Skip links

شناخت 8 علائم دندان درآوردن نوزاد 

علائم دندان درآوردن نوزاد

آیا شما به عنوان والدین از علائم دندان درآوردن نوزاد مطلع هستید هستید ؟ آیا می دانید چه زمانی دندان نوزاد شروع به بیرون آمدن از لثه می کند ؟ چه تصورات و باورهای غلطی در این خصوص وجود دارد؟ در این مقاله به شما کمک می کنیم تا با مهم ترین علائم دندان درآوردن نوزاد آشنا شوید و به بهترین شکل با آن روبرو شوید. پس با ما همراه باشید. همچنین برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی در تماس باشید.

آنچه باید درباره علائم دندان درآوردن نوزاد بدانیم

یکی از نگرانی های والدین در خصوص علائم دندان درآوردن نوزاد است. بسیاری از نوزادان در سن 6 تا 24 ماهگی شروع به رشد دندان می کنند. پروسه بیرون آمدن دندان از لثه بسیار دردناک است به حدی که افرد بزرگسال نیز به سختی می توانند همچنین دردی را تحمل کنند. نوزادان علائم مختلفی را در هنگام بیرون آمدن دندان از لثه از خود بروز می دهند که والدین با دانستن آن ها می توانند این مساله را به خوبی مدیریت کنند و با همراه شدن با کودکان از درد آن ها بکاهند.

علائم دندان درآوردن نوزاد

علائم دندان درآوردن نوزادان 

علائم دندان درآوردن نوزادان شامل چند علامت اصلی و مهم است که معمولا در اغلب کودکان به یک شکل دیده می شود. برخی از والدین تصور می کنند که مواردی مانند تب و اسهال از دیگر علائم این مساله است در صورتی که این تصوری کاملا اشتباه است. بعد از پرداختن به مهم ترین علائم دندان درآوردن نوزادن به برخی از تصورات اشتباه و سوالاتی در این حوزه اشاره می کنیم.

 • افزایش آب ریزش دهان 

افزایش آب ریزش دهان اولین علامت در دندان درآوردن نوزاد محسوب می شود. این علامت جزو علائمی محسوب می شود که در اغلب نوزادان مشاهده شده است و والدین به محض مشاهده این علامت باید به خوبی متوجه شوند که وقت دندان دار شدن فرزندشان رسیده است.

 • کاهش خواب و بی قراری 

متاسفانه بسیاری از کودکان در این هنگام به دلیل تحمل درد زیاد بی قرار می شوند. این بی قراری منجر به کاهش خواب آن ها خواهد شد. با انجام مواردی که در ادامه مقاله اشاره می کنیم می توانید به کاهش درد نوزاد خود کمک کنید و باعث شوید که خوابی آرام را تجربه کند.

 • کاهش اشتها 

کاهش اشتها می تواند از علائم دندان درآوردن نوزاد باشد. این مساله می تواند در کم شدن مقدار غذای او موثر باشد به نحوی که لاغری و ضعف جسمانی به دلیل درد ناشی از دندان درآوردن و کم غذا خوردن به شدت محسوس است.

 • مکیدن انگشت 

زمانی که کودک در حال دندان درآوردن است لثه های او به شدت نیاز به مکیدن جسمی خارجی دارد. به همین دلیل از انگشت خود برای این کار استفاده می کند. برای اینکه نوزاد به مکیدن انگشت خود عادت نکند می توانید حلقه های لثه گیر را برای او تهیه کنید. آن را در یخچال بگذارید تا خنک شود. مکیدن جسم خنک می تواند به خوبی التهاب و درد لثه در نوزاد را کاهش دهد و به آرام شدن او کمک کند.

 

علائم دندان درآوردن نوزاد 

 • مالیدن صورت به علت درد لثه 

اگر مشاهده کردید که نوزاد صورت خود را میمالد یا گوش های خود را با دست فشار می دهد این مساله به دلیل فشاری است که لثه ها به دهان او می آورند. با این کار قصد دارد که لثه های خود را فشار دهد و درد ناشی از علائم دندان درآوردن نوزاد را کاهش دهد.

