Skip links

بعد از شکستن دندان کودک چه کنیم ؟

 شکستن دندان کودک 

شکستن دندان کودک به دلایل مختلفی از جمله شیطنت و تصادف رخ می دهد. شکستگی دندان کودک بسیار دردناک است. در این مطلب به اقدامات لازم بعد از حادثه و همچنین انواع مختلف شکستگی دندان کودک اشاره می کنیم. این مطلب می تواند برای والدین مفید باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان بامطب دکتر کوشکی تماس بگیرید.

شکستن دندان کودک با ضربه

شکستن دندان کودک در پسر بچه ها بیشتر رخ می دهد. زیرا پسر بچه ها شطینت بیشتری نسبت به دختر بچه ها دارند. معمولا شکستن دندان به دلیل ضربه های ناگهانی رخ می دهد که در اصطلاح پزشکی به آن تروما گفته می شود. تروما احتمال شکستگی دندان های شیری را نسبت به دندان های دائمی بیشتر می کند . زیرا دندان های شیری از استحکام کمتری برخوردار هستند و معمولا ناپایداری آن ها موجب می شود تا تاثیرات ضربه بر روی آن ها بیشتر باشد. درجات آسیب دندان بر اثر تروما و ضربه های ناگهانی متفاوت است. ممکن است دندان دچار یک ترک کوچک در سطح مینا شود. همچنین بیرون آمدن کامل دندان از لثه را نیز می توان از درجات بالاتر تروما دانست.

شکستن دندان کودک

اقدامات لازم بعد از شکستگی دندان 

شکستن دندان چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان درد زیادی را به همراه دارد. اما در این بخش به اقداماتی اشاره می کنیم که به کمک آن ها می توانید درد ناشی از شکستن دندان کودک را به میزان زیادی کاهش دهید. البته ذکر این نکته نیز لازم است که اگر کودک شما در فعالیت هایی مانند فعالیت های ورزشی شرکت می کند حتما در حین ورزش از گاردهای دندانی استفاده کند تا آسیب های احتمالی را کاهش دهد .

استفاده از کمپرس سرد 

بعد از شکستن دندان درد زیادی متوجه کودک می شود. شما می توانید برای تسکین درد از کمپرس سرد استفاده کنید. بدین منظور مقداری یخ را در کیسه پلاستیکی بریزید و آن را بر روی لثه قرار دهید. اگر قرار دادن مستقیم کیسه بر روی دندان شکسته باعث تشدید درد آن می شود می توانید آن را بر روی لثه مجاور قرار دهید. یخ موجب بی حس کردن محل مورد نظر خواهد شد.

گاز استریل 

در برخی از مواقع شکستن دندان با خون ریزی همراه است. اگر شاهد خون ریزی در محل بودید باید یک گاز استریل را در دهان کودک و بر روی دندان قرار دهید و از کودک بخواهید تا آن را محکم گاز بگیرد. قرار دادن گاز استریل می تواند خون ریزی را در مدت زمان کوتاهی قطع و از تشدید آن جلوگیری کند.

عدم لمس ریشه دندان  

اگر بعد از ضربه به دندان شاهد خارج شدن دندان از لثه بودید به هیچ عنوان ریشه دندان را لمس نکنید. فقط کافی است تا آن در یک ظرف شیر قرار دهید و به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر شاهد آلوده شدن ریشه دندان بودید نگران نباشید زیرا تمیز کردن ریشه به عهده دندانپزشک است.

عدم استفاده از مسواک

برخی از والدین تصور می کنند که اگر دندانی که دچار آسیب و شکستگی شده آلوده شود باید آن را توسط مسواک تمیز کرد. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است. استفاده از مسواک و یا الکل می تواند به وخیم تر شدن اوضاع کمک کند. شما تنها کاری که باید انجام دهید این است که خون ریزی دندان را بند بیاورید و به همراه دندانی که از لثه خارج شده بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید.

عدم فشار بر روی دندان لق شده 

اگر شاهد لق شدگی دندان کودک بودید به هیچ عنوان از او نخواهید تا برای کاهش خونریزی گاز استریل را در دهان فشار دهد. زیرا ممکن است دندان لق شده از لثه خارج شود و عواقب بعدی را در پی داشته باشد.

