Skip links

آشنایی با شیارپوش دندان

 شیارپوش دندان 

مهم ترین وظیفه شیارپوش دندان محافظت از دندان در برابر پوسیدگی است. اغلب کودکان دچار پوسیدگی در دندان های آسیاب می شوند که این مساله موجب صدمه دیدن آن ها خواهد شد. استفاده از شیارپوش دندان برای کودکان و نوجوانان قابل انجام است که به منظور آشنایی بیشتر در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با  مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.شیار پوش دندان

ضرورت شیارپوش دندان 

شیارپوش دندان می تواند به میزام چشم گیری از دندان کودک شما در برابر انواع پوسیدگی ها محافظت کند. کودکان بنا به دلایل مختلف مانند تغذیه نامناسب نسبت بزرگسالان دچار پوسیدگی های بیشتری در سطح مینای دندان می شوند. جلوگیری از پوسیدگی روش های مختلفی دارد. به طور مثال کودک می تواند با استفاده از نخ دندان و خمیر دندان حاوی فلوراید از این روند جلوگیری کند اما شیارپوش دندان نیز یکی از راه حل هایی است که برخی متخصصان دندانپزشکی کودکان توصیه به استفاده از آن می کنند.واقعیت این است که اغلب پوسیدگی هایی که در دندان رخ می دهد مربوط به سطح جونده آن است و معمولا دندان هایی مانند آسیاب بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. زیرا موقعیت دندان های آسیاب به نحوی است که دسترسی به آن را با مشکل مواجه می کند. مسواک به خوبی به این منطقه دسترسی ندارد و کودکان هم توجه زیادی به آن ها ندارند. از این رو بیشتری میزان پوسیدگی دندان در کودکان در بخش آسیابی اتفاق می افتد.

انواع روش ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان 

قبل از اینکه به بررسی شیارپوش دندان به عنوان یکی از راه های جلوگیری از پوسیدگی بپردازیم بهتر است نگاهی مختصر به چند روش رایج برای پیشگیری از این مساله بیندازیم.

استفاده از فلوراید

یکی از روش هایی که می تواند به کودک شما در جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند استفاده از مواد فلوراید است. فلوراید ماده ای طبیعی است که اغلب در آب شهری نیز یافت می شود و مناطقی که آب شهری حاوی فلوراید است کودکان کمتر به پوسیدگی دندان دچار می شوند. اما فلوراید علاوه بر آب شهری در خمیر دندان نیز وجود دارد. توصیه می کنیم برای حفظ سلامت دندان کودکان و ارتقای بهداشت دهان آن ها از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنیداما این نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید که اغلب کودکان تمایل به بلعیدن خمیر دندان دارند. اگر کودک شما سن بسیار پایینی دارد بهتر است که تا مدتی از خمیر دندان فاقد فلوراید استفاده کنید زیرا معده کودکان بسیار حساس است و در صورتی که ماده فلوراید وارد آن شود کودک دچار ” فلوروزیس ” یا مسمومیت بر اثر فلوراید خواهد شد.شیار پوش دندان 

وارنیش فلوراید 

وارنیش فلوراید یکی دیگر از مهم رین روش ها در پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان است. کودکانی که سن پایینی دارند و یا به دلایل مختلفی مانند ژنتیک از دندان های نامرغوبی برخوردار هستند باید هر 6 ماه یکبار اقدام به وارنیش فلوراید کنند. وارنیش فلوراید ماده ای است که بر روی مینای دندان کودک قرار داده می شود و تبدیل به ماده ای سخت خواهد شد که تا مدت چند ماهه مینای دندان را در برابر عوامل آسیب زا محافظت می کند. وارنیش فلوراید دارای طعم های مختلفی است که می تواند برای کودک جذاب باشد.