 • ورم لثه 

از دیگر علائم دندان درآوردن نوزاد ورم لثه است. اگر علائم بالا را مشاهده کردید می توانید برای اطمینان لثه های او را نیز چک کنید. اگر متوجه شدید که لثه ها متورم و تحریک پذیر شده اند بدانید که موقع دندان درآوردن او فرا رسیده است.

 • بهانه گیری

حتما تا به حال برای شما پیش آمد که فرزندتان به دلیل ناراحتی و درد مرتبا بهانه گیری می کند و حسابی شما را کلافه کرده. علامت دیگری که بر اساس آن می توانید تشخیص دهید که نوزاد در حال رشد دندان است بهانه گیر شدن او است. در این مدت تلاش کنید تا کودک را آرام کنید.

 • تحریک پوست اطراف دهان 

زمانی که نوزاد به دلیل رشد دندان دچار آب ریزش دهان می شود بزاق دهان به مرور زمان موجب بروز حساسیت هایی در پوست اطراف دهان خواهد شد. یکی از راه های پیشگیری از این حساسیت این است که به طور مرتب اطراف دهان نوزاد را خشک کنید و اجازه ندهید که براق دهان به مدت زیادی بر روی پوست او باقی بماند.

یک سوال مهم

برخی از والدین تصور می کنند که از مهم ترین علائم دندان درآوردن نوزادان تب , اسهال , استفراغ , سرفه و آب ریزش بینی است. آیا این تصور درست است ؟

خیر. تمام مواردی که در سوال به آن ها اشاره شده هیچ کدام صحیح نیست. عوامل مختلفی موجب بروز تب , اسهال , استفراغ , سرفه و آب ریزش بینی در هنگام دندان درآوردن می شود که مهم ترین آن این است که نوزاد اقدام به گذاشتن جسم خارجی در دهان خود می کند. و به این دلیل که جسم نوزاد در این دوره زمانی ضعیف تر از زمان های دیگر است مبتلا به بیماری های ویروسی می شود که نشانه های آن را گفتیم. اگر در این هنگام با این علادم روبرو شدید باید نوزاد را نزد پزشک ببرید و این موارد را به دندان درآوردن کودک مرتبط ندانید.

 

بهترین راهکارها برای کاهش درد لثه در نوزادان 

قطعا هیچ والدینی تحمل دیدن درد نوزاد خود را ندارد. به همین دلیل در بخش پایانی مقاله به شما توصیه هایی جهت کاهش درد لثه نوزاد می کنیم.

 • لثه های کودک را ماساژ دهید

ماساژ دادن لثه های کودک را با انگشت خود انجام دهید. این کار می تواند موجب آرام سازی او شود. اما قبل از این کار حتما دست خود را بشوئید.

علائم دندان درآوردن نوزاد

 • تعویض سر شیشه شیر 

همان طور که اشاره کردیم نوزاد در این دوره دچار بی اشتهایی می شود اما اگر شما سر شیشه شیر او را تعویض کنید و از سر مناسبی استفاده کنید نوزاد تمایل به خوردن شیر پیدا میکند. بهتر است سر جدید مقداری سفت تر باشد تا کودک با مکیدن آن آرام شود.

 • استفاده از یخ

روش دیگری که می توانید به کمک آن نوزاد را آرام تر کنید استفاده از یخ است. یخ را در دستمال بپیچید و بر روی لثه نوزاد قرار دهید.

 • عدم استفاده از داروهای گیاهی 

بسیاری از داروهای گیاهیی برای نوزادان خطر دارند و بدن آن ها واکنش مناسبی را به گیاهان دارویی نشان نمی دهد و ممکن است آن ها را دچار عوارض و آلرژی کند. به همین دلیل هیچ گاه از این روش برای تسکین درد لثه نوزاد استفاده نکنید.

Join the Discussion