Skip links

5 عوارض عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان 

عصب کشی دندان کودکان ممکن است در هر سنی رخ بدهد. دندان های شیری نیز مانند دندان های دائمی دارای عصب هستند و در صورتی که به پوسیدگی آن ها رسیدگی نشود به عصب دندان آسیب می رسد. اما مهم ترین عوارض عصب کشی دندان کودکان چیست؟ در این مقاله بررسی جوانب گوناگون در خصوص این پرسش خواهیم پرداخت. برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان به لینک داده شده مراجعه کنید و برای اطلاعات بیشتر با دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

عصب کشی دندان کودکان 

برخی از والدین تصور می کنند که عصب کشی دندان کودکان مختص به دندان های دائمی است و دندان های شیری نه تنها دارای عصب نیستند بلکه در صورت پوسیدگی نیاز به درمان ندارد زیرا در نهایت می افتند. این تصور کاملا اشتباه است. دندان های شیری نیز مانند دندان های دائمی دارای تمام اجزا است و در صورتی که هر گونه آسیبی متوجه آن شود باید اقدام به درمان آن کرد. عصب کشی دندان کودکان نیز یکی از آسیب هایی است که اگر به درمان آن توجه نکنیم موجب بروز مشکلات عدیده ای برای فرزند خواهد شد.

ساختار دندان کودک 

بهتر است قبل از اینکه به عوارض مهم عصب کشی دندان کودک بپردازیم ابتدا با ساختار دندان شیری آشنا شویم تا به خوبی به اهمیت پوسیدگی دندان واقف آییم.

مینا 

مینا را می توان روکش و بخش خارجی دندان دانست که در دندان دائمی و شیری مشترک است. این ماده سخت ترین ماده موجود در بدن شناخته شده که می تواند به خوبی از دندان مراقبت کند.

عاج 

عاج دندان در زیر مینا قرار دارد و از مواد معدنی و آلی تشکیل شده است. آب نیز از دیگر اجزای تشکیل دهنده آن است. عاج دندان منعظف است به همین دلیل نیز می تواند از خورد شدگی مینا جلوگیری کند.

سمان 

در زیر عاج و در سطح ریشه دندان بخشی به نام سمان قرار دارد. سمان هیچ گونه عروق خونی ندارد به همین دلیل در صورت آسیب دیدگی غیر قابل ترمیمی است. سمان سطح ریشه دندان را پوشش می دهد.

عصب 

عصب دندان که مورد بحث ماست بخش بعدی از اجزای تشکیل دهنده دندان است که در کودکان و بزرگسالان مشترک است. نام دیگر عصب ” پالپ ” است که بر خلاف سمان پر از عروق خونی می باشد و به دو قسمت پالپ خارجی و ریشه تقسیم بندی می شود.

 

عصب کشی دندان کودکان

روند ایجاد آسیب عصبی 

همان طور که بار ها اشاره کردیم کودکان کمتر از بزرگسالان به بهداشت دهان و دندان خود توجه می کنند به همین دلیل بیشتر از آن ها در معرض پوسیدگی دندان قرار دارند. خوشبختانه از بیرونی ترین بخش دندان یعنی مینا شروع می شود و به خوبی قابل رویت است. اگر پوسیدگی در مراحل اولیه ترمیم شود از گسترش آن پیشگیری می شود در غیر این صورت پوسیدگی به عاج و سپس به عصب دندان می رسد.

نشانه های آسیب عصب دندان 

ابتدا به علائمی اشاره می کنیم که در هنگام مشاهده آن ها باید اقدام به عصب کشی و درمان ریشه ای کرد سپس به عوارض عصب کشی دندان کودک می پردازیم.

عفونت و پوسیدگی شدید دندان 

اگر پوسیدگی به موقع درمان نشود و سطح آن گسترش یابد ممکن است موجب عفونت دندان کودک شود. در این هنگام باید اقدام به درمان ریشه ای کنید تا عفونت برطرف شود در غیر این صورت آبسه می تواند به دندان های مجاور نیز صدمه بزند. یکی از عوامل پوسیدگی دندان تغذیه می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله دیگر ما درباره نقش تغذیه در پوسیدگی دندان را مطالعه کنید.

