Skip links

رفع سیاهی دندان با قطره آهن

سیاهی دندان با قطره آهن 

سیاهی دندان با قطره آهن یکی از شایع ترین عوارض مصرف این قطره است. قطره آهن برای کودکان بسیار ضروری است و اغلب متخصصین توصیه به استفاده از آن می کنند زیرا فقر آهن در کودکان موجب بروز اختلالات مختلفی مانند کاهش عملکرد ذهنی و رفتاری آن ها می شود. در این مطلب به طور جامع به اثر این قطره و بررسی سیاهی دندان با قطره آهن خواهیم پرداخت. برای کسب اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان با مطب دکتر کوشکی تماس بگیرید. 

قطره آهن 

مصرف قطره آهن در کودکان امری ضروری و حیاتی است و متاسفانه شاهد سیاهی دندان با قطره آهن هستیم چون این قطره به رنگ قهوه ای و قرمز وجود دارد که اولین تاثیر خود را بر روی ظاهر دندان ها بر جای می گذارد. مینای دندان رنگ پذیر است و رنگدانه هایی که در قطره آهن وجود دارد می تواند بر روی رنگ آن تاثیر بگذارد. وجود لکه ها بر روی دندان کودکان یکی از نگرانی های والدین در این خصوص است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که در این مطلب به راه های مختلف جهت کاهش دادن و برطرف کردن این لکه ها اشاره کنیم.

روش های رفع لکه های دندانی 

لکه ها و سیاهی دندان تا زمانی بر روی دندان وجود دارند که قطره آهن مصرف شود. به محض اینکه مصرف این قطره متوقف شود بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی شاهد رفع سیاهی دندان با قطره آهن خواهیم بود. اما اگر در حین مصرف شاهد تغییر رنگ دندان کودک هستید ادامه مطلب می تواند به شما کمک زیادی کند.

عدم تماس قطره با دندان 

قطره آهن را به نحوی مصرف کنید که با دندان تماس پیدا نکند. شاید در نگاه اول این مساله سخت به نظر بیاید اما چند روش ساده برای این کار وجود دارد. اولین روشی که به شما توصیه می کنیم این است که قطره را با نی به فرزند خود بخورانید. این کار موجب می شود تا قطره یک راست به ته حلق کودک هدایت شود و از پخش شدن در دهان و ایجاد لکه بر روی دندانغل جلوگیری شود. اما دومین که رایج ترین نوع مصرف قطره آهن هم محسوب می شود استفاده از قطره چکان است. شما قطره آهن را در قطره چکان قرار دهید و آن را در ته حلق کودک خالی کنید. با این روش کودک سریعا قطره را می بلعد و با دندان های او تماس پیدا نخواهد کرد.سیاهی دندان با قطره آهن 

تمیز کردن دندان با دستمال 

زمانی که کودک قطره آهن مصرف می کند برای اطمینان از اینکه دندان او آغشته به قطره نشده می توانید یک دستمال تمیز و نمناک بردارید و بر روی دندان های او بکشید. با انجام این کار می توانید اطمینان حاصل کنید که باقی مانده قطرات آهن از روی دندان او پاک شده است. بدین منظور می توانید از مسواک انگشتی هم برای پاکسازی دندان های کودک استفاده کنید.

مسواک زدن 

رفع سیاهی دندان با قطره آهن به وسیله مسواک زدن برطرف می شود . لکه هایی که گستردگی زیادی ندارند معمولا ضعیف هستند و اگر کودک خود را تشویق کنید که دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید دندان های خود را مسواک بزند این لکه ها تا حد زیادی بر طرف خواهند شد. مسواک باید صبح ها بعد از صرف صبحانه و شب ها قبل از به خواب رفتن انجام بگیرد. اگر با این روش شاهد کاهش لکه ها بر روی دندان نبودید راهکارهای بعدی را امتحان کنید.

دهان شویه 

راهکار دیگری که در خصوص رفع سیاهی دندان با قطره آهن وجود دارد استفاده از دهان شویه است. دهان شویه هایی که علاوه بر فلوراید حاوی  هیدروژن پراکسید هستند می توانند به میزان زیادی در کاهش لکه ها موثر واقع شوند. استفاده از دهان شویه ها باید بعد از مسواک زدن انجام بگیرد و بهترین زمان برای نگه داشتن آن در دهان حداکثر 2 دقیقه است. در این شرایط والدین باید مراقب باشند تا کودک اقدام به بلعیدن دهان شویه نکند. زیرا اغلب دهان شویه ها حاوی فلوراید هستند و معده کودکان نسبت به این ماده واکنش نشان می دهد. کودکانی که دچار ” فلوروزیس ” می شوند به دلیل بلعیده شدن فلوراید و وارد شدن این ماده در معده است.

