین موجب بروز مشکلات دهان و دندان در کودکان خواهد شد. اما این باورهای غلط کدامند و چگونه می توان از آن ها پیشگیری کرد؟

 

خمیر دندان نا مناسب

واقعیت این است که اولین علت خرابی دندان کودکان استفاده از خمیر دندان های معمولی است. شاید تصور کنید که خمیر دندان هایی که کیفیت بالایی دارند قیمت آن ها زیاد است اما این قیمت بالا دلیل دارد و آن هم فلوراید و ترکیبات مرغوب می باشد. خمیر دندان هایی که با قیمت پایین و حتی کمتر از 5 هزار تومان در بازار وجود دارند  فلوراید کافی ندارد و نمی توانند به خوبی از دندان کودک و مینای آن محافظت کنند. فلوراید نوعی ماده است که وظیفه اصلی آن پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان است.

زمانی که ماده غذایی بر روی دندان قرار می گیرد و فرد برای تمیز کردن آن از خمیر دندان های معمولی بهره می برد دندان او به ظاهر تمیز می شود اما به مرور زمان دارای پلاک ها زرد رنگی می شود که به مرور زمان دندان های او را تخریب و موجب تحلیل رفتن لثه او خواهد شد.

البته نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر می خواهید از خمیر دندان مخصوص کودکان استفاده کنید که حاوی فلوراید بیشتری نسبت به خمیر دندان های معمولی هستند باید سن کودک شما بیش از 1 سال باشد. زیرا اغلب کودکان خمیر دندان را می بلعند و جذب فلوراید به میزان زیاد برای بدن مضر است.

 

علت خرابی دندان کودکان

شیر خوردن هنگام شب

یکی از تصورات و باورهای اشتباه والدین این است که تصور می کنند شیر دادن به کودک در ساعات پایانی و قبل از خواب خوب است. زمانی که کودک در پایان شب به دفعات زیاد شیر می خورد ترکیبات شیرین آن بر روی دندان کودک باقی می ماند. یکی از راه های برطرف کردن مواد غذایی بر روی دندان ترشح بزاق دهان است. در خواب ترشح بزاق به میزان چشم گیری کاهش پیدا می کند و مواد شیرین تا صبح بر روی دندان باقی می ماند و موجب پوسیدگی آن ها می شود.

اگر کودک شما بیش از 1 سال دارد باید شیر دهی در شب را به صورت کنترل شده انجام دهید تا از بروز مشکلات بعدی پیشگیری شود.

 

مصرف بی رویه میوه

مصرف میوه برای کودکان بسیار واجب و حیاتی است زیرا سرشار از انواع ویتامین هاست و برای رشد و نمو کودکان لازم است. اما چند نکته را باید در هنگام دادن میوه به کودکان رعایت کنید.

  • به جای آبمیوه از خود میوه استفاده کنید. زیرا آب میوه دندان های کودک را به طور مستقیم با قند طبیعی میوه مواجه می کند که در طی زمان تاثیرات منفی بر روی مینای آن خواهد گذاشت.
  • سرعت خوردن آبمیوه را افزایش دهید و ترجیحا آن را یک نفس بخورید. زیرا هر چه زمان خوردن آبمیوه بیشتر شود احتمال پوسیدگی دندان نیز بیشتر خواهد شد.
  • بعد از خوردن میوه و یا آبمیوه آب بنوشید. زیرا برخی از میوه ها مانند پرتقال اسیدی هستند و اگر زمان زیادی بر روی دندان کودک باقی بمانند موجب بروز پوسیدگی آن ها خواهد شد.
  • پیشنهاد می شود برای از بین بردن محیط اسیدی دهان لبنیات مصرف کنید. می توانید از پینر و یا یک لیوان دوغ استفاده کنید.

 

علت خرابی دندان کودکان

نوشیدنی های شیرین و گاز دار

مشهورترین نوشیدنی شیرین و گاز دار نوشابه است. نوشابه با تمام طرفدارانی که دارد نوشیدنی بسیار مضر و صدمه زننده ای است. ترکیباتی که در نوشابه به کار برده می شود مملو از مواد قندی و اسیدی است. قند مصنوعی ده ها برابر بیشتر از قند طبیعی به مینای دندان آسیب می زند و علت خرابی دندان کودکان است.

این مساله نه تنها در نوشابه بلکه در آبمیوه های صنعتی نیز وجود دارد. تحقیقات نشان داده که دو سوم افرادی که در هفته بیش از 10 بطری نوشابه می خورند به میزان گسترده ای با پوسیدگی دندان و مشکلات ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند.

 

دیر شروع کردن مسواک

اغلب والدین نمی دانند که نباید منتظر رشد دندان کودکان بمانند و سپس اقدام به مسواک زدن او کنند. تحقیقات نشان داده که نوزادان زمانی که دندان های شیری آن ها در نیامده باید لثه هایشان توسط مادر تمیز شود. زیرا به مرور زمان باکتری های مختلفی بر روی لثه نوزاد قرار می گیرد که اگر تمیز نشود موجب بروز مشکلات لثه ای خواهد شد. این مساله می تواند موجب رشد بهتر و افزایش سلامتی دندان ها بعد رشد نیز بشود.

نکته مهمی که باید در این خصوص به آن توجه کنید این است که تمیز کدن لثه نوزادان زمانی است که نوزاد با شیر خشک تغذیه می کند. اگر نوزاد شما شیر مادر می خورد نیازی به تمیز کردن لثه های او نیست زیرا ساختار و ترکیباتی در شیر مادر وجود دارد که به خوبی از لثه های نوزاد محافظت می کند.

 

علت خرابی دندان کودکان

مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا

یکی دیگر از علت خرابی دندان کودکان این است که بلافاصله بعد از غذا خوردن اقدام به مسواک زدن می کنند. این مساله نیز به باورهای غلط ولدین بر می گردد.  زمانی که کودک مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف مصرف می کند محیط دهان او اسیدی می شود. این اسیدها می توانند به طور موقت موجب نرم شدن مینای دندان شوند. توصیه متخصصان به کودکان و بزرگسالان این است که حداقل تا 2 ساعت بعد از خوردن غذا مسواک نزنند. زیرا موجب تحلیل رفتن مینای دندان خواهد شد و به مرور زمان دندان هاحساس به دمای سرد و گرم می شوند.

 

Join the Discussion