Skip links

علل مهم زرد شدن دندان چیست؟

زرد شدن دندان

زرد شدن دندان عارضه ای است که در برخی از افراد به وجود می آید و تاثیر مهمی در لبخند و زیبایی آن ها بر جای می گذارد. از مهم ترین عوامل در زرد شدن دندان می توان به از بین رفتن مینای دندان, عدم رعایت بهداشت دهان و دندان, مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه و … است. در این مطلب به بررسی این عارضه و جوانب مختلف آن اشاره می کنیم. با دکتر کوشکی، متخصص لثه کودکان همراه باشید.

 

زرد شدن دندان چه علت هایی دارد؟

زرد شدن دندان اغلب با افزایش سن رخ می دهد. بروز این مشکل در افراد مختلف به اشکال متفاوتی روی می دهد. زیرا منشا آن متفاوت است. در برخی از افراد به طور ژنتیکی شاهد تغییر رنگ دندان با افزایش سن هستیم. اما در مواقعی دیگر مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی نامناسب می تواند بستر مناسبی را برای تغییر رنگ و زرد شدن دندان فراهم آورد. در ادامه به بررسی مهم ترین عوامل اشاره خواهیم کرد.

ژنتیک 

ژنتیک در بروز عوارض مربوط به دندان نقش مهمی دارد. به طور مثال والدینی که دارای دندان هایی زرد هستند احتمال بروز این عارضه در کودک بیشتر است. میزان زردی یا تیرگی در افراد مختلف است و نمی توان یک درجه ثابت برای آن ها قائل شد. در مورد راهکارهایی برای رفع زردی دندان در مطالب پیشین صحبت کردیم. شما می توانید از روشی به نام کامپوزیت ونیر برای پوشش زردی دندان استفاده کنید و جلوه ای زیبا و جذاب به لبخند خود بدهید.

از بین رفتن مینای دندان 

دندان دارای چند بخش مهم است که می توان به مینا و عاج اشاره کرد. در سطح بالایی دندان مینا وجود دارد که رنگی سفید و مرواریدی دارد. در بخش زیرین که شاهد قرار گیری عاج هستیم رنگی تیره تر دارد. به دلایل مختلف ممکن است مینای دندان در معرض ساییدگی قرار بگیرد و با از بین رفتن آن شاهد نمایان شدن عاج دندان باشیم. انجام کارهایی مانند استفاده طولانی از مسواک در یک وعده, استفاده مداوم از نوشیدنی های اسیدی و … می تواند منجر به ساییده شدن مینای دندان و تغییر رنگ آن باشیم. در این مواقع نیز می توان از کامپوزیت ونیر برای برگرداندن رنگ سفید دندان استفاده کرد.

پوسیدگی دندان 

پوسیدگی دندان یکی دیگر از فاکتورهای مهم در زرد شدن دندان محسوب می شود. اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید که برخی از افراد می توانند رنگ خاکستری و تیره را به جای رنگ زرد تجربه کنند. پوسیدگی هایی که در سطح مینای دندان رخ می دهد نیاز به درمان زود هنگام دارد. در غیر این صورت پوسیدگی گسترش پیدا می کند و به سطح عمیق دندان نفوذ می کند. آسیب دیدن ریشه دندان بر اثر پوسیدگی باعث آبسه و عفونت عصب دندان خواهد شد که در نهایت بیماری هایی مانند پریودنتال و شل شدگی دندان ها به وجود خواهد آمد.

زرد شدن دندانسیگار 

سیگار علاوه بر مضراتی که برای بدن دارد می تواند به دندان ها و زیبایی آن ها نیز صدمه بزند. ورود مکرر دود به دهان و تماس آن با مینای دندان منجر به تغییر رنگ مینای دندان خواهد شد. افرادی که به مدت طولانی از دخانیاتی مانند سیگار استفاده می کنند شاهد تغییر رنگ دندان ها به زرد یا قهوه ای هستند که بهترین راه برای رفع آن ترک سیگار و ارتقای سلامت بهداشت دهان و دندان است.

