Skip links

علت سیاه شدن دندان کودک چیست؟

سیاه شدن دندان کودک

سیاه شدن دندان کودک معمولا در سنین زیر 7 سال رخ می دهد زیرا دندان های شیری بیشتر از دندان های دائمی در معرض تغییر رنگ و سیاه شدن قرار می گیرند. عوامل مختلفی را می توان در سیاه شدن دندان کودک دخیل دانست که در این مطلب به آن می پردازیم. علاوه بر این به درمان , ملاحظات و پیشگیری های لازم نیز اشاره خواهیم کرد. همچنین شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با دفتر دکتر کوشکی در تماس باشید.

 

 

دلایل سیاه شدن دندان کودک

اغلب والدین با دیدن تغییر رنگ و سیاه شدن دندان کودک دچار نگرانی می شوند و تصور می کنند که ممکن است دندان های دائمی او نیز این تغییر رنگ را پیدا کنند. برخی از کودکان در سنین زیر 7 سالگی دچار این عارضه می شوند که علت های مختلفی دارد. در ادامه علت سیاه شدن دندان کودک را بررسی می کنیم.

ضربه

ایجاد ضربه های ناگهانی به دندان کودک که با عنوان ” تروما ” شناخته می شوند از مهم ترین عوامل سیاه شدن دندان کودک محسوب می شود. اغلب کودکان در سنین پایین به دلیل شیطنت و یا عدم مراقبت دچار ضربه به فک و دندان می شوند. برخی از مواقع سیاهی دندان ترمیم نمی شود و تا زمانی که دندان شیری در دهان کودک وجود دارد تغییر رنگ او درمان نخواهد شد. دندانپزشکان متخصص اطفال توصیه می کنند که بعد از ضربه به دندان حتما عکس برداری انجام شود زیرا برخی از ضربه ها موجب آسیب رساندن به ریشه و عصب دندان خواهد شد و در صورتی که به آن رسیدگی نشود باعث ایجاد عفونت و خون ریزی می شود.

قطره آهن

یکی از مکمل هایی که برای نوزادان و کودکان تجویز می شود قطره آهن است. این قطره ها به رنگ قهوه ای متمایل به قرمز هستند که در صورت برخورد به دندان کودک باعث به وجود آمدن لکه قرمز بر روی آن خواهد شد. اغلب نوزادان و کودکان توانایی بلع قرص آهن را ندارند. اما در صورتی که سن کودک افزایش یافت و توانایی خوردن قرص را پیدا کرد باید از پزشک بخواهید تا قرص را جایگزین قطره کند تا لکه های قرمز به تدریج از روی دندان کودک محو شود. به شما توصیه می کنیم برای جلوگیری از فقر آهن کودک غذاهای پر آهن و مقوی به او بدهید. غذاهای سرشار از آهن و ویتامین C توصیه می شود. همچنین گوجه فرنگی , توت و کلم بروکلی برای کودک مناسب هستند.

نکته دیگری که در خصوص مصرف مکمل ها وجود دارد این است که اگر مادران باردار در حین بارداری داروی آنتی بیوتیک تتراسایکلین را مصرف کنند احتمال سیاه شدن رنگ دندان کودک افزایش پیدا می کند.

 

سیاه شدن دندان کودک

ارث

همان طور که در مطالب پیش اشاره کردیم برخی از مشکلات دهان , دندان و لثه در کودکان ریشه ارثی و ژنتیکی دارد. سیاه شدن دندان کودک نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر مینای دندان والدین ضعیف است احتمال تغییر رنگ دندان کودکان نیز افزایش پیدا می کند. به وجود آمدن ته رنگ سبز نیز ریشه در همین مساله دارد.

بیماری

کودکانی که دچار بیماری هستند بیشتر از دیگر کودکان در معرض تغییر رنگ دندان قرار دارند. کودکان و نوزادانی که از بیماری قلبی , هپاتیت و عفونت ها رنج می برند معمولا دندان های آن ها متمایل به سبز و سیاه هستند که با برطرف شدن بیماری این مشکل تا حد زیادی برطرف خواهد شد.