جوش شیرین 

جوش شیرین ماده ای است که تاثیر بسیار چشم گیری در کاهش لک های دندانی ایفا می کند. استفاده از این روش را به عنوان آخرین راهکار مد نظر قرار دهید. بهترین روش استفاده از جوش شیرین برای رفع سیاهی دندان با قطره آهن این است که هفته ای یکبار آن را بر روی مسواک قرار داده و دندان های خود را با آن مسواک بزنید. بلعیدن جوش شیرین مانند بلعیدن خمیردندان می تواند مضرات زیادی را برای معده کودکان به همراه داشته باشد که باید مراقب بود.

سیاهی دندان با قطره آهن

آیا جایگزینی برای قطره آهن وجود دارد؟

بهترین توصیه به والدین این است که استفاده از قطره آهن را قطع نکنند اما اگر تمایل دارید که از روش های جایگزین استفاده کنید می توانید با مشورت پزشک اقدام به مصرف مکمل های آهن به جای قرص کنید. به طور مثال جویدنی هایی در بازار وجود دارند که می توان آن ها را به عنوان مکمل آهن استفاده کرد. این مکمل ها به صورت آدامس هستند و در شرایطی که امکان مصرف قطره آهن وجود ندارد می توانید از آن ها استفاده کنید.روش دومی که در مورد جایگزین کردن قطره آهن وجود دارد تغییر رژیم غذایی است. اگر تصمیم دارید که از این روش استفاده کنید باید رژیم غذایی خود را سرشار از گوشت قرمز , ماهی , گوجه فرنگی , کلم بروکلی و … کنید. این مواد غذایی منابع عظیمی از آهن و کلسیم هستند که می توانند از فقر آهن کودک جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که تغییر رژیم غذایی برای کسب آهن بیشتر فقط مختص به کودکان نیست بلکه متاسفانه بسیاری از بزرگسالان نیز با فقر آهن دست و پنجه نرم می کنند.

توصیه های بسیار مهم

 • قبل از استفاده از دهان شویه برای رفع سیاهی دندان با قطره آهن ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. به هیچ عنوان به طور خود سرانه اقدام به مصرف دهان شویه های موجود در داروخانه ها نکنید. زیرا اغلب آن ها برای افراد بزرگسال تولید شده اند و مناسب کودکان نیستند.
 • بروز لکه بر روی مینای دندان به دلیل مصرف قطره آهن به هیچ وجه نشانه پوسیدگی دندان نیست. بسیاری از والدین تصور می کنند که وجود این لکه ها می تواند علائمی از پوسیدگی باشد در صورتی که بعد از قطع مصرف شاهد پاک شدن این لکه ها از روی دندان خواهند بود.
 • به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که اگر کودک بلافاصله بعد از خورد قطره آهن آن را بالا آورد به هیچ عنوان مجددا قطره را به او نخورانید.
 • به بهانه نخوردن قطره آهن توسط کودک به طور خود سرانه مصرف آن را قطع نکنید. اگر کودک به هر دلیلی از خوردن قطره آهن امتناع ورزید با مشورت پزشک اقدام به استفاده از راه های جایگزین مانند مکمل های جویدنی کنید.
 • از دادن شیر بلافاصله بعد از مصرف قطره آهن اجنتاب کنید. این کار می تواند به میزان چشم گیری جذب آهن را به تاخیر بیندازد. همان طور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم فقر آهن می تواند باعث بروز اختلالات ذهنی و رفتاری در کودکان شود. عدم تمرکز و ریزش مو در بزرگسالی از دیگر عوارض فقر آهن در کودکی به شمار می رود.
 • قطره آهن باید به صورت روزانه و سر وقت به کودک داده شود. از جابجایی زمان مصرف و سهل انگاری در آن خودداری کنید.
 • استفاده از قطره های آهن ایرانی توصیه می شود. زیرا با نیاز بدن کودکان سازگارتر است.
با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.اطلاعات بیشتر در این زمینه: www.medicalnewstoday.comwww.webmd.com www.aapd.org

Opinions

 1. Post comment

  مصرف قطره آهن ضروری هست واقعا یا میشه مواد غذایی و مکمل هارو به جاش جایگزین کرد؟

  Permalink
  1. Post comment

   سلام و عرض ادب ، بله میشه که از مکمل ها و دارو های دیگر استفاده کرد البته در ابتدا باید به پزشک مراجعه کرد و با تشخصیش پزشک این کار را انجام داد.

   Permalink

Join the Discussion