Skip links

اگر سلامت دندان کودکتان برایتان اهمیت ندارد این مطلب را نخوانید !

سلامت دندان کودکتان

سلامت دندان کودکان نقش مهمی در سلامتی آن ها در بزرگسالی دارد. کودکان به دلیل سن پایین قادر به نگهداری و رسیدگی صحیح به دندان های خود نیستند و در این هنگام نقش والدین بسیار پر رنگ می شود. در این مقاله به بررسی سلامت دندان کودکان و راه های آن اشاره می کنیم تا شما والدین عزیز با انجام این راهکارها قدمی مهم در سلامتی کودکان بردارید. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر از دندانپزشکی کودکان هم با دکتر کوشکی تماس بگیرید.

 

 

سلامت دندان کودکان چگونه حاصل می شود ؟

سلامت دندان کودکان موجب پیشگیری از بسیاری مشکلات در آینده خواهد شد. یکی از دغدغه های والدین نیز سلامت کودک و دندان های اوست. زیرا کودکان اگر دچار بیماری ها دهان و دندان شوند درمان آن ها بسیار سخت است. کودکان هراس زیادی از دندانپزشک دارند به نحوی که برخی از آن ها برای درمان باید بیهوشی عمومی شوند. در صورتی که کودک شما دارای بیماری های مربوط به دندان است برای معالجه او باید به سراغ متخصص دندانپزشک کودکان بروید زیرا دندانپزشک اطفال دارای توانایی در ارتباط و تعامل با کودک است و می تواند با انجام روش هایی مانند بازی و سرگرمی اقدام به درمان کودک شما کند.

 

راهکارهایی برای افزایش سلامت دندان کودکان

دندانپزشکان متخصص اطفال با ارائه راهکارهای زیر شما والدین را راهنمایی می کند که چگونه طرز صحیح نگهداری دهان و دندان را به کودک بیاموزید.

انتخاب مسواک

متاسفانه برخی از والدین کودک را مجبور به استفاده از مسواک می کنند. در صورتی که اولین قدم این است که اجازه بدهید کودک مسواک خود را انتخاب کند و یا اگر خودتان قصد دارید این کار را انجام دهید مسواکی مناسب با سن او تهیه کنید. به طور مثال مسواک های عروسکی با رنگ های شاد گزینه مناسبی محسوب می شوند.

خمیر دندان مناسب

مناسب ترین خمیر دندان برای کودکان و همچنین بزرگسالان خمیر دندان حاوی فلوراید است. فلوراید ماده ای است بر روی مقاومت دندان ها تاثیر مستقیمی می گذارد و از پوسیدگی آن ها جلوگیری می کند. به کودک خود بیاموزید که حداقل 2 بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزند.

کشیدن نخ دندان

کودک قبل از مسواک زدن باید نخ دندان بکشد. البته کشیدن نخ دندان را زمانی به کودک آموزش دهید که مسواک زدن را به خوبی یاد گرفته و به آن عادت کرده است. در این هنگام باید برای جلوگیری از تشکیل پلاک بر روی دندان و از بین بردن باقی مانده غذا از بین آن ها باید اقدام به کشیدن نخ دندان کنید. مناسب ترین سن برای آموزش نخ دندان به کودک 4 سالگی است. همچنین استفاده از دهان شویه بعد از مسواک نیز به دلیل داشتن فلوراید می تواند در سالم ماندن دندان ها کمک زیادی بکند.

 

سلامت دندان کودکان

رژیم غذایی صحیح

غذاهایی که سرشار از نشاسته و مواد قندی هستند می توانند موجب پوسیدگی زود هنگام دندان کودک شوند. به طور مثال غذاهایی مانند سیب زمینی نباید به عنوان وعده اصلی بلکه باید همراه با آن و به طور متعادل مصرف شوند.

بررسی آب آشامیدنی

در مقاله ای تحت عنوان ” وارنیش فلوراید ” توصیه کردیم که اگر میزان فلوراید در آب آشامیدنی شما کم است باید اقدام به وارنیش فلوراید و یا مصرف قرص سدیم فلوراید کنید. اگر با بررسی آب آشامیدنی متوجه کمبود این ماده شدید باید کودک را به نزد دندانپزشک اطفال ببرید تا مکمل هایی مانند قرص سدیم برای او تجویز کند. این قرص به عنوان لایه ای محافظ بر روی دندان قرار می گیرد.

چکاپ های دوره ای

هر 6 ماه یکبار کودک خود را برای چکاپ به نزد پزشک ببرید. کودکان سریع تر از بزرگسالان دچار مشکلات دندانی می شوند و به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی با پوسیدگی دندان مواجه خواهند شد.

 

نکات مهم در مسواک زدن کودک

آموزش صحیح

اگر می خواهید فرزند شما به راحتی مسواک زدن را آموزش ببیند باید اجازه دهید که هنگامی که شما در حال مسواک زدن هستید نظاره گر شما باشد.

 

سلامت دندان کودکان

مقدار مناسب خمیر دندان

کودکان به مقدار کمتری از بزرسگالان به خمیر دندان نیاز دارند. مناسب ترین مقدار برای آن ها به اندازه یک نخود است. حتما به کودک تذکر بدهید که خمیر دندان را نبلعد.

 

نحوه مسواک زدن

به کودک آموزش دهید که ابتدا باید سطوح داخلی دندان ها را مسواک بزند زیرا احتمال تشکیل پلاک در این ناحیه بیشتر است. سپس به سراغ سطوح  بیرونی و سپس سطح روی دندان ها بروند.

مسواک زدن زبان

اغلب افراد از خاصیت مسواک زدن زبان غافل هستند. زبان نیز مانند دندان مواد غذایی را به خود جذب می کند و  در بسیاری از مواقع منشا اصلی بوی بد دهان است. به کودک آموزش دهید که زبان خود را نیز مسواک بزند.

 

اهمیت مصرف قطره آهن در سلامت دندان کودکان

قطره آهن می توان نقش بسیار مهمی در تکامل و رشد دندان های کودک داشته باشد. در برخی از مواقع مشاهده شده قطره آهن موجب سیاه شدن دندان ها شده است. برای جلوگیری از این مساله باید قطره آهن را در ته گلوی کودک و نوزاد بچکانید تا به دندان های او برخورد نکند. به محض این که مشاهده کردید که قطره به دندان کودک برخورد کرد باید با یک دستمال به آرامی آن را تمیز کنید.

 

نکته مهم در سلامت دندان کودکان

برخی از والدین تصور می کنند که رسیدگی و سلامت دندان کودکان از زمانی شروع می شود که دندان های شیری او می افتند و دندان های دائمی رشد می کند در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است و ساختار دندان های شیری همانند دندان های دئمی است و باید به خوبی از آن ها مراقبت شود. در صورتی که دندان های شیری آسیب جدی ببیند در رشد و نمو دندان های دائمی او نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

 

 

Join the Discussion