شیارپوش دندان 

شیار پوش دندان یا “ فیشور سیلانت ” یکی از موثرترین روش ها در جلوگیری از پوسیدگی مینای دندان به شمار می رود که امروزه کاربرد وسیعی پیدا کرده است. در این روش معمولا تمام حفره ها و شیارهایی که سطح جونده دندان ها وجود دارد به وسیله مواد دندانپزشکی پر می شود. زمانی از این روش استفاده می شود که حفره ها و شیارهایی که در سطح دندان وجود دارد آن قدر عمیق هستند که کودک برای تمیز کردن به آن ها دسترسی ندارد. زمانی که این شیارها پر می شوند حفره ها عمق کمتری پیدا می کنند و کودک به راحتی می تواند به وسیله مسواک و خمیر دندان اقدام به تمیز کردن آن ها کند.در انجام فیشور سیلانت یا شیارپوش دندان هیچ گونه تراش و آسیبی به دندان ها وارد نمی شود. در این روش از تزریق بی حسی نیز استفاده نمی شود. برخی از والدین نگران این مساله هستند که فرم طبیعی دندان کودک بعد از انجام شیارپوش دندان تغییر کند. در صورتی که جای نگرانی نیست زیرا فرم طبیعی دندان کودک هیچ گونه تغییری نخواهد کرد.

بهترین سن برای انجام شیار پوش دندان 

از آن جایی که اغلب دندان های آسیاب دچر پوسیدگی می شوند و از شیارپوش برای آن ها استفاده می شود بهتر است زمان رویش اولین و دومین دندان آسیاب بزرگ دائمی اقدام به استفاده از شیارپوش کرد. اولین دندان آسیاب بزرگ معمولا در سن 6 تا 9 سالگی از لثه بیرون می آید و زمان رویش دندان آسیاب دوم بین 12 تا 15 سالگی است.

مراحل قرار دادن شیار پوش دندان 

شیارپوش کردن دندان یکی از روش های آسان و بدون درد است که فرآیند ساده ای دارد و تنها در چند دقیقه قابل انجام است. برای آشنایی با مراحل کار ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.
  • در ابتدایی ترین مرحله از شیارپوش کردن دندان باید سطح جونده دندان توسط دندانپزشک به دقت تمیز شود و عاری از هر گونه مواد غذایی و چربی باشد. زیرا وجود آلودگی در سطح دندان می تواند کیفیت کار را به میزان چشم گیری کاهش دهد.
  • پس از اینکه سطح دندان به وسیله مواد مخصوص به خوبی پاکسازی شد باید دندان با پنبه یا مواد جاذب خشک شود. خیس بودن سطح دندان می تواند باعث عدم چسبندگی شیارپوش دندان شود.
  • یکی از عواملی که موجب می شود تا چسبندگی شیارپوش دندان بر روی سطح مینا تقویت شود این است که سطح مینای دندان را زبر کنیم. دندانپزشکان متخصص این کار را با اسیدی کردن مینا انجام می دهند. بدین منظوری مقداری از محلول سیدی را بر روی سطح جونده دندان می ریزند تا شیارپوش بهتر به آن بچسبد.
  • در این مرحله که آخرین مرحله از نصب شیارپوش دندان است این ماده بر روی سطح و مینای دندان قرار داده می شود و به طور مستقیم بر روی آن سفت خواهد شد. معمولا سفت کردن این ماده به کمک نور مخصوص انجام می شود.
 

دوام شیار پوش دندان 

معمولا شیارپوش ها دوام بسیار بالایی دارند و بیش از 10 سال عمر می کنند . اما به شما توصیه می کنیم که کودک خود را برای چکاپ شیارپوش هر چند ماه یک بار نزد دندانپزشک ببرید تا از سلامت آن اطمینان حاصل شود. لب پر شدن و ساییدگی جزو مواردی است که در چکاپ شیارپوش دندان بررسی می شود تا در صورت بروز هر گونه آسیب اقدام به رفع آن شود.

عوارض استفاده از شیار پوش دندان

یکی از عوارض یا اصطلاحا معایب استفاده از شیارپوش این است که احتمال افتادگی یا پوسیدگی آن وجود دارد. کیفیت نصب شیارپوش بستگی به مهارت و تخصص دندانپزشک دارد و اغلب مواقعی که شاهد افتادن شیارپوش هستیم دلیل آن عدم چسبندگی مناسب به سطح مینای دندان است. خیس بودن دندان در حین نصب شیارپوش و یا عدم زبر کردن سطح با مواد اسیدی از عمده ترین دلایل در افتادگی شیار پوش دندان محسوب می شود. اگر شاهد افتادگی شیارپوش از دندان کودک بودید باید حتما با مراجعه به دندانپزشک اقدام به نصب مجدد آن کنید زیرا خطر پوسیدگی دندان ها افزایش پیدا می کند.با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Join the Discussion