فلوراید

آیا تا به حال نام ” فلوروزیس دندانی ” را شنیده اید؟ این واژه به معنای مسمومیت ناشی از فلوراید و مشتقات آن است. معمولا در آب آشامیدنی مقداری فلوراید وجود دارد. اگر این میزان زیاد باشد دندان کودک به آن واکنش نشان داده و در قالب مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد فلوراید خود را نشان می دهد. همچنین بلع خمیر دندان حاوی فلوراید نیز می تواند موجب بروز ” فلوروزیس ” شود. اگر کودک سن کمی دارد بهتر است والدین در هنگام مسواک زدن در کنار او حضور داشته باشند. زیرا اغلب کودکان تمایل زیادی به مزه خمیر دندان نشان می دهند و احتمال بلع آن افزایش پیدا می کند. اگر برای کودک خمیردندان با طعم میوه و مزه های خوشایند تهیه کردید باید بیشتر مراقب او باشید.

عدم رعایت بهداشت

عدم رعایت بهداشت در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. اغلب کودکان در مسواک زدن کودکان و نخ دندان کشیدن تنبلی می کنند و همین امر موجب می شود تا به تدریج بر روی دندان و لثه آن ها پلاک تشکیل شود. تشکیل پلاک ها به رنگ زرد و متمایل به قهوه ای خود را نشان می دهد که با رعایت بهداشت می توان آن را بهبود داد.

 

سیاه شدن دندان کودک

درمان سیاه شدگی دندان

شاید شما هم جزو آن دسته از والدینی باشید که تصور می کنند بلیچینگ و سفید کردن دندان ها می تواند درمان مناسبی باشد. در صورتی که به هیچ عنوان نباید بر روی دندان های شیری عمل بلیچینگ انجام شود. زیرا دندان های شیری نسبت به دندان های دائمی ضعیف تر هستند و همین مساله موجب آسیب رساندن به دندان کودک خواهد شد. بهترین کار برای درمان این است که با دندانپزشک اطفال مشورت کنید و به موازات آن بهداشت دهان و دندان کودک را نیز بالا ببرید. همان طور که اشاره کردیم قطع مصرف قطره آهن و رفع بیماری های احتمالی موجب برطرف شدن سیاهی دندان کودک خواهد شد. دندان های دائمی هیچ گونه رنگی را از دندان شیری به ارث نمی برند و با افتادن دندان شیری شاهد رشد دندان هایی زیبا و سفید خواهیم بود.

 

پیشگیری از سیاه شدن دندان کودک

با انجام کارهای زیر می توانید از تغییر رنگ و سیاه شدن دندان های کودک تان جلوگیری کنید و به او کمک کنید تا همیشه دندان هایی سفید و لبخندی شیرین داشته باشد.

 • دندانپزشکان توصیه می کنند که در دوران دندان درآوردن کودک لثه های او را ماساژ دهید. این کار موجب می شود تا جریان خون در لثه سریع تر شود و از پوسیدگی زودهنگام , تغییر رنگ و … جلوگیری شود.
 • اگر مجبور به استفاده از مکمل و قطره آهن هستید باید تا حد امکان آن را رقیق کنید. هر چه قطره آهن رقیق تر باشد احتمال سیاه کردن دندان کودک را کاهش می دهد.
 • مادران باردار از مصرف داروی تتراسایکلین خودداری کنند زیرا این دارو می تواند به میزان زیادی در سیاه شدن دندان کودک موثر باشد.
 • کودک را متقاعد کنید که از نوشیدن نوشابه و مایعاتی از این دست خودداری کند. زیرا تماس این مایعات با مینای دندان علاوه بر تغییر رنگ آن موجب کاهش سلامتی دندان خواهد شد. اگر کودک اصرار به نوشیدن این مایعات داشت می توانید نی را به او پیشنهاد دهید. زیرا نوشیدن نوشابه با نی موجب می شود تا نوشابه کمترین تماس را با دندان داشته باشد.

 

Opinions

 1. Post comment

  سلام خسته نباشید اگر نوشابه را با نی به کودک بدهیم خطر سیاه شدن دندان کودکان به طور کلی رفع می شود ؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام ممنون از شما. خطر سیاه شدن به طور کامل رفع نمی شود چون هم موارد دیگر وجود دارند و هم اینکه نی هم به طور کامل از برخورد نوشابه با دندان جلوگیری نمی کند. بهتر است کودکان این نوع مایعات را خیلی به ندرت مصرف کنند.

   Permalink

Join the Discussion