غذا و نوشیدنی های نامناسب 

غذاها و نوشیدنی ها تاثیر مستقیمی در وضعیت سلامت و زیبایی دندان ها دارد. استفاده از نوشیدنی هایی مانند قهوه, چای, سس کچاپ و …. به طور مکرر می تواند زمینه را برای زرد شدن دندان فراهم کند. افرادی که استعداد بیشتری در تغییر رنگ دندان دارند باید از غذاهایی فاقد سس, ادویه و نوشیدنی هایی مانند نوشابه و قهوه استفاده کنند تا همیشه لبخندی زیبا و جذاب داشته باشند. البته ناگفته نماند که نوشیدنی هایی مانند قهوه می توانند تا حدودی اعتیاد آور نیز باشند زیرا دارای ترکیباتی مانند کافئین هستند.

مصرف آنتی بیوتیک در دوران بارداری 

زرد شدن دندان تنها به دوران زندگی فرد محدود نمی شود. بلکه انجام کارهایی در دوران بارداری می تواند موجب تغییر رنگ دندان در کودک شود. به طور مثال مصرف آنتی بیوتیکی مانند تتراسایکلین در نیمه دوم بارداری موجب تغییر رنگ دندان های کودک در آینده خواهد شد. زرد شدن دندان در این موارد موقتی است و می توان آن را به روش های مختلفی درمان کرد. لازم به ذکر است که کودکان زیر 8 سال نیز نباید آنتی بیوتیک مصرف کنند زیرا موجب زرد شدن دندان های آن خواهد شد.

 فلوروزیس

فلوراید ماده ای طبیعی است که موجب افزایش استحکام دندان ها در برابر پوسیدگی می شود. این ماده اغلب در آب شهری وجود دارد تا تمام مردم بتوانند از خواص آن بهره مند شوند. فلوراید در خمیر دندان ها و دهان شویه ها نیز وجود دارد و چند سال است که شاهد تولید نخ دندان های حاوی فلوراید نیز هستیم. اما مصرف بی رویه فلوراید می تواند فرد را دچار فلوروزیس یا مسمومیت ناشی از فلوراید کند که در نتیجه شاهد تغییر رنگ دندان ها خواهیم بود. به وجود آمدن رگه های سفید یا زرد در دندان ها از مهم ترین علائم مسمومیت ناشی از فلوراید است. اگر در مناطقی زندگی می کنید که میزان فلوراید موجود در آب به اندازه کافی است می توانید با مشورت دندانپزشک از خمیر دندان هایی استفاده کنید که فلوراید موجود در آن ها پایین است.

دندان قروچه 

ساییده شدن مینای دندان و تغییر رنگ آن از نتایج دندان قروچه است. این عارضه که معمولا در سنین پایین رخ می دهد با افزایش استرس در کودکان نیز تشدید خواهد شد. دندان قروچه موجب آسیب رساندن به مینای دندان خواهد شد که به مرور زمان عاج آن را نمایان می کند . افزایش حساسیت های دندان و تیر کشیدگی آن از عوارض دیگر دندان قروچه است. به طور معمول با افزایش سن یا برطرف شدن استرس ها دندان قروچه نیز درمان می شود.

عدم رعایت بهداشت

توصیه دندانپزشکان متخصص به شما عزیزان این است که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. رعایت این کار بسیار ساده است و شما می توانید با استفاده از نخ دندان بعد از هر وعده غذایی و استفاده از مسواک 2 بار در روز به راحتی سلامت دندان های خود را تضمین کنید. بی توجهی به تمیز کردن دندان ها در طول زمان منجر به تشکیل پلاک و جرم بر روی دندان ها خواهد شد که می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلفی مانند پریودنتال شود. این بیماری که به مرور زمان لثه را تحلیل می برد موجب شل شدگی دندان و آسیب های جدی به آن خواهد شد.

زرد شدن دنداندرمان زردی دندان 

روش های مختلفی برای درمان زردی دندان وجود دارد که می توان به روش های کلینیکی و خانگی اشاره کرد.  روش های کلینیکی مانند استفاده از کامپوزیت ونیر و باندینگ است که در 1 الی 2 جلسه قابل انجام است و نتیجه فوری را از آن کسب خواهید کرد. اما اگر قصد دارید از روش های خانگی برای درمان زردی دندان استفاده کنید می توانید از ترکیباتی مانند جوش شیرین و سرکه سیب استفاده کنید اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که سفید کردن دندان ها با روش های خانگی نیاز به زمان بیشتری دارد و در یک جلسه قابل انجام نخواهد بود.

Join the Discussion