حساسیت دندان به دمای گرم و سرد 

زمانی که کودک در هنگام نوشیدن آب سرد و یا خوردن غذای گرم دچار تیر کشیدن دندان می شود نشانه آن است که پوسیدگی به ریشه رسیده و دمای سرد و گرم مستقیم بر روی عصب تاثیر می گذارند.

شل شدن دندان 

شل شدگی دندان بر اثر پوسیدگی , ضربه خوردن و بسیاری عوامل دیگر رخ می دهد. زمانی که دندان کودک به طور ناگهانی شل شد ممکن است به دلیل آسیب های عصبی باشد و باید سریعا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

عصب کشی دندان کودکان 

مهم ترین عوارض عصب کشی دندان کودکان 

اگر اطمینان پیدا کردید که دندان کودک نیاز به عصبی کشی دارد باید او را به نزد دندانپزشک متخصص اطفال ببرید. زیرا عصب کشی کودکان امری تخصصی است و بسیاری از دندانپزشکان بزرگسالان نمی توانند به خوبی این کار را انجام دهند. کودکان به طور ذاتی از پزشک ترس دارند و دندانپزشک باید بتواند با ایجاد ارتباط دوستانه و حرفه ای اقدام به انجام امور درمانی کند. اما عصب کشی دندان چه عوارضی برای کودکان دارد؟

واکنش به بی حس کننده 

در برخی از کودکان واکنش به مواد بی حس کننده مشاهده شده است. این واکنش شامل افزایش ضربان قلب و لرزش دست هاست. اگر کودک به هر دلیلی مانند واکنش به این مواد نمی تواند در حالت هوشیاری اقدام به درمان کند باید با بیهوشی عمومی عصب کشی انجام شود. دندانپزشک متخصص اطفال با انجام بیهوشی عمومی می تواند به بهترین نحو عصب کشی دندان کودکان را انجام دهد.

درد 

درد یکی از شایع ترین عوارض عصب کشی است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان مشاهده می شود. به روش های مختلفی می توان اقدام به کاهش درد کرد که یکی از این روش ها مصرف آنتی بیوتیک است. معمولا دندانپزشک ها بعد از عصب کشی آنتی بیوتیک تجویز می کنند تا در صورت مشاهده درد آن ها را مصرف کنید اما اگر پزشک شما هیچ قرص مسکنی را تجویز نکرد می توانید از داروخانه قرص های مسکنی را تهیه کنید که نیاز به تجویز پزشک ندارند و دارای کمترین عارضه هستند.

خون ریزی 

خون ریزی بعد از انجام عصبی کشی دندان کودکان و بزرگسالان بسیار طبیعی است زیرا یکی از اجزای دندان که در عمق زیادی قرار دارد از ریشه خارج شده اما چگونه می توان خون ریزی را کاهش داد؟ یکی از روش هایی که از قدیم الایام وجود داشته خوردن بستنی بوده زیرا بستنی به دلیل سرد بودن می تواند به خوبی موجب قطع شدن خون ریزی و همچنین کاهش درد نیز بشود.

عصب کشی دندان کودکان

سوزش

سوزش به دلیل درآوردن عصب از ریشه اتفاق می افتد. برای درمان سوزش لثه می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. مقداری یخ را در پلاستیک بگذارید و آن را بر روی محل مورد نظر در دهان کودک قرار دهید. روزی چند بار اقدام به انجام این کار تا سوزشی که در محل عصب کشی وجود دارد به سرعت بهبود پیدا کند.

عفونت 

اگر به موارد و تذکراتی که دندانپزشک متخصص اطفال به شما می گوید توجه نکنید دندان کودک به سرعت عفونت می کند و نیازمند درمان های بعدی خواهد بود. بهترین کار برای جلوگیری از عفونت دندان کودک رعایت تمام موارد بهداشتی و مصرف آنتی بیوتیک ها است.

Join the Discussion