شکستن دندان کودک

اگر دندان از لثه جدا شد چه کنیم؟ 

اگر ضربه شدید بود و باعث شد که دندان از لثه جدا شده و از دهان بیرون بیفتد تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که دندان را در یک ظرف شیر و یا بر سرجای خود در دهان کودک قرار دهید. به هیچ عنوان ریشه دندان را دستکاری نکنید. زیرا ریشه دندان یک عضو زنده است و می تواند دوباره پیوند بخورد. اما هنگامی که آن را دستکاری می کنید آن را از بین می برید.

اگر دندان کودک ضربه خورد اما ظاهرا آسیبی متوجه آن نبود باز هم باید برای اطمینان او را نزد دندانپزشک متخصص کودکان ببرید. زیرا برخی از آسیب ها مانند لق شدگی و آسیب های ریشه ای نمود بیرونی ندارد و در گذر زمان موجب ایجاد عفونت و گسترش آن به سایر نقاط لثه خواهد کرد.

پیشگیری از شکستن دندان کودک 

روش های مختلفی در مراقبت از کودکان و جلوگیری از شکستن دندان کودک وجود دارد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم.

  • در زمین های بازی و پارک ها مراقب فرزندان خود باشید. استفاده از گاردهای دندانی در هنگام ورزش هایی مانند تکواندو و فعالیت های رزمی می تواند به میزان زیادی آن ها را در برابر این اتفاقات مصون کند.

  • در هنگام رانندگی از صندلی و کمربند کودک استفاده کنید. برخی از والدین تصور می کنند که نیازی نیست کودک را در صندلی عقب و بر روی صندلی مخصوص کودک بنشانند. در صورتی که همین سهل انگاری می تواند موجب عواقب جبران ناپذیری شود.

  • اگر بعد از ضربه خوردن دندان شاهد تغییر رنگ آن و یا تورم لثه بودید باید سریعا به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا تورم و قرمزی نشانه هایی از عفونت است که اگر آن را نادیده بگیرید عواقب بسیار جدی در انتظار سلامت کودک شماست.

انواع شکستگی دندان 

شکستن دندان کودک چند حالت دارد که نحوه برخورد با ان ها و اقدامات لازم بعد از حادثه در آن ها مشترک می باشد.

شکستن جزئی 

در شکستگی های جزئی شاهد لب پر شدن بخشی از مینای دندان هستیم. در برخی از مواقع این شکستگی می تواند باعث حساسیت دندان نسبت به دمای سرد و گرم شود. به نحوی که با خوردن و نوشیدن غذای سرد و گرم موجب تشدید درد و تیرکشیدگی در دندان ها خواهند شد. بدین منظور می توانید با مراجعه به دندانپزشک و انجام باندینگ این عارضه را برطرف کنید. همچنین اگر لب پر شدن دندان موجب شده تا لبه تیزی به وجود بیاد و زبان کودک را زخمی کند می توانید با مراجعه به دندانپزشک و استفاده از ابزارهای مخصوص لبه آن را نرم و گرد کنید.

شکستگی دردناک 

معمولا شکستگی های دردناک با خون ریزی همراه است. خون ریزی از درون دندان رخ می دهد که این مساله نشان دهنده آسیب به عصب دندان است. اگر کودک شما در سنی مانند 5 سالگی قرار دارد دندانپزشک می تواند اقدام به کشیدن آن کند تا دندان دائمی جایگزین آن شود.

کج شدن دندان 

برخی از ضربه ها موجب می شود تا موقعیت دندان ها تغییر کند. این تغییر موقعیت باعث کج شدن دندان کودک می شود. در این شرایط ممکن است شاهد افتادن دندان نیز باشیم که در خصوص دندان های شیری جای هیچ گونه نگرانی نیست. اما اگر دندان دائمی باشد باید از روش هایی مانند تاج مصنوعی و استفاده کرد.

با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.com

www.webmd.com

www.aapd.org

Join